Nyt stort vandværk får energi af ELCON

Den landsdækkende elinstallatør ELCON har stået for fagentreprisen på maskin-el i opførelsen af det, der bliver Danmarks tredjestørste vandværk.

Senere på året åbner HOFORs Værket ved Thorsbro, der bliver det tredjestørste i Danmark, og som er del af en omfattende modernisering og ombygning af vandværker, der leverer vand til hovedstadsområdet. Foto: HOFOR/Mads Eneqvist..

Senere på året åbner HOFORs Værket ved Thorsbro, der bliver det tredjestørste i Danmark, og som er del af en omfattende modernisering og ombygning af vandværker, der leverer vand til hovedstadsområdet.

ELCON, som er specialister i intelligent industri, og som tilbyder alle eltekniske kompetencer, har stået for fagentreprisen på maskin-el i opførelsen af værket, og opgaven er blevet løst i et tæt samarbejde mellem forskellige faggrupper i virksomheden.

ELCONs afdeling for Industriteknik har opsat mere end 10 km føringsveje og trukket mere end 33 km forsynings- og signalkabel til vandværkets maskiner. Derudover har ELCON monteret og indstillet instrumenter og frekvensomformere i et større procesnetværk. ELCONs afdeling for Automation har bygget tavlerne til det nye vandværk.
”Vi har oplevet stor opbakning til samarbejdet fra alle. Medarbejderne i ELCON har været utrolig fleksible, og det er jo guld værd i så stort et projekt. Samtidig har det givet god kontinuitet, at ELCON har en størrelse, hvor de har kunnet sætte folk og kompetencer på projektet, når der har været behov for det”, siger Peter Kleis, HOFORs projektleder på Thorsbro-byggeriet.

Læs også: Trekantområdet tiltrækker nyt energiselskab og styrker den grønne profil

Et gennemgående fokus på tværs af de involverede i projektet har været fleksibilitet, rettidig omhu samt godt håndværk og arbejdsmiljø. Dette er blevet sikret gennem effektiv organisering og forudseenhed hos ELCON.

”Målet har været at overholde tidsplanen 100 procent uden at gå på kompromis med resultatet. God projektledelse, samarbejde og kvalitet har været afgørende i projektet. Derudover har vi haft fokus på at sikre et godt og sikkert arbejdsmiljø i processen ved blandt andet at planlægge arbejdet godt og tage de rette forholdsregler”, siger funktionschef i ELCON Industriteknik, Torben Munch.

Projektet er en del af HOFORs arbejde med at modernisere og ombygge de 7 regionale vandværker, der leverer blødgjort vand til borgerne i hovedstadsområdet. Værket ved Thorsbro er opført, hvor det tidligere værk lå. Det nye værk strækker sig over 6.600 kvadratmeter og vil levere intet mindre end 10,8 millioner kubikmeter vand årligt. Det forventes at stå klar i Q4 2023.

- PiB

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Schneider Electric A/S

Sponseret

Når overskudsvarme skal skabe reel værdi

Installator.dk

Populært akkord-værktøj har fået nye funktioner

Installator.dk

Lindab lancerer ventilationskanaler med lavere CO2-aftryk

Installator.dk

Varmepumper vinder frem: Danske hjem skar ned på olie og gas

Installator.dk

Ny platform skal gøre det lettere at få anlæg koblet på elnettet

Installator.dk

Tidligere folketingsmedlem bliver direktør for brintorganisation

Installator.dk

Regeringen vil skære op til to år af elnetprojekter

Installator.dk

200 mio. kr. skal styrke udbygningen af fjernvarme

Installator.dk

Professor om akutplan for elnettet: Det er kun en halv plan

Installator.dk

Michael Wulff A/S tester AI i hele forretningen: Fra mails til solcelleberegner

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

07.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Danvak
Seminar
Design og projektering af trykluftinstallationer

Formålet med denne fagtekniske eftermiddag, er at give dig en praksisnær indføring i trykluftteknik.

Dato

07.10.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 certificering EN378

Vil du styrke dine kompetencer inden for køleteknik?

Dato

19.10.2026

Tid

07:30

Sted

Solar Vejen

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 certificering EN378

Vil du styrke dine kompetencer inden for køleteknik?

Dato

19.10.2026

Tid

07:30

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole