Ny kampagne: Faglærte har grund til at være stolte

Arbejde er andet og mere end bare en løncheck. Og Danmarks faglærte har al mulig grund til at være stolte over det, de bidrager til samfundet med. Det er baggrunden for arbejdsgivere- og tageres nye kampagne “Værdi Hver Dag”.

Troels Blicher Danielsen, adm. direktør i Tekniq Arbejdsgiverne: “Arbejdsmarkedet tørster efter flere faglærte, og den udvikling vil tage til og i sidste ende sætte en prop i både økonomisk vækst og omstilling til et mere bæredygtigt samfund.". Foto: Tekniq Arbejdsgiverne

Elektrikere og vvs´ere har en afgørende betydning for bl.a. den grønne omstilling. De har grund til at ranke ryggen og være stolte, mener Tekniq Arbejdsgiverne, der er gået sammen med Dansk El-forbund og Blik- og Rørarbejderforbundet om den nye kampagne, der gerne skal trække flere til fagene.

“Arbejdsmarkedet tørster efter flere faglærte, og den udvikling vil tage til og i sidste ende sætte en prop i både økonomisk vækst og omstilling til et mere bæredygtigt samfund. Vi sætter nu fokus på, at der er god grund til at være stolt som faglært og den værdi, man hver dag er med til at skabe. Forhåbentlig kan det sprede sig som ringe i vandet, inspirere flere og gøre op med fastlåste fordomme om det gode arbejdsliv,” siger Troels Blicher Danielsen, adm. direktør i TEKNIQ Arbejdsgiverne, der organiserer virksomhederne i det tekniske erhvervsliv.    

Manglen på faglærte vækker genklang på tværs. Kampagnen bliver derfor også bakket op af fagforbundene:    

“Som elektriker rider du forrest på den grønne bølge af elektrificering, der kun vokser sig større de kommende år med flere elbiler og færre fossile opvarmningskilder. Det mærker både borgerne og klimaet hver eneste dag, og det er værd at hejse flaget med faglig stolthed for,” siger Benny Yssing, forbundsformand i Dansk El-Forbund.

“Det er en bred palette af samfunds- og klimamæssige løsninger, som vores medlemmer hver dag bidrager til. Det gælder blandt andet bæredygtig boligopvarmning og et sundt indeklima. Derfor glæder det mig, at vi nu kan stå sammen på tværs og synliggøre den faglige stolthed, som alle i fagene fortjener,” siger Henrik W. Petersen, forbundsformand i Blik- og Rørarbejderforbundet.  

-emte

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

05.11.2025Installator.dk

Entreprenør digitaliserer indkøbet med KlarPris

05.11.2025Installator.dk

Store forskelle er med til at forsinke udbredelsen af eldrevne biler

04.11.2025Installator.dk

Bravida vinder rammeaftale med Bygningsstyrelsen

04.11.2025Installator.dk

Nu bliver det lettere at ansætte unge i fritidsjob

03.11.2025TEKNIQ

Sponseret

5 gode grunde

03.11.2025Avidenz A/S

Sponseret

Hold styr på lovpligtige eftersyn, booking af udstyr m.m. med værktøjet "Teknisk udstyr"

03.11.2025KlarPris

Sponseret

5 tips der gør installatørens hverdag nemmere

01.11.2025Carlog System

Sponseret

Teknologi der sparer tid og skaber flow

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Seminar
Projektering og drift af sprinklersystemer

Sprinklersystemer spiller en stor rolle i brandsikring, men projekteringen kræver indsigt i både gældende standarder, risikoklasser og praktiske løsninger.

Dato

04.11.2025

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Seminar
Projektering og drift af sprinklersystemer

Sprinklersystemer spiller en stor rolle i brandsikring, men projekteringen kræver indsigt i både gældende standarder, risikoklasser og praktiske løsninger.

Dato

04.11.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Kurset gennemgår BR18’s krav til brandsikring af installationsgennemføringer, samt en grundig gennemgang af test- og normkrav til dokumentation af projektering og udførsel.

Dato

06.11.2025

Tid

08:15

Sted

Teknologisk Institut - Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

10.11.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup

Dansk Standard
Kursus
ATEX - diplomkursus - 2 dage

Dansk Standard har siden 2007 udbudt en ATEX-diplomuddannelse, som giver dig en omfattende viden om de grundlæggende principper indenfor eksplosive atmosfærer.

Dato

11.11.2025

Sted

Kosmopol, København K