Nye løsninger skal ændre vores energiforbrug

Energikoncernen EWII har opkøbt halvdelen af energytech-virksomheden FlexShape for at sætte ekstra skub i udviklingen af fleksibilitet til energimarkedet. Sammen skal EWII og FlexShape levere nye løsninger, der flytter og ændrer vores energiforbrug.

Energikoncernen EWII har opkøbt halvdelen af energytech-virksomheden FlexShape for at sætte ekstra skub i udviklingen af fleksibilitet til energimarkedet. Sammen skal EWII og FlexShape levere nye løsninger, der flytter og ændrer vores energiforbrug. Foto: Urbantech..

”Omstillingen til vedvarende, grøn energi kræver, at vi udnytter og forbedrer fleksibiliteten på forbrugssiden. Vi skal med andre ord bruge energien klogere med nye løsninger, og de løsninger skal vi udvikle sammen med FlexShape. Det giver os en stærk frontposition”, siger Lars Bonderup Bjørn, administrerende direktør i EWII Koncernen. 
FlexShape, der udspringer af innovationsmiljøet på Aalborg Universitet, blev grundlagt i 2016 af professor i datalogi Torben Bach Pedersen og postdoc Laurynas Siksnys, to af de ledende eksperter inden for datadreven energifleksibilitet.

EWII har de seneste fire år samarbejdet med FlexShape i Flexible Energy Denmark-projektet støttet af Innovationsfonden. Nu hvor EWII har købt sig ind i FlexShape, fortsætter parløbet, og resultatet bliver nye fleksible, energioptimerende muligheder til glæde for markedet, forbrugere og virksomheder.

”I FlexShape kan vi ikke forestille os en bedre partner end EWII på vores fælles rejse mod et energisystem med 100 procent vedvarende energi. Kombinationen af EWIIs visionære lederskab og unikke markedsposition med FlexShapes prisbelønnede teknologi skaber et stærkt fundament for fuldt digitaliseret sektorkobling og handel med energi og fleksibilitet”, siger Torben Bach Pedersen, der ser frem til det næste kapitel af det gode samarbejde.

De to virksomheder kender hinanden godt og har allerede arbejdet sammen om flere projekter. EWII har købt 50 procent af FlexShape, mens resten af virksomheden fortsat ejes af Torben Bach Pedersen og Laurynas Siksnys i fællesskab.

En åben standard
Et af de overordnede mål for FlexShape er at skabe en åben standard for at beskrive og udnytte fleksibiliteten i forskellige enheder som elbiler eller batterier.
”Lige nu findes der individuelle systemer til hver enhed, som igen bliver individuelt tilpasset det marked, der skal udnytte fleksibiliteten. I FlexShape har vi vendt det om og udvikler en generel, åben standard. Det vil gøre det lettere og hurtigere at nå frem til slutmålet – at udnytte fleksibiliteten i alle typer enheder på alle markeder - fordi alt ikke skal opfindes fra bunden hver gang”, forklarer Torben Bach Pedersen.

Læs også: Gode ledere har stor betydning for fastholdelse af medarbejdere

Samtidig er virksomheden optaget af at kigge på løsninger til lokale energiflaskehalse. For eksempel, at elbilen ikke bare lader, når spotprisen er lav, men også tager hensyn til, om der er tilstrækkelig kapacitet på det lokale elnet og balancerer de forskellige hensyn.

”I EWII mener vi, det er afgørende at få forbrugerfleksibilitet sat i spil og udnyttet fornuftigt. Derfor glæder vi os til at udforske mulighederne sammen med FlexShape og styrke vores samarbejde gennem et delt ejerskab”, siger Lars Bonderup Bjørn.

FlexShape har 5 ansatte og kontor i både Danmark og Litauen.

- PiB

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Geberit A/S

Sponseret

Geberit er gået på TV: Vil have forbrugerne i tale

Installator.dk

TEKNIQ-ønske til BR-revision: Skru ned for dokumentationskrav til simpelt byggeri

Installator.dk

Energinet: Flere transmissionsprojekter holder tid og budget

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Installator.dk

Unidrain finder ny salgschef internt

Installator.dk

Cerius-Radius vil stramme reglerne for elleverandører

Installator.dk

Solceller satte sommerrekord

Installator.dk

Lyset skal ikke bare tændes – det skal skabe værdi

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Aalborg Ø)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

08.09.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Aalborg Øst, Hadsundvej 200, 9220 Aalborg Ø

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - dag

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup