Nyt udspil om erhvervsuddannelser får topkarakter

Regeringens udspil til at styrke erhvervsuddannelserne er den helt rette medicin, hvis vi som samfund vil uddanne dygtige faglærte og sikre nok arbejdskraft til en bæredygtig fremtid. Sådan lyder det fra TEKNIQ Arbejdsgiverne.

”Erhvervsuddannelserne har længe været udsultet økonomisk på grund af manglende politisk fokus. Derfor er vi superglade for, at regeringen nu vil styrke uddannelserne og dermed være med til at sikre de dygtige medarbejdere, som både virksomhederne og samfundet har så hårdt brug for”, siger Tina Voldby, underdirektør i TEKNIQ Arbejdsgiverne. Foto: TEKNIQ Arbejdsgiverne..

Det kan kun gå for langsomt med at få flere dygtige medarbejdere til at sikre en grønnere fremtid, og derfor er regeringens nye udspil på erhvervsskoleområdet den helt rigtige vej at gå, lyder det fra TEKNIQ Arbejdsgiverne. 

Arbejdsgiver- og erhvervsorganisationen, der organiserer størstedelen af det tekniske erhvervsliv, har længe efterlyst massive investeringer i erhvervsuddannelserne, hvilket blandt andet blev lovet i valgkampen. 

”Erhvervsuddannelserne har længe været udsultet økonomisk på grund af manglende politisk fokus. Derfor er vi superglade for, at regeringen nu vil styrke uddannelserne og dermed være med til at sikre de dygtige medarbejdere, som både virksomhederne og samfundet har så hårdt brug for”, siger Tina Voldby, underdirektør i TEKNIQ Arbejdsgiverne. 

Med udspillet vil investeringerne stige gradvist de kommende år frem mod 2030. Fra 300 millioner kroner i 2024 til 900 millioner kroner i 2030, lyder det. 
”Det vigtige er, at investeringerne i høj grad flyder i retning af de tekniske erhvervsuddannelser, da de spiller en nøglerolle i den grønne omstilling af samfundet. Allerede i dag er der stor mangel på medarbejdere med de rette kvalifikationer, og den udfordring vil kun stige de kommende år”, siger Tina Voldby. 

Læs også: Samarbejdet mellem erhvervskoler og virksomheder kan forbedres

En lang række af landets erhvervsskoler kæmper i dag med forældet udstyr, og derfor er der brug for at sikre opdaterede uddannelsesmiljøer for at få de dygtigste faglærte ud på den anden side. Derover er det et vigtigt signal at gøre det nemmere at læse videre med et svendebrev i hånden. 

”Virksomhederne står klar med åbne arme, og karrieremulighederne er store, men hvis der for alvor skal fart på antallet af faglærte, så kræver det, at de unge kan gennemskue det, når de skal vælge. Derfor er det et vigtigt signal at sikre væsentligt bedre erhvervsuddannelser og større mulighed for at læse videre”, siger Tina Voldby.  
  
- PiB

Elsikkerhed.dk

Sponseret

Installatørmøder 2026

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

20.01.2026Installator.dk

TEKNIQ: Toldtrusler skaber usikkerhed

19.01.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG skal kunne mærkes på bundlinjen og i driften

19.01.2026Installator.dk

Norlys udruller nyt butikskoncept – starter i Aalborg

19.01.2026Installator.dk

Trends 2026: Mere intelligens, mindre vand og nye krav til installatørerne

19.01.2026Installator.dk

Dansk strøm når rekordlav CO2-udledning

16.01.2026Installator.dk

TEKNIQ sætter standarder fri

15.01.2026Installator.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

14.01.2026TEKNIQ

Sponseret

Medlemstilbud til gavn for din virksomhed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hadsten

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

28.01.2026

Sted

Hadsten

DTU
Efteruddannelse
Ledelse af medarbejdere og faglig udvikling

Få indsigt i læring på flere niveauer og få færdigheder til bedre at kunne fremme kompetenceudvikling og opgaveløsning i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup