Nyt parkeringsanlæg hos Solar overdækker biler med solceller

Solars nye p-anlæg i Vejen er overdækket med solceller, der skal forsyne grossistens eget datacenter med strøm.

Adm. direktør i Solar Polaris, Karsten Hillmann (tv.), energi-, forsynings- og klimaminister Lars Christian Lilleholt (i midten) og adm. direktør i Solar-koncernen, Jens Andersen (th.) var alle tilstede, da Solars nye parkeringsanlæg, som er overdækket med solceller, skulle indvies. Foto: Solar..

Anlægget er det første store p-anlæg i Danmark, hvor man kombinerer overdækningen af et nyopført parkeringsanlæg med solenergi, som både er rentabelt og uden tilskud. Anlæggets produktion skal forsyne Solars datacenter med strøm.

”Vi vil gerne som social ansvarlig virksomhed være med til at øge produktionen af vedvarende energi i Danmark. Derfor går vi nu forrest og tager vores egen medicin. Vi vil gerne være med til at fremme et grønnere Danmark baseret på økonomisk sund fornuft. Det skal både være attraktivt og enkelt at investere i vedvarende energi”, sagde adm. direktør i Solar-koncernen Jens Andersen ved indvielsen og fortsatte:

”Vi håber også, at konceptet kan blive rullet ud til lufthavne, supermarkeder, kommuner, virksomheder mm, hvor der er store parkeringsarealer. Og de skal være hjertelig velkomne til at kigge forbi og forhåbentlig lade sig inspirere og købe ind på det bæredygtige koncept”.

Anvender eksisterende flader til solceller
Ved indvielsen kom energi-, forsynings- og klimaminister Lars Christian Lilleholt (V) forbi og klippede den røde snor til anlægget, der dækker et areal på 850m2 med 60 nye parkeringspladser. Overdækningen er monteret med 510 solcellepaneler, som årligt producerer 150.000 kWh, hvilket cirka svarer til 35 parcelhuses forbrug.

”Der er virkelig perspektiv i, at man overdækker p-anlæg med solceller. Det er godt tænkt, at man etablerer et sådan anlæg, som kan levere strøm til et datacenter. Jeg håber, at vi vil komme til at se en række lignende anlæg. Tankegangen med, at man anvender eksisterende flader til solceller fremfor at placere dem på marker, er interessant”, sagde Lars Christian Lilleholt i sin tale.

Læs også: Aftale om solceller ved Øresundsbroen på plads

Det er Solar-koncernens datterselskab Solar Polaris, som står for projektforløbet herunder skitseforslag, detaljeret design og projektering, myndighedsansøgninger, implementering samt drift og vedligeholdelse af solcelleanlægget i dets levetid.

- JMA

Installator.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

16.01.2026Installator.dk

TEKNIQ sætter standarder fri

15.01.2026Installator.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

14.01.2026TEKNIQ

Sponseret

Medlemstilbud til gavn for din virksomhed

13.01.2026Installator.dk

Salget af el-varebiler tog markant fart i 2025

13.01.2026Installator.dk

Energi Fyn henter ny topchef i Green Power Denmark

13.01.2026Installator.dk

Kloakmessen 2026 samler branchen i Fredericia

12.01.2026Avidenz A/S

Sponseret

Ny stemme i telefonen hos Avidenz

12.01.2026Installator.dk

Nye tal: Danskerne installerer fortsat tusindvis af gasfyr

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hadsten

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

28.01.2026

Sted

Hadsten

DTU
Efteruddannelse
Ledelse af medarbejdere og faglig udvikling

Få indsigt i læring på flere niveauer og få færdigheder til bedre at kunne fremme kompetenceudvikling og opgaveløsning i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup