Plast vinder over metal viser ny vurdering

GF Piping Systems bestilte Swiss Climate AG til at udføre en livscyklusvurdering (LCA) for butterflyventil 565 og sammenligne den med et alternativ i metal. Nu har den schweiziske virksomhed udgivet en hvidbog baseret på resultaterne. Derudover har LCA gjort det muligt for butterflyventil 565 at blive den første industrielle butterflyventil med en EPD (Environmental Product Declaration).

GF Piping Systems bestilte Swiss Climate AG til at udføre en livscyklusvurdering (LCA) for butterflyventil 565 og sammenligne den med et alternativ i metal. Nu har den schweiziske virksomhed udgivet en hvidbog baseret på resultaterne. Derudover har LCA gjort det muligt for butterflyventil 565 at blive den første industrielle butterflyventil med en EPD (Environmental Product Declaration)..

I nutidens industrier er operatører i stigende grad afhængige af langtidsholdbare og sikre rørsystemer, der hjælper dem med at lukke vandkredsløb, reducere lækager og optimere deres vandforbrug. Men for at opnå den nødvendige levetid og bæredygtighed af disse rørsystemer, er valget af materiale afgørende.

Den schweiziske leverandør af rørsystemer GF Piping Systems bestilte derfor en livscyklusvurdering af plast-butterflyventilen 565 hos det uafhængige institut Swiss Climate AG. Systemgrænserne samt kvaliteten og omfanget af LCA'en blev defineret i overensstemmelse med produktkategorireglen (PCR) 2019:143. For at sætte resultaterne i sammenhæng, blev en butterflyventil 565 DN100 sammenlignet med en tilsvarende metalventil i samme konfiguration.

Swiss Climate AG er kommet til den konklusion, at plastventilen overgår metalventilen på en række nøgleområder. Butterflyventil 565 udleder væsentligt færre drivhusgasemissioner, når man sammenligner de to materialers individuelle levetid. Dette mellemrum øges yderligere, når man tager i betragtning, at metalventilen skulle udskiftes omkring tre gange i løbet af 565'erens forventede 23-årige levetid. Derudover har plastventilen et lavere vandaftryk.

Læs også: Månedens udfordring: Digitale, grønne og store udviklingsmuligheder

Jochen Hamburger, Product Manager for ventiler hos GF Piping Systems, er tilfreds med resultaterne som er offentliggjort i hvidbogen.

"Vi har fokuseret på plast som rørmateriale i mange årtier, og vores produkter transporterer pålideligt vand, kemikalier og gas i en lang række applikationer på tværs af industrier. At bevise, at vores 565 udleder 25 procent færre drivhusgasemissioner sammenlignet med en metalventil, har bekræftet vores tro på, at plastrørsystemer er en langtidsholdbar, omkostningseffektiv og bæredygtig løsning. Samtidig tilbyder EPD-certificeringen, som er den første for en industriel butterflyventil, vores kunder transparent information om 565'eren og giver dem mulighed for at træffe en informeret beslutning baseret på en uafhængig analyse”.

Butterflyventilen 565 monteres mellem to flanger og er designet til vand- og vandbehandlingsapplikationer og er velegnet til en bred vifte af plastrørsystemer og flangestandarder. 565 har en meget høj tryk- og temperaturmodstand (PN16 ved 80°C). Ydermere fører materiale-egenskaberne af ventilens plastkomponenter til en 60 procent lavere vægt sammenlignet med metal og gør det mere omkostningseffektivt på grund af en længere levetid og lavere vedligeholdelseskrav. Standard digitale grænseflader gør det muligt at udstyre butterflyventil 565 med ekstra tilbehør og forskellige typer aktuering.

- PiB

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

06.02.2026WAGO Denmark A/S

Sponseret

Traditionel installation kræver tid, værktøj og tålmodighed.

05.02.2026Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Professionel LED-belysning til industri og lager

05.02.2026Alcadon ApS

Sponseret

[FIBER] "Alcadon er en ekstra mand i teamet"

03.02.2026Installator.dk

Ewii tager ansvaret for blackout på Bornholm

02.02.2026Installator.dk

Iskold januar har presset elprisen højt op

02.02.2026NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT kampagne

30.01.2026Installator.dk

Milepæl: Flere elbiler end dieselbiler i Danmark

30.01.2026Alcadon ApS

Sponseret

[Opdatering om CommScope] Nyt ejerskab – samme brand

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Danvak
Seminar
Smart bygningsautomatik og KNX i praksis – fra lovkrav til intelligente løsninger

Fagteknisk eftermiddag i samarbejde med KNX Danmark og Energiforum Danmark

Dato

24.02.2026

Tid

13:45

Sted

ABB A/S Barmstedt Allé 9, 5500 Middelfart

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning