Nyt stort vandværk får energi af ELCON

Den landsdækkende elinstallatør ELCON har stået for fagentreprisen på maskin-el i opførelsen af det, der bliver Danmarks tredjestørste vandværk.

Senere på året åbner HOFORs Værket ved Thorsbro, der bliver det tredjestørste i Danmark, og som er del af en omfattende modernisering og ombygning af vandværker, der leverer vand til hovedstadsområdet. Foto: HOFOR/Mads Eneqvist..

Senere på året åbner HOFORs Værket ved Thorsbro, der bliver det tredjestørste i Danmark, og som er del af en omfattende modernisering og ombygning af vandværker, der leverer vand til hovedstadsområdet.

ELCON, som er specialister i intelligent industri, og som tilbyder alle eltekniske kompetencer, har stået for fagentreprisen på maskin-el i opførelsen af værket, og opgaven er blevet løst i et tæt samarbejde mellem forskellige faggrupper i virksomheden.

ELCONs afdeling for Industriteknik har opsat mere end 10 km føringsveje og trukket mere end 33 km forsynings- og signalkabel til vandværkets maskiner. Derudover har ELCON monteret og indstillet instrumenter og frekvensomformere i et større procesnetværk. ELCONs afdeling for Automation har bygget tavlerne til det nye vandværk.
”Vi har oplevet stor opbakning til samarbejdet fra alle. Medarbejderne i ELCON har været utrolig fleksible, og det er jo guld værd i så stort et projekt. Samtidig har det givet god kontinuitet, at ELCON har en størrelse, hvor de har kunnet sætte folk og kompetencer på projektet, når der har været behov for det”, siger Peter Kleis, HOFORs projektleder på Thorsbro-byggeriet.

Læs også: Trekantområdet tiltrækker nyt energiselskab og styrker den grønne profil

Et gennemgående fokus på tværs af de involverede i projektet har været fleksibilitet, rettidig omhu samt godt håndværk og arbejdsmiljø. Dette er blevet sikret gennem effektiv organisering og forudseenhed hos ELCON.

”Målet har været at overholde tidsplanen 100 procent uden at gå på kompromis med resultatet. God projektledelse, samarbejde og kvalitet har været afgørende i projektet. Derudover har vi haft fokus på at sikre et godt og sikkert arbejdsmiljø i processen ved blandt andet at planlægge arbejdet godt og tage de rette forholdsregler”, siger funktionschef i ELCON Industriteknik, Torben Munch.

Projektet er en del af HOFORs arbejde med at modernisere og ombygge de 7 regionale vandværker, der leverer blødgjort vand til borgerne i hovedstadsområdet. Værket ved Thorsbro er opført, hvor det tidligere værk lå. Det nye værk strækker sig over 6.600 kvadratmeter og vil levere intet mindre end 10,8 millioner kubikmeter vand årligt. Det forventes at stå klar i Q4 2023.

- PiB

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Schneider Electric A/S

Sponseret

EL & TEKNIK ’26: Hver tredje tvivler på, om Danmark er klar til fuld elektrificering

Installator.dk

Maj sendte elprisen op igen

Installator.dk

AI-værktøj åbner bygningsdata og sparer energi

Installator.dk

DM i Skills øger unges interesse for erhvervsuddannelser

Installator.dk

Danskerne stoler stadig ikke på virksomheders grønne markedsføring

Installator.dk

Juniormesterlære gavner både elev og virksomhed

Installator.dk

Energinet varsler ny model og forlænger pause for nettilslutninger

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Bravida vinder mio-entreprise på Novo-byggeri

Installator.dk

TEKNIQ: Energipriser og mangel på arbejdskraft truer væksten

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
METRO THERM A/S
Konference
Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

I en tid med massive omstillinger stilles der nye krav til både teknologi, digitalisering og forretningsmodeller i varmesektoren. Den 3. juni samler METRO THERM førende stemmer og branchefolk på Hotel Nyborg Strand til en dag, der både udfordrer og inspirerer. Du får perspektiver, konkrete værktøjer og idéer, som du kan bruge i din hverdag – uanset om du arbejder med drift, projektering eller strategi i HVAC-markedet.

Dato

03.06.2026

Sted

Hotel Nyborg Strand

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Horsens)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

09.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Bygholm, Schüttesvej 6, 8700 Horsens

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

10.06.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

10.06.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

11.06.2026

Tid

15:00

Sted

Kolding