Ny regel for udvidelse af eksisterende elinstallationer er trådt i kraft

1. januar blev den danske dimensioneringsregel, 75-procentsreglen, erstattet af en ny regel gældende for udvidelse på installationer fra før 1. juli 2019. Den nye regel er netop udkommet som tillæg til standarderne i DS/HD 60364-serien.

Når den danske særregel ophører, skyldes det blandt andet, at man i dag bruger langt tyndere kabler end tidligere og at elinstallationerne bruges på nye måder. .

”I første omgang er den nye undtagelsesregel udkommet som et dansk tillæg til DS/HD 60364-serien. Senere vil den kunne findes som en ny speciel national condition (SNC)”, siger Torben Dalsgaard, seniorkonsulent i Dansk Standard. PR-foto. .

Tillægget til standardserien DS/HD 60364 om den nye dimensioneringsregel, der afløser den gamle såkaldte 75-procentsregel, kan nu hentes gratis hos Dansk Standard.

”Fremover skal installationer dimensioneres med udgangspunkt i beregninger, der bliver beskrevet i standardserien DS/HD 60364. Det betyder blandt andet, at man får et bedre overblik over de elektriske installationer, fordi kablerne og deres belastning bliver en del af dokumentationen. Samtidigt bliver den danske særregel, 75-procentsreglen, slettet i standardserien”, siger Torben Dalsgaard, seniorkonsulent i Dansk Standard.

Den nye regel gælder, hvis man skal lave en mindre udvidelse af en eksisterende installation lavet efter den gamle 75-procentsregel: Hvis man ved, at belastningen ikke er højere end 70 procent i højst tre timer ad gangen, behøver man ikke kende belastningen på de eksisterende kabler. I så fald må der udvides med en enkelt strømkreds op til 16 A dimensioneringsstrøm og med et ledertværsnit på maksimalt fire mm2.

Langstrakt udfasning
”I første omgang er den nye undtagelsesregel udkommet som et dansk tillæg til DS/HD 60364-serien. Senere vil den kunne findes som en ny speciel national condition (SNC)”, siger Torben Dalsgaard og uddyber:

”Undtagelsen kan ses som en langstrakt udfasning af 75-procentsreglen og er en naturlig konsekvens af, at vi på grund af anvendelsen af denne regel ikke har dokumentation for de eksisterende elinstallationer”.

75-procentsreglen betød, at der ikke skulle tages hensyn til andre tætliggende kabler, hvis installationen ikke blev belastet med mere end 75 procent af dens maksimale strømbelastning.

Når den danske særregel ophører, skyldes det blandt andet, at man i dag bruger langt tyndere kabler end tidligere og at elinstallationerne bruges på nye måder, for eksempel i forbindelse med solceller på taget, opladning af el-biler i garagen, varmepumper til opvarmning og andet med en høj kontinuerlig belastning. Og dermed er der større risiko for overophedning, hvilket kan medføre kortslutning og i værste tilfælde brand.

- JKK

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Annonce

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Installator.dk

Caverion Danmark får grønt lys til opkøb af serviceforretning

Installator.dk

Organisationer advarer om konsekvenserne af formueskat

Installator.dk

Dansk Fjernvarme efterlyser klar slutdato for naturgas

Installator.dk

Eltel skal udskifte 67.000 varmemålere

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

17.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

GN Belysning
Webinar
Gratis webinar: Hvad betyder kravet om dataopsamling for dig som elinstallatør?

De nye krav til dataopsamling rammer direkte ned i hverdag – de påvirker dine byggeprojekter, din dokumentation og den måde, du rådgiver dine kunder på.

Dato

18.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Hikvision

Ansigtsgenkendelsesbaseret adgangskontrol - præcis adgang for autoriserede personer

Dato

19.03.2026

Tid

10:00

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark