Pengeregn over TEKNIQ-medlemmer

TEKNIQ Arbejdsgiverne er i gavehumør og udlodder 50 mio. kr. af foreningen formue til medlemsvirksomhederne. Der er dog en enkelt betingelse.

Henrik Fugmann, bestyrelsesformand i erhvervsorganisationen TEKNIQ.. Foto: TEKNIQ Arbejdsgiverne

TEKNIQ Arbejdsgivernes godt 4.000 medlemmer kan se frem til udlodningen, der fordeles i forhold til det enkelte medlems indbetalte kontingent siden fusionen mellem TEKNIQ og Arbejdsgiverne i 2019.

“Siden fusionen mellem TEKNIQ og Arbejdsgiverne i 2019 er medlemskontingentet blevet sænket med cirka 20 procent. Samtidig er organisationens formue blevet forvaltet så ansvarligt, at det nu er muligt at udlodde 50 millioner kroner til medlemmerne,” skriver organisationen.

"Vi håber, at det kan gøre en forskel i det tekniske erhvervsliv, der hver dag får den grønne og digitale vækst til at blive en realitet til gavn for hele Danmark. Som medlemmernes mand ved jeg om nogen, at pengene gør mest gavn ude i virksomhederne i stedet for at samle støv i pengekasserne hos arbejdsmarkedets parter, siger Henrik Fugmann, bestyrelsesformand i erhvervsorganisationen TEKNIQ.   

Udlodningen omfatter alle aktive og ikke-udmeldte All Inclusive-medlemmer pr. 1. marts.

Men en forudsætning for at beholde pengene er, at medlemmerne bliver i foreningen.

“Hvis en virksomhed melder sig ud inden for tre år, skal det fulde udloddede beløb tilbagebetales,” skriver organisationen på sin hjemmeside.

-emte

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Solid økonomi giver det tekniske erhvervsliv plads til investeringer

Installator.dk

Teknologisk Institut overtager autorisationer

Installator.dk

Ny brancheforening vil bane vejen for flere batterier

Installator.dk

Nyuddannede elektrikere og vvs’ere kommer hurtigt i job

Installator.dk

Varmepumpesalget i hopla: Bedste kvartal i flere år

Installator.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Installator.dk

Sinal henter ny kommerciel direktør

Installator.dk

Batterier vinder frem hos boligejere og virksomheder

Installator.dk

Bravida får stor teknikentreprise på nyt datacenter

Installator.dk

TEKNIQ og Blik & Rør går sammen om mental trivsel

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup