Ny Servodan-direktør skal sikre vækst

”Hvis ikke vi udvikler os, så afvikler vi”, lyder det fra Henrik Raunkjær, der overtager roret i Servodan 1. januar.

Henrik Raunkjær overtager per 1. januar direktørposten i Sønderborg-virksomheden Servodan. Han skal blandt andet sikre, at virksomheden vækster både i Danmark og internationalt. .

Hvad bliver din største udfordring som ny Servodan-direktør?

Min største og vigtigste udfordring bliver at skabe vækst i Danmark og i udlandet, hvor vi primært satser på Benelux-landene og de skandinaviske lande. Væksten skal komme ved, at vi har de rigtige produkter og hele tiden holder fokus på at yde en god service til vores kunder.

Hvordan kommer medarbejdere og kunder til at mærke, at du er blevet direktør?

Jeg kommer ind med en meget klar forandrings-, udviklings- og vækstsynsvinkel. Jeg tror på, at hvis du ikke forandrer dig og vækster, så er du i gang med at afvikle. Det er min filosofi, og den vil betyde, at der vil komme til at ske flere forandringer og forbedringer i alt, hvad vi foretager os.

Hvad er de vigtigste kompetencer i dit nye job?

Det er evnen til at motivere, begejstre og udstikke den retning, virksomheden skal følge. Det skal gøres ved at involvere og informere medarbejderne. Vi har sammen med vores ejer, den belgiske virksomhed Niko Group, udstukket en retning for Servodan, som jeg tror på bliver en meget spændende rejse over de næste 3-5 år.

Servodan blev grundlagt i 1958 af Karl Heinz Petersen og virksomheden er helt frem til i dag blevet ledet af hans sønner. Hvordan er det at overtage roret i en virksomhed, der altid har været ledet af den samme familie?

Jeg har været så privilegeret, at arbejde for Niko-koncernen og Servodan i et helt år nu. Skiftevis i Belgien og hos Servodan i Sønderborg en uge af gangen. Det betyder, at jeg har lært virksomheden at kende, uden at have nogen formel rolle i virksomheden. På den måde har jeg lært medarbejderne at kende og lært Servodans ejer Niko Group at kende indefra. Det giver mig et rigtig godt udgangspunkt for at overtage ledelsen af virksomheden fra 1. januar.

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

TEKNIQ-ønske til BR-revision: Skru ned for dokumentationskrav til simpelt byggeri

Installator.dk

Energinet sænker eltariffen igen i 2027

Installator.dk

TEKNIQ-ønske til BR-revision: Skru ned for dokumentationskrav til simpelt byggeri

Installator.dk

Energinet: Flere transmissionsprojekter holder tid og budget

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Installator.dk

Unidrain finder ny salgschef internt

Installator.dk

Cerius-Radius vil stramme reglerne for elleverandører

Installator.dk

Solceller satte sommerrekord

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - dag

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup