Organisationer: Installatører klar til styringskrav

Installationsbranchen har de nødvendige kompetencer til at håndtere et lovkrav om intelligent styring i bygninger, lyder det fra Tekniq og DS Håndværk & Industri.

I maj præsenterede regeringen sin strategi for energirenovering, som blandt andet lægger op til, at intelligent styring og automation i danske bygninger kan blive et lovkrav på længere sigt. Derfor er Energistyrelsen lige nu i gang med at undersøge konsekvenserne af et eventuelt krav. Det arbejde forventes færdigt i slutning af året, og herefter vil et nyt, revideret med et bygningsreglement blive præsenteret.

De to store brancheorganisationer på installationsområdet, Tekniq og DS Håndværk & Industri, ser gerne, at et lovkrav om styring og automation, bliver en realitet.

Læs også: Intelligent styring kan blive et krav

”De tekniske installatører har i flere år arbejdet på at fremme anvendelsen af styrings- og reguleringsudstyr, da der kan opnås meget store energibesparelser, når der kun benyttes præcis den energi, som kræves for at opnå god komfort. Så en konklusion, der medfører et styringskrav, er indlysende, og installatørerne er klar til at løft den opgave”, siger Søren Rise, der er chefkonsulent i Tekniq.

Efterspørgslen halter
Tekniqs chefkonsulent understreger dog, at det væsentligste for installatørerne er, at der kommer en efterspørgsel efter disse kompetencer, og at efterspørgslen eksisterer i længere tid.

”Det problem, som vi støder ind i her, er, at der stadig ikke er helt nok efterspørgsel til, at alle installatører vil levere produktet. Uddannelserne er på plads, og der er også en del uddannede installatører, men der har i for lang tid været en uoverensstemmelse mellem det, der er ønskværdigt ud fra et energieffektiviseringssynspunkt, og det, som reelt bliver efterspurgt”, uddyber Søren Rise.

Carsten Essler Helmer, der er energikonsulent i DS Håndværk og Industri, tilslutter sig argumentet om udbud og efterspørgsel og understreger samtidig, at både branchen og installatørerne er mere end klar til et krav.

”Der er helt klart nok installatører, der vil kunne løfte denne opgave. Det er dog samtidig naturligt, at nogle installatører løbende skal have mere viden om de nye muligheder måske specielt på tværs af de traditionelle faggrænser, så styringen fra starten tænkes intelligent”, siger DS Håndværk og Industris energikonsulent.

Den nævnte undersøgelse, som Klima-, energi- og bygningsminister satte i gang i forbindelse med regeringens energirenoveringsstrategi, er formentlig først færdig sidst på året, og derfor bliver en endelig beslutning om et krav til intelligent styring formentlig først taget i 2015.

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Netselskaber vil betale kunder for at skrue ned for strømmen

Installator.dk

FE: Rusland kan øge angrebene mod kritisk infrastruktur

Installator.dk

Bravida runder 1.000 elbiler

Installator.dk

Lemvigh-Müller åbner to nye butikker i Østjylland

Installator.dk

Netselskaber vil betale kunder for at skrue ned for strømmen

Installator.dk

InstallatørGruppen køber Poul Sejr Nielsen-forretninger

Installator.dk

Fortsat ingen dato for udfasning af gas til boligopvarmning

Installator.dk

Airmaster samler fem lagre i nyt højlager

Installator.dk

AI frigør tid og øger kvaliteten i installationsvirksomheder

Installator.dk

Brødrene Dahl udvider lagerkapaciteten

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Vi tilbringer størstedelen af vores tid indendørs, og derved indånder vi primært luft, der har været i bygningen i længere tid, eller luft der har været forbi et ventilationsanlæg.

Dato

22.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup