PostNord vælger Caverion som Facility Management partner i Danmark, Sverige og Finland

PostNord og Caverion har indgået en interimaftale om facility management ydelser i Danmark, Sverige og Finland. Partnerskabet inkluderer teknisk vedligeholdelse og kundecenter.

“Vi er glade for at få mulighed for at støtte PostNord i deres kerneforretning, og vi ser frem til at udvide vores partnerskab i fremtiden”, siger Thomas Hietto, viceadministrerende direktør og chef for Caverions Business Unit Services. Foto: Caverion..

PostNord har valgt Caverion som partner på baggrund af Caverions tekniske kompetence og evne til at levere en ensartet, bæredygtig serviceydelse i de nordiske lande. Det skriver Caverion i en pressemeddelelse.

“Vi er glade for vores samarbejde med Caverion på flere end 100 lokationer i Danmark, Sverige og Finland. Vores partnerskab er nu interim på grund af en igangværende tvist med en tredjepart. Som altid hos PostNord lægger vi stor vægt på moderne, digitale ydelser og bæredygtighed i driften," siger Christian Göttsche, chef for PostNord Facility Management.

Thomas Hietto, viceadministrerende direktør og chef for Caverions Business Unit Services, siger:

“Vi er glade for at få mulighed for at støtte PostNord i deres kerneforretning, og vi ser frem til at udvide vores partnerskab i fremtiden”.

Han forklarer, at Caverions mål er at sikre en servicelevering med konkrete resultater for PostNord såsom energi- og omkostningsoptimering med høj kundetilfredshed. Han tilføjer, at PostNord også vil drage fordel af Caverion SmartView – en digital platform, der viser bygningers performance.

-CH

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

Installator.dk

Nu er Brødrene Dahl på finske hænder

Installator.dk

Hackerangreb på køleanlæg får danske supermarkeder til at reagere

Installator.dk

Energinet vil investere 15,8 mia. kr. i udbygning af elnettet

Installator.dk

Nilan øger indtjeningen og investerer i nye varmepumper og ventilationsanlæg

Installator.dk

Rekordmange vælger en faglært uddannelse – men skolerne gør ikke nok

Installator.dk

Sag om manipulation af elmarkedet for trecifret mio-beløb genoptages

Installator.dk

Kredsløb vinder Fjernvarmeprisen 2026 for geotermiprojekt

Installator.dk

Ny analyse: Kernekraft kan styrke vindmøllernes økonomi

Installator.dk

AO opjusterer efter stærkt tredje kvartal

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle