OK har sat første lynlader med batteri i drift

Esbjerg Taxa har som den første kunde i Danmark få et idriftsat batteri-ladestandere fra OK på sin adresse i Esbjerg. Den unikke løsning giver mulighed for lynladning på lokationer, hvor det normalt er udfordrende.

Foto: Esbjerg Taxa

OK´s nye batteriløsning muliggør både høj ladehastighed, men reducerer også belastningen på elnettet.

“Det spiller en afgørende rolle i den grønne omstilling og øger tilgængeligheden for lynopladning af elbiler,” skriver OK i en pressemeddelelse.

”Der er tale om lynladestandere med indbyggede batterisystemer, og det betyder, at nettilslutningen bliver betydelig mindre end ved almindelige lynladestandere. På den måde får vi mulighed for at etablere lynladestandere ved lokationer, hvor det normalt er en udfordring, da vi kan udnytte den eksisterende infrastruktur,” siger Thor Folmann Krarup, OK’s e-mobilitetschef, og fortsætter:

”Vi ser et stort potentiale inden for det her område, da lynladestanderne på sigt også kan levere frekvensydelser, som er med til at stabilisere elnettet.”

Aftalen med Esbjerg Taxa omfatter to lynladestandere, som hver har to ladeudtag. På nuværende tidspunkt kan de batteridrevne lynladestandere levere en samlet effekt på op til 175 kW pr. udtag.

-emte

Fakta

  • Batteri-ladestanderne af typen B-HPC v1.6. er leveret af den danske producent Nerve Smart System fra Roskilde og befinder sig på Lillebæltsvej 10 i Esbjerg.
  • I forbindelse med den teknologiske udvikling på dette område forventes det, at batteri-ladestanderne på kort sigt vil have kapacitet til at levere 350 kW og senere vil kunne opgraderes til 500 kW.
  • Batteriteknologien i ladestanderne er desuden af typen LFP, som ikke indeholder kobolt.

Kilde: OK

Installator.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

09.01.2026Installator.dk

Nytår med tre markante tarifændringer på elnettet

08.01.2026Lan-com A/S

Sponseret

NCC vælger endnu engang GIGA-LAN til stort projekt i Carlsberg Byen

08.01.2026Alcadon ApS

Sponseret

Lidt ligesom at spille Pac-Man - nu får du bare penge for det!

06.01.2026Installator.dk

Milepæl nået hurtigere end planlagt. Nu sætter Koble nyt mål

06.01.2026Alcadon ApS

Sponseret

[TILBAGEBLIK 25] Julen var fyldt med vindere!

02.01.2026Installator.dk

Ørsted klager til domstol efter vindmølle-stop

30.12.2025Installator.dk

Elforbruget sætter rekord i 2025

22.12.2025LEDVANCE A/S

Sponseret

LEDVANCE EVERLOOP

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle