Rørproducent vil fremme den grønne omstilling i Danmark

Mindre afhængighed af fossilt brændsel, mere miljøvenlig opvarmning: Uponor er med til at fremme den grønne omstilling til dansk fjernvarme med systemløsninger, der er tilpasset nybyggeri, udskiftning og renovering samt den kommende konverteringsbølge.

Præfabrikation af fjernvarmeenheder er med til at højne kvaliteten af installationen, fordi alle produkter er gennemtestede ved levering og er med til at spare på de fælles ressourcer. Foto: Uponor.

Fjernvarme er fremtidens varmeforsyningsnet i Danmark, og to faktorer er med til at presse på udviklingen: dels kravet om mere miljøvenlig varmeforsyning, dels ønsket om at reducere afhængigheden af fossilt brændsel. Miljøvenlig fjernvarme bliver derfor tænkt ind i dansk nybyggeri, ligesom vi står ved starten af en konverteringsbølge, hvor eksisterende byggeri skal lægges om til fjernvarme, hvor det er muligt.

”Uponor skal bidrage til at fremme omstillingen til fjernvarme på en miljø- og klimamæssig forsvarlig måde, og derfor lancerer vi nu en massiv satsning på området”, forklarer Lars Rieck, som er adm. direktør hos Uponor, og fortsætter: Miljø, klima og uafhængighed af gas skal vi stå sammen om, og vi går nu i dialog med bygge- og installatørbranchen.

Nøglen til større udbytte af fjernvarmen

Baggrunden for Uponors satsning bunder i behovet for bæredygtige, omkostningsbesparende og sammenhængende løsninger. Med præfabrikerede komponenter og et bredt sortiment har Uponor nøglen til at levere løsninger, der gør installationen hurtigere og driften billigere.

”Vores fjernvarmeprodukter produceres og bestykkes på fabrikken, så de er klar til montage på stedet. Installation og indregulering går langt hurtigere end før, og det er guld værd i en tid med mangel på faglært arbejdskraft”, fortæller produktchef Anders Møller fra Uponor.

LÆS OGSÅ: FLD overtager Engelgaar Teknik A/S

Præfabrikation af fjernvarmeenheder er også med til at højne kvaliteten af installationen, fordi alle produkter er gennemtestede ved levering og er med til at spare på de fælles ressourcer.

”Fjernvarme er miljøvenlig varmeforsyning, men hver enhed skal også tage hensyn til klima og miljø. Derfor er der bygget styring ind i for eksempel vores Combi Port E-fjernvarmeenhed, så den retter sig efter brugernes forbrugsmønster og går fuldstændig i dvale, når der ikke er brug for varme og varmt vand”, forklarer produktchef Anders Møller.

Fjernvarme imødekommer megatrends

Uponor har identificeret fem megatrends, der vil præge samfundet nu og i de kommende år: urbanisering, hygiejne, mangel på arbejdskraft, teknologi og bæredygtighed. Udrulningen af fjernvarme er afgørende for at imødekomme disse megatrends og sikre fortsat velfærd.

”Flere og flere flytter til byerne, og de skal de have varme og rent vand kræver det bæredygtig teknologi, men manglen på arbejdskraft kan spænde ben for de gode hensigter, siger adm. direktør Lars Rieck og uddyber: Det er hér, Uponors fjernvarmeløsninger gør en forskel, da de tilbyder intelligent og bæredygtig teknologi, men også kortere installationstid.

Fjernvarmen er vores fremadrettede fokus til det fælles bedste”, slutter Lars Rieck, administrerende direktør hos Uponor.

-AKJ

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

ABB A/S

Sponseret

Solceller og batterier på ABB’s Middelfart-domicil mindsker afhængighed af elnettet

Installator.dk

Sinal henter ny kommerciel direktør

Installator.dk

Batterier vinder frem hos boligejere og virksomheder

Installator.dk

Bravida får stor teknikentreprise på nyt datacenter

Installator.dk

TEKNIQ og Blik & Rør går sammen om mental trivsel

Installator.dk

A&O skruer op for forventningerne efter stærkt kvartal

Installator.dk

Kapitalfond køber sig ind i SD+: Skal firedoble forretningen

Installator.dk

Bravida indgår landsdækkende aftale med Salling Group

Installator.dk

Store elkunder kan komme til at vente i årevis

Installator.dk

Høje elpriser kan give danskerne en dyr vinter

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup