Ny podcast-serie om bæredygtighed

Vand, ressourcer, cirkulær økonomi og bæredygtigt byggeri er blandt temaerne i en ny podcast-serie med klimaaktivisten Marcella Hansch fra everwave foundation som vært.

GROHE har netop lanceret første episode i en ny postcastserie, som virksomheden udgiver på den digitale oplevelsesplatform GROHE X. Den nye serie vil udkomme månedligt og dække over en bred vifte af væsentlige emner om bæredygtighed. Foto: Arkivfoto..

GROHE har netop lanceret første episode i en ny postcastserie, som virksomheden udgiver på den digitale oplevelsesplatform GROHE X. Den nye serie vil udkomme månedligt og dække over en bred vifte af væsentlige emner om bæredygtighed.

I første afsnit er oceanograf og klimaforsker prof. Dr. Martin Visbeck ved mikrofonen hos klimaaktivist og podcast-vært Marcella Hansch. Begge er en del af komiteen for FN's Decade of Ocean Science for Sustainable Development. De diskuterer bl.a. den globale opvarmnings påvirkning af oceanerne og de muligheder, der ligger under havets overflade til at finde nye løsninger på klimakrisen blandt andet ved kulstoflagring og -absorption.

Den ny podcast-serie har hovedtemaet "Together For Sustainability", og det er målet, at den skal fungere som en platform for deling af indsigt og sætte fokus på nye muligheder. Frem for dommedagsscenarier vil lytterne blive informeret om specifikke emner, effektive løsninger samt inspirerende projekter. Målet er at stimulere diskussion og inspirere til handling med udgangspunkt i, hvordan førende eksperter inden for hvert deres fagområde adresserer væsentlige bæredygtighedsspørgsmål.

Podcast-værten, Marcella Hansch, fra den sociale institution everwave foundation, har arbejdet for sundere miljø i oceaner og floder i årevis bl.a. via uddannelse, oprensning af floder og beskyttelse af havet mod plastforurening.

Læs også: Halvdelen af danske virksomheder tænker ikke over bæredygtighed når tablets går i stykker

”Hvis du vil redde og beskytte noget, skal du have viden om det”, siger Marcella Hansch om intentionen bag podcasten og vigtigheden af uddannelse og dialog som motivation for fremskridt.
Hun forklarer, at det ikke er målet at fortælle folk, at de har gjort noget forkert, men at motivere og inspirere dem og sige, du kan ændre verden! Hvis vi arbejder sammen, kan vi virkelig skabe en forandring.

- PiB

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

GEMINA TERMIX A/S

Sponseret

Termix HD opbl.: Redesignet for nemmere installation og service

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Installator.dk

Nu er hver femte personbil elektrisk

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

27.03.2026

Sted

Online + classroom

Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia