Nyt forsyningssystem til renoveringsprojekter sparer tid og penge

I den store renovering af lejlighederne i Skådeparken ved Aarhus har VVS-firmaet Frede Andersen VVS valgt at benytte Geberits nye forsyningssystem FlowFit. Det sparer montørerne for omkring 1 time per lejlighed, hvilket giver en samlet besparelse på mere end 40 arbejdsdage i løbet af hele projektet.

Geberit FlowFit er et nyt alupex forsyningssystem, og det har allerede vist sit værd i renoveringer af Børnehuset Fasangården på Frederiksberg, Kampsax Kollegiet i Kongens Lyngby, Rymarksvænget i Hellerup og flere andre projekter. Foto: Geberit..

I Højbjerg, lidt syd for Aarhus, ligger Skådeparken, som består af i alt 301 lejemål. Boligforeningen AAB besluttede sig for at give samtlige lejligheder i Skådeparken en komplet renovering, hvor alle forsyningssystemer og rør skal udskiftes.

Frede Andersen VVS står for selve renoveringen, og gennem grossist Brødrene A. & O. Johansen, valgte de flere produkter fra sanitetsvirksomheden Geberit til at løse opgaven. De benytter både Geberit Mapress rørsystem og det nyere forsyningssystem Geberit FlowFit.

”Vi har haft en tæt dialog med Frede Andersen VVS, og i fællesskab forsøgt at finde et projekt, hvor det vil give mening for dem at prøve kræfter med FlowFit – og det gjorde det i projektet med Skådeparken. Geberit FlowFit giver et væsentligt lavere tryktab end lignende alupex systemer på markedet, og det er designet til at give store tidsbesparelser for montørerne”, fortæller Lennarth Dahl, teknisk salgskonsulent hos Geberit.

Det er det første projekt, hvor Frede Andersen VVS afprøver det innovative forsyningssystem, og de er allerede meget positive over for FlowFit, selvom renoveringsprojektet er i sin spæde begyndelse.

”Vi ved, at det altid tager tid til at vænne sig til nye produkter, men vi er meget optimistiske og positive. Vores montører har hurtigt lært at bruge FlowFit, hvilket vidner om produktets styrker. Det er nemt at arbejde med og gør vores montørers job lettere. Vi sparer både tid og økonomi, da vi kan genbruge eksisterende huller, hvilket skyldes de mindre rørdimensioner på FlowFit”, uddyber Jacob Nielsen, projektansvarlig hos Frede Andersen VVS.

Sparer en time på hver lejlighed
I starten af 2023 begyndte renoveringen af Skådeparken, hvilket løber over 1,5 år. Her fik montørerne fra Frede Andersen VVS for første gang FlowFit mellem hænderne, og de lærte hurtigt at bruge det nye alupex system. 

”Selvom det er første gang, at vi arbejder med FlowFit, så har det været let at lære. Det har helt klart gjort en forskel for os på dette projekt, da det sparer os en del tid og gør installationen meget lettere. Jeg tænker, at vi sparer cirka en time på hver lejlighed ved at bruge det system”, fortæller Daniel Fausing Jensen, montør hos Frede Andersen VVS.

Læs også: Virksomhed bruger sin erfaring på vandbehandlingsområdet

Montørerne skal renovere samtlige 301 lejligheder, og det giver en tidsbesparelse på mere end 40 arbejdsdage. Det betyder store reduceringer i arbejdsomkostningerne og dermed en mere effektiv og økonomisk bæredygtig arbejdsproces.

"FlowFit er et smart system, da man undgår at skulle skifte pressekæber hele tiden. Fittings kan drejes hele vejen rundt, hvilket gør det let at arbejde i alle hjørner. Når man først har prøvet FlowFit kan det være svært at gå tilbage til et andet alupex-system, fordi man nu ved, hvor hurtigt arbejdet kan udføres. Desuden har det været let at kombinere Geberit Mapress med FlowFit", forklarer Daniel Fausing Jensen.

Geberit FlowFit er et nyt alupex forsyningssystem, og det har allerede vist sit værd i renoveringer af Børnehuset Fasangården på Frederiksberg, Kampsax Kollegiet i Kongens Lyngby, Rymarksvænget i Hellerup og flere andre projekter.

- PiB

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

27.11.2025Installator.dk

Nu bliver det lettere at overdrage en virksomhed til medarbejderne

26.11.2025Installator.dk

Markant øget brug af vikarer

25.11.2025Avidenz A/S

Sponseret

Få overblik over APV og arbejdsmiljøopgaver samt reducer risikoen for produktionsstop og ulykker

24.11.2025Installator.dk

Ny app skal øge brugen af akkorder i elbranchen

24.11.2025Installator.dk

Nyt lovforslag skal styrke beredskabet i hele vandsektoren

24.11.2025Installator.dk

Kemp & Lauritzen bygger ny lokation i Kalundborg

20.11.2025Wexøe A/S

Sponseret

Ny markedschef skal styrke Wexøes løsninger til installatører, rådgivere og grossister

20.11.2025Installator.dk

VELTEK styrker sekretariatet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Seminar
Lyd og støj i HVAC-installationer

Bliv klædt på til at håndtere lyd, støj og vibrationer i HVAC-installationer!

Dato

02.12.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

03.12.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Elsikkerhed.dk
Kursus
HD 60364 Opfølgningskursus

Bliv opdateret på HD60364-standarderne. Få de sidste nye ændringer med om bl.a. installationer i baderum, PoE-installationer og meget andet.

Dato

05.12.2025

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

17.12.2025

Sted

Online + classroom