Nyt samarbejde styrker både cirkularitet og compliance

Det giver mening at tænke affaldshåndteringen ind i materialevalget. Det er kongstanken i nyt partnerskab, som vil kunne styrke det ansvarlige byggeri, lette dokumentationsarbejde, og levere præcise data til ESG-rapportering.

Bygma har indgået et strategisk samarbejde med Marius Pedersen, hvor spild og overskydende materialer genanvendes til nye materialer, som kan få nyt liv på andre byggeprojekter.

Samarbejdet går ud på at affaldshåndtering integreres, allerede når materialerne bliver bestilt til et projekt.

”Ofte bliver vi først kontaktet, når byggeriet er gået i gang og alle materialer er bestilt og nogle ting allerede er smidt ud. Men med take back-ordningen starter processen allerede, når varerne bestilles hos Bygma. Under eller efter projektet afhenter vi så de sorterede byggevarer, hvor størstedelen kan genanvendes og blive til nye materialer, som forhandles hos Bygma,” siger Kenneth Bonde Larsen, Key Account Manager hos Marius Pedersen. 

Nem adgang til dokumentation og data

Samarbejdet vil samtidig give kunder hos Bygma data som kan blive til lovpligtig og øvrig relevant dokumentation på de indkøbte materialer herunder EPD’er, indeklima- og miljøcertificeringer som f.eks. Svanemærket og Indeklimamærket. Det sker via Bygmas onlineværktøj ProffDok.

Når Marius Pedersen afhenter det sorterede affald, er det nemlig relativt simpel matematik, hvor meget der er brugt, spildt og sendt til genanvendelse, hvilket giver et transparent overblik og letter arbejdsbyrden med dataindsamling til f.eks. kundens egen ESG-rapportering.

”Udover at vi selvfølgelig gerne vil være med til at sikre, at det affald, der næsten uundgåeligt bliver genereret på en byggeplads, gør gavn som nye ressourcer i stedet for at være et problem, vil vi også meget gerne hjælpe vores kunder ved at levere brugbare data, som kan bruges i ESG-sammenhænge,” siger Elnaz Ehsani, klima- og bæredygtighedsdirektør i Bygma.

Født gennem Bygmas egen affaldshåndtering

Samarbejdet blev født gennem en indledende dialog mellem parterne, med udgangspunkt i, at Bygma ønskede at finde en god model til at øge cirkulariteten i deres egen affaldshåndtering.

”Vi kom frem til, at der ikke var nogen grund til, at take back-ordningen ikke også kunne komme kunderne til gode i deres affaldshåndtering på selve byggepladsen, og det blev så grundlaget for vores gode samarbejde med Marius Pedersen,” siger Elnaz Ehsani.

Med fokus på tidlig planlægning og datadrevet dokumentation kan virksomheder reducere deres miljømæssige aftryk og samtidig opnå en styrket bæredygtighedsprofil.

”Samarbejdet giver os også et stort forspring i arbejdet med genanvendelse af affald fra byggepladserne, da muligheden for at genanvende affaldet cirkulært allerede tilbydes kunderne, når varerne bestilles. Det gør, at de er meget mere opmærksomme på at sortere rigtigt fra starten, hvilket letter arbejdet for alle parter gennem resten af processen,” siger Kenneth Bonde Larsen. 

- EHS

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Sinal henter ny kommerciel direktør

Installator.dk

Sinal henter ny kommerciel direktør

Installator.dk

Batterier vinder frem hos boligejere og virksomheder

Installator.dk

Bravida får stor teknikentreprise på nyt datacenter

Installator.dk

TEKNIQ og Blik & Rør går sammen om mental trivsel

Installator.dk

A&O skruer op for forventningerne efter stærkt kvartal

Installator.dk

Kapitalfond køber sig ind i SD+: Skal firedoble forretningen

Installator.dk

Bravida indgår landsdækkende aftale med Salling Group

Installator.dk

Store elkunder kan komme til at vente i årevis

Installator.dk

Høje elpriser kan give danskerne en dyr vinter

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup