Ny rover fjerner barrierer og spildtid på byggepladser

Med den nye UnicontrolRover kan alle uanset uddannelsesbaggrund præcist måle og afsætte punkter, der straks bliver digitaliseret og tilgængelige for 3D-maskinstyringen i førerhuset.

Den nye rover med indbygget tilt-kompensation er allerede i brug i virksomheden Harry Andersen & Søn A/S. Foto: UNICONTROL.

Allerede før UnicontrolRover er lanceret, har Unicontrol fået mange bestillinger på det nye produkt. Testbrugerne ude på byggepladserne har været så tilfredse, at de vil have flere eksemplarer af UnicontrolRover til at optimere arbejdet med opmåling, kvalitetskontrol og dokumentation.

Den nye rover med indbygget tilt-kompensation kombinerer en højtydende GNSS-modtager med Unicontrols velkendte intuitive brugerflade. Med få klik kan man afsætte punkter og linjer, oprette overfladedesigns, udarbejde arealberegninger samt via UnicontrolCloud dele punkter og linjer direkte med maskiner og kolleger.

”Vores kunder har længe efterspurgt, at vi også tilbød en rover, for at de kunne få et komplet, strømlinet og integrerbart system fra Unicontrol. Det gør en stor forskel, at man let kan uploade projektfiler fra UnicontrolRover til andre Unicontrol enheder, i stedet for at rende efter maskinføren med et USB-drev på byggepladsen”, siger Ehsanullah Ekhlas, CCO i Unicontrol.

LÆS OGSÅ: Danskernes boligrenovering handler om komfort og lavere udgifter

Genkendeligt og pålideligt

Hos entreprenørfirmaet Harry Andersen & Søn A/S er UnicontrolRover blevet en fast del af værktøjskassen:

”Vi bruger UnicontrolRover til opmåling af alt fra terræn til kloaker, kantstensafsætning og også til at kontrollere højder efter afretning. Den er værdifuld for os, fordi den er præcis og pålidelig.Tiltfunktionen gør det hurtigere at lave en opmåling. Samspillet mellem UnicontrolRover og maskinstyringen kører godt, fordi vi straks kan lægge projektdata op i clouden. Det er også en fordel, at brugergrænsefladen er den samme og simple, som vi kender i gravemaskinerne med Unicontrol3D maskinstyring”, siger landmålingstekniker Lars Thomsen hos Harry Andersen & Søn A/S.

Vækstkometen stormer frem

I første halvår af 2022 satte Unicontrol omsætningsrekord: Selskabet har allerede solgt brugervenlige maskinstyringsløsninger for 34 millioner kroner mod 30 millioner i hele 2021. Forventningerne til væksten resten af 2022 er tilsvarende høje, nu med et endnu mere komplet produktsortiment til maskinstyring i kraft af UnicontrolRover, som har et lavere prispunkt end andre rover-løsninger på markedet. Selskabet er netop flyttet i nyt domicil, der udgør en firedobling af arealer, og staben tæller nu 35 ansatte.

-AKJ

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Relateret indhold

17.09.2025Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Stærke løsninger til mørkere tider - LED belysning fra ECOFOSS

17.09.2025Wexøe A/S

Sponseret

Haupa presseværktøj, klippeværktøj, muffer og kabelsko

16.09.2025Alcadon ApS

Sponseret

Lær af dem der valgte Alcadon Group

16.09.2025Alcadon ApS

Sponseret

Lær af dem der valgte Alcadon Group

16.09.2025Lan-com A/S

Sponseret

Glaskuben i København er blevet gennemrenoveret og har fået Giga-Lan 10G Kabelsystem

16.09.2025Malmbergs Elektriske A/S

Sponseret

Vælg belysningsfunktion før eller efter installation

16.09.2025Malmbergs Elektriske A/S

Sponseret

UBIQUA batterilamper der kombinerer design og funktionalitet

16.09.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Ny 1-polet transientbeskyttelse VALVETRAB SPP

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle