Penge får danskerne til at energirenovere

Den største motivation er økonomi, når boligejerne energirenovere huse. Det viser en ny rapport, der placerer miljøhensyn langt nede på listen over grunde til energirenovering.

Husejerne fokuserer på de økonomiske besparelser frem for miljøhensyn, når de energirenoverer huset. Foto: SBi.

 

Når boligejere giver huset en grøn ansigtsløftning, er det sjældent miljøhensyn, der er motivationen. En ny rapport fra Statens Byggeforskningsinstitut viser, at de økonomiske besparelser er den største motivationsfaktor, når danskerne energirenoverer.

Læs også: Energirenovering bliver stadig mere vidtrækkende

Også forhold som indeklima, temperatur og højere pris ved salg er afgørende for, om husejerne vil energioptimere boligen. Derudover tæller tilskud, skattefradrag og fornuftig tilbagebetalingstid med, når beslutningen skal tages. Hensyn til global opvarmning og Danmarks uafhængighed i forhold til energiforsyning ude fra er altså langt nede på prioriteringslisten.

Læs også: Vækst i energirenovering

Det bekræfter seniorforsker Henrik N. Knudsen, der er en af forfatterne bag undersøgelsen.

”Jo bedre økonomi der er i at energirenovere, jo hurtigere kommer husejerne frem til en beslutning om at komme i gang”.

Rapporten ”Energirenovering. Incitamenter og barrierer blandt husejere i Furesø Kommune” er udarbejdet på Statens Byggeforskningsinstitut (SBi) ved Aalborg Universitet København af seniorforskerne Henrik N. Knudsen og Ole Michael Jensen. Rapporten bygger på en spørgeskemaundersøgelse blandt 683 parcelhusejere i Furesø Kommune.

Læs mere her.

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

05.09.2025Installator.dk

Energistyrelsens direktør skifter til Andel

05.09.2025Installator.dk

Danmarkshistoriens største uddannelsesevent starter snart

05.09.2025BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Nyt Interface fra DELTA Elektronika

04.09.2025Grohe A/S

Sponseret

Dansk VVS-talent klar til EuroSkills 2025

04.09.2025Installator.dk

Tænketank advarer: Odsherred-sagen kan gøre lån dyrere for forsyningsselskaber

04.09.2025Avidenz A/S

Sponseret

Nye krav om asbestuddannelse ved alt arbejde med asbest

04.09.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Webinar: Er din organisation klar til NIS2?

04.09.2025BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

ALMEMO® MA104 – seneste generation datalogger fra Ahlborn

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle