Nyt stort vandværk får energi af ELCON

Den landsdækkende elinstallatør ELCON har stået for fagentreprisen på maskin-el i opførelsen af det, der bliver Danmarks tredjestørste vandværk.

Senere på året åbner HOFORs Værket ved Thorsbro, der bliver det tredjestørste i Danmark, og som er del af en omfattende modernisering og ombygning af vandværker, der leverer vand til hovedstadsområdet. Foto: HOFOR/Mads Eneqvist..

Senere på året åbner HOFORs Værket ved Thorsbro, der bliver det tredjestørste i Danmark, og som er del af en omfattende modernisering og ombygning af vandværker, der leverer vand til hovedstadsområdet.

ELCON, som er specialister i intelligent industri, og som tilbyder alle eltekniske kompetencer, har stået for fagentreprisen på maskin-el i opførelsen af værket, og opgaven er blevet løst i et tæt samarbejde mellem forskellige faggrupper i virksomheden.

ELCONs afdeling for Industriteknik har opsat mere end 10 km føringsveje og trukket mere end 33 km forsynings- og signalkabel til vandværkets maskiner. Derudover har ELCON monteret og indstillet instrumenter og frekvensomformere i et større procesnetværk. ELCONs afdeling for Automation har bygget tavlerne til det nye vandværk.
”Vi har oplevet stor opbakning til samarbejdet fra alle. Medarbejderne i ELCON har været utrolig fleksible, og det er jo guld værd i så stort et projekt. Samtidig har det givet god kontinuitet, at ELCON har en størrelse, hvor de har kunnet sætte folk og kompetencer på projektet, når der har været behov for det”, siger Peter Kleis, HOFORs projektleder på Thorsbro-byggeriet.

Læs også: Trekantområdet tiltrækker nyt energiselskab og styrker den grønne profil

Et gennemgående fokus på tværs af de involverede i projektet har været fleksibilitet, rettidig omhu samt godt håndværk og arbejdsmiljø. Dette er blevet sikret gennem effektiv organisering og forudseenhed hos ELCON.

”Målet har været at overholde tidsplanen 100 procent uden at gå på kompromis med resultatet. God projektledelse, samarbejde og kvalitet har været afgørende i projektet. Derudover har vi haft fokus på at sikre et godt og sikkert arbejdsmiljø i processen ved blandt andet at planlægge arbejdet godt og tage de rette forholdsregler”, siger funktionschef i ELCON Industriteknik, Torben Munch.

Projektet er en del af HOFORs arbejde med at modernisere og ombygge de 7 regionale vandværker, der leverer blødgjort vand til borgerne i hovedstadsområdet. Værket ved Thorsbro er opført, hvor det tidligere værk lå. Det nye værk strækker sig over 6.600 kvadratmeter og vil levere intet mindre end 10,8 millioner kubikmeter vand årligt. Det forventes at stå klar i Q4 2023.

- PiB

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Mød Wygwam Danmark A/S på El & Teknik 2026

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Nybyggeri bruger langt mere varme end forventet

Installator.dk

Heras samler danske sikringsaktiviteter under ét brand

Installator.dk

DI: Etabler fleksibelt elmarked nu – løsningerne findes allerede

Installator.dk

Powercon solgt til Maersk-ejet selskab

Installator.dk

To elselskaber bliver udlukket

Installator.dk

Erhvervspuljen overtegnet: Branche efterlyser hurtigere sagsbehandling

Installator.dk

InstallatørGruppen fortsatte markant vækst i 2025

Installator.dk

Direktør forlader Green Power Denmark

Installator.dk

Bestanden af elbiler i Danmark når ny milepæl

Installator.dk

Direktør advarer: Elnet-forsinkelser kan ramme produktion og jobs

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle