Ny formand for KNX National Group Denmark

John Hegelund fra ABB A/S er ny formand for KNX National Group Denmark, hvor han afløser David Toftlund på posten. Bidraget til den grønne omstilling står øverst på dagsordenen.

John Hegelund, der er ansat som Product Marketing Specialist Electrification – Smart Buildings i ABB A/S, er valgt som ny formand for KNX National Group.. Foto: KNX National Group Denmark

KNX National Group Denmark, der er den danske organisation for KNX-standarden - en af verdens mest udbredte inden for bygningsautomation - har fået ny formand.

Fremover er det John Hegelund, der står i spidsen for brancheforeningen for producenter, distributører, rådgivere log leverandører af KNX i Danmark. Han afløser David Toftlund, der har forladt Schneider Electric til fordel for en virksomhed uden for KNX-verdenen.

John Hegelund sidder som Product Marketing Specialist Electrification – Smart Buildings i ABB A/S, og ser frem til at bruge sin ekspertise til at styrke KNX’ position på det danske marked. Det skal ske med den bæredygtige omstilling som det helt centrale element.

“KNX er i vores øjne en uundgåelig teknologi for at optimere på de 40 procent af det globale energiforbrug – og deraf følgende CO2-udslip – byggesektoren stadig tegner sig for. Driften er en kæmpe post på regnskabet, og der kan KNX gøre en forskel,” siger han.

Men KNX-teknologien kræver uddannelse og rådgivning, og derfor er KNX National Group Denmark på vej med et rådgiverkoncept, hvor installatørerne kan blive klædt bedre på til fremtidens opgaver. Det samme gælder eksempelvis rådgivere i de rådgivende ingeniørfirmaer, der også har brug for jævnligt at blive opdateret på den nyeste udvikling, skriver organisationen i en pressemeddelelse om formandsskiftet.

-emte

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Bygningsautomatik - smart buildings

Bygningsautomatik er ikke bare et lovkrav – det er en investering i fremtidens bæredygtige bygninger. Intelligent, sammenhængende automatik til styring af lys, varme, ventilation, og aircondition kan reducere energiforbruget, øge komforten og optimere driften. Bliv klogere på løsningerne, teknologien og mulighederne i temaet Bygningsautomatik – Smart Buildings.

Relateret indhold

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Installator.dk

Nu er hver femte personbil elektrisk

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

27.03.2026

Sted

Online + classroom

Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia