Offentlige bygninger skal spare på energien

Vi står i en alvorlig energikrise – ikke bare i Danmark, men i hele Europa. Krisen gør omstilling til grøn varme og vedvarende energi endnu mere presserende, men vi har også brug for at spare på energien. Derfor går det offentlige nu forrest.

På tværs af hele den offentlige sektor er arbejdet med en lang række indsatser for at spare på energien allerede i gang. Foto: Arkivfoto.

På tværs af hele den offentlige sektor er arbejdet med en lang række indsatser for at spare på energien allerede i gang. Men Regeringen, Danske Regioner og KL ønsker, at forbruget af energi skal mindskes i alle offentlige bygninger. Derfor er Regeringen, Danske Regioner og KL enige om at anbefale følgende:

1. At sænke temperaturen til 19 grader i offentlige kontorbygninger mv.
2. Slukning af belysning udendørs på offentlige bygninger.
3. At forkorte fyringssæsonen.
4. Energistyrelsens kampagnemateriale med spareråd til arbejdspladsen fordeles blandt medarbejdere, så de har mulighed for selv at tage initiativer, såsom at slukke lyset og skærmen efter sig i møderum.

"Vi står lige nu i en ny og mere alvorlig virkelighed efter Rusland har valgt at lukke for gassen til Europa. Derudover ser vi generelt stigende energipriser. Vores forsyningssituation er mere usikker, og vi igangsætter nu flere konkrete initiativer for at spare på energien i det offentlige. Kommunerne og regionerne er allerede godt i gang med en række forskellige energisparende indsatser. Men nu går vi går sammen skridtet videre. Fx skruer vi ned for varmen til 19 grader på offentlige arbejdspladser og forkorter fyringssæsonen", siger klima, - energi- og forsyningsminister Dan Jørgensen.

LÆS OGSÅ: Sanitetsleverandør gør det lettere at vælge produkter med lav klimapåvirkning

Initiativerne skal igangsættes hurtigst muligt og senest 1. oktober. Dog skal den enkelte institution selv vurdere, om der er lokale eller juridiske forhold, der gør, at der kan foretages undtagelser. Eksempler på dette kan være sygehuse, laboratorier, døgninstitutioner og plejehjem.

”Kommunerne er landets samlet set største bygningsejer, og vi har i mange år arbejdet målrettet på at spare på strømmen og nedbringe energiforbruget i vores bygninger. Kommunerne ér også igang med at skrue ned for energiforbruget til vinter, og mange har allerede truffet konkrete beslutninger om fx temperaturen på skoler og i kontorbygninger. Der arbejdes herudover med en lang række mere langsigtede indsatser, eksempelvis prioriterer vi energirenoveringer frem for at rive ned og bygge nyt og opsætter solceller på vores ejendomme. Derfor er det fint med initiativer og anbefalinger, som kan understøtte et mindre energiforbrug i hele den offentlige sektor”, siger Martin Damm, formand for KL.

Danske Regioners formand, Anders Kühnau, hilser de nye tiltag til energibesparelser velkommen:

”Vi står i en situation, hvor det offentlige bør gå forrest med det gode eksempel og spare på energien. Vi bakker op om energisparerådene, og regionerne vil bruge dem til at nedbringe energiforbruget. Vi kan følge sparerådene i vores kontorer og regionshuse, og så vil vi se på, hvordan sparerådene kan udbredes og være med til at reducere energiforbruget andre steder, hvor det er muligt. Her er det vigtigt at understrege, at hospitalerne er undtaget anbefalingen om 19 grader, så patienterne behøver ikke frygte at komme til at fryse”, siger han og understreger samtidig, at der allerede er skåret i regionernes energiforbrug:

LÆS OGSÅ: Sådan kan virksomheder spare på energiregningen

”På bare tre år, fra 2018 til 2020 har regionerne sparet 25 procent på varmeforbruget, både med renovering og med nye, energieffektive sygehuse", forklarer Anders Kühnau.

Energistyrelsen lancerede inden sommerferien en kampagne, som de nu skruer op for. Her kan borgere få gode råd til at spare på energien.

-AKJ

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Schneider Electric A/S

Sponseret

EL & TEKNIK ’26: Hver tredje tvivler på, om Danmark er klar til fuld elektrificering

Installator.dk

Maj sendte elprisen op igen

Installator.dk

AI-værktøj åbner bygningsdata og sparer energi

Installator.dk

DM i Skills øger unges interesse for erhvervsuddannelser

Installator.dk

Danskerne stoler stadig ikke på virksomheders grønne markedsføring

Installator.dk

Juniormesterlære gavner både elev og virksomhed

Installator.dk

Energinet varsler ny model og forlænger pause for nettilslutninger

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Bravida vinder mio-entreprise på Novo-byggeri

Installator.dk

TEKNIQ: Energipriser og mangel på arbejdskraft truer væksten

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
METRO THERM A/S
Konference
Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

I en tid med massive omstillinger stilles der nye krav til både teknologi, digitalisering og forretningsmodeller i varmesektoren. Den 3. juni samler METRO THERM førende stemmer og branchefolk på Hotel Nyborg Strand til en dag, der både udfordrer og inspirerer. Du får perspektiver, konkrete værktøjer og idéer, som du kan bruge i din hverdag – uanset om du arbejder med drift, projektering eller strategi i HVAC-markedet.

Dato

03.06.2026

Sted

Hotel Nyborg Strand

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Horsens)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

09.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Bygholm, Schüttesvej 6, 8700 Horsens

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

10.06.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

10.06.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

11.06.2026

Tid

15:00

Sted

Kolding