OK opkøber naturgas- og varmeservicekunder af Seas-nve

En handel mellem Ørsted og Seas-nve tilbage i 2019, afventer nu konkurrencemyndighedernes og Energistyrelsens godkendelse. Nu vælger Seas-nve imidlertid at ‘sælge’ en række gas- og varmekunder til OK.

OK har en alsidig portefølje og er blandt andet leverandør af varmepumper. Foto: OK..

I september 2019 kunne Ørsted og energiselskabet Seas-nve offentliggøre, at der var opnået enighed om, at Ørsteds netselskab Radius Elnet, privatkundeforretningen og udendørsbelysningsforretningen blev solgt til Seas-nve. Handlen afventer pt konkurrencemyndighedernes og Energistyrelsens godkendelse.

Dog er myndighedsbehandlingen nu så fremskreden, at energiselskabet kan reagere på et forbehold, der er rejst i processen. Forbeholdet, som omhandler deres position på gasmarkedet, medfører et frasalg af 107.000 gaskunder. 

På grund af sammenhængen mellem forretningsenhederne har Seas-nve også valgt at afhænde varmeserviceforretningens 44.000 kunder. Køberen er fundet, idet det forbrugerejede OK og Seas-nve har skrevet under på salget, som nu skal vurderes af konkurrencemyndighederne.

Administerende direktør i Seas-nve, Jesper Hjulmand, er tilfreds med, at det netop er OK, der overtager gas- og varmeservicekunderne.

”Seas-nve og OK har meget til fælles. Som andelsselskaber deler vi mange værdier i relation til ansvarlighed, samfundets udvikling og fokus på forbrugeren. Det ligger indlejret i vores strategier. Jeg er overbevist om, at vi har fundet et godt nyt ’hjem’ til kunderne fra Ørsted”, siger han.

Læs også: Energikoncern vil belønne bæredygtige idéer med 200.000 kr.

En bred portefølje
OK, der gik ind på naturgasmarkedet i 2010, forsyner også danskerne med alt fra brændstof og bilvask til el og varmepumper.

”I OK vil vi levere den energi, danskerne efterspørger. Nu og i fremtiden. Derfor tilbyder vi en lang række energiprodukter og har kapaciteten til at servicere på flere forskellige markeder. Der er ingen tvivl om, at vi nu bliver en betydende spiller på naturgasmarkedet, men skulle vores nye kunder have andre energibehov, er vi jo f.eks. også Danmarks største leverandør af varmepumper”, siger OK’s CEO, Jørgen Wisborg.

Et lille antal medarbejdere vil følge med fra Ørsted til OK, når salget er endeligt godkendt af konkurrencemyndighederne. 

Seas-nve vil fortsat være aktiv på naturgasmarkedet med sine 128.000 naturgaskunder og 27.000 varmeservicekunder samt erhvervskunder i Danmark og Sverige.

OK kan byde naturgaskunderne velkomne, når myndighederne har godkendt handlen, hvilket forventes at blive først på efteråret 2020.

- HCL

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

04.09.2025John Jensen VVS A/S

Sponseret

Innovativt samarbejde forbedrer komfort og energieffektivitet på skole

02.09.2025Installator.dk

Fleksibelt elforbrug kan spare milliarder – og gavne klimaet

29.08.2025Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

28.08.2025Installator.dk

Nu åbnes der op for solceller på kommunale tage

21.08.2025Coromatic A/S

Sponseret

Hvad er jeres plan for nødstrøm?

18.08.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric lancerer EcoCare – én samlet service til energieffektiv bygningsdrift

13.08.2025Belimo A/S

Sponseret

Styr alle ’radiatorventiler’ med Belimos nye motor

12.08.2025Installator.dk

Schneider Electric lancerer ny pakkeløsning - EcoCare

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

01.09.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

02.09.2025

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Arbejdsmiljøledelse på byggepladsen

Lær om sikkerhed og arbejdsmiljø på byggepladsen.

Dato

05.09.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup + Online

Vølund Varmeteknik A/S
Webinar
Gratis webinar om fremtidens boligventilation - Vølund S735

Installation af vand, varme og ventilation kræver ofte flere separate systemer – og det kan være både komplekst og pladskrævende. Men hvad nu hvis du kunne samle det hele i én kompakt og energieffektiv løsning, der allerede har vundet priser på europæiske markeder? 🏆

Dato

05.09.2025

Tid

10:00

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

08.09.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

08.09.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup