Refusion til solcelle-ejere blev en fuser

Ladeoperatørne looad.dk og Clever har stoppet deres refusion af elafgiften til husejere med solceller på taget og elbil i garagen. De to selskaber havde ellers åbenet for muligheden, men skatteminister Rasmus Stoklund (S) satte foden ned.

Adm. direktør i ladeoperatøren Looad.dk, Søren Behnfeld, har måttet droppe refusionen af elafgift til ejere af elbiler med solcelleanlæg. "Men vi har ikke opgivet," siger han.. Foto: Looad.dk

Tusindvis af danske solcelleejere må igen se i vejviseren efter muligheden for at få refusion af afgiften for strøm til opladning af deres elbil. Clever og looad.dk annoncerede ellers muligheden i fjor, men en udmelding fra skatteministeren fik dem til at stoppe igen.

“Skatteminister Rasmus Stoklund udtalte midt i november, at man ikke som ladeoperatør må udbetale refusion til elbilsejere med solceller. Derfor stoppede vi,” siger Søren Behnfeld, der er adm. direktør i Looad.dk.

De to selskaber var de eneste på markedet, der tilbød denne refusion via Clever Box og Clever One og hos Looad hos kunder, der også købte el af selskabet via Looad Connect.

Hos looad.dk krævede refusionen - ud over en service- og elfaftale med selskabet - at solcelleanlægget tilhørte gruppe 1-5, og at der var registreret en forbrugsmåler, der viste husstandens forbrug fra elnettet samtidig med, at husstanden hverken benyttede elvarme eller varmpepumpe.

Dermed ville det ifølge Looad være muligt at sikre, at refusion af opladning af elbilen kun skete, når strømme kom direkte fra elnettet og altså hverken fra solcellerne - eller et eventuelt batteri - hvortil der ikke var betalt afgift.

Men i et svar til Folketingets Skatteudvalg skrev ministeren den 11. november bl.a.:

“En ladeoperatør kan ikke få refunderet elafgift på vegne af en privatkunde, når kunden har etableret et solcelleanlæg med mulighed for produktion af afgiftsfritaget elektricitet på den samme adresse. Årsagen er, at opladningen i disse tilfælde ikke udelukkende er sket med elektricitet, hvoraf der er afregnet elafgift. Det er således ikke muligt at dokumentere, i hvilket omfang der er anvendt elektricitet til opladningen, hvoraf der er afregnet afgift.”

Og på den baggrund valgte selskaberne at stoppe ordningen, der blev introduceret i juni i fjor. Det skete, da de den 2. december i fjor opdaterede deres vilkår og fastslog, at afgiftsrefusion ved opladning af elbilen ikke længere er muligt for husstande med solceller.

Men Søren Behnfeld har ikke givet op.

“Vi er fortsat i tæt dialog med skattemyndighederne og arbejder på en løsning. Det er også derfor, at vi kun har suspenderet ordningen midlertidigt. For der skal jo findes en løsning,” siger han.

Da refusionen til kunder med solceller blev stoppet, sendte Looad et brev ud til alle sine kunder.

“Her skrev vi, at de ville blive fuldt kompenseret for hele november måned og modtage en lille kompensation for december og januar i håb om, at de fortsat vil støtte op, for vi vil bestemt ikke lægge en mulig løsning i graven,” siger Søren Behnfeld.

Og direktøren ser positivt på, at der bliver fundet en løsning, så elbilsejere med solceller kan få refunderet afgiften for den strøm, de trækker fra elnettet.

“Det bygger jeg på, at der er kommet lidt støj i markedet og at skatteministeren også skriver, at der skal findes en løsning,” siger han.

Skatteministeren peger i sit svar på, at regeringen har et ønske om at fremskynde udviklingen af grøn transport i Danmark.

“Det vil i den sammenhæng være relevant at se på, hvordan situationen for elbilejere med solcelleanlæg bedst kan håndteres,” skriver Rasmus Stoklund i sit svar.

Ordrestyring

Sponseret

Manglende overblik kan koste dyrt i hverdagen

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Alcadon ApS

Sponseret

[3 ÅRSAGER] Derfor er brugerne glade for Alcadons webshop...

Installator.dk

TEKNIQ: S gentager fortidens pensionsfejl

Installator.dk

Ny kampagne sætter fokus på bedre udstyr -- til alle

Installator.dk

Klimaministeren afviser stop for gas til boligopvarmning

Installator.dk

Installatørpanelets bud på de vigtigste opgaver for en ny regering

Installator.dk

Kemp & Lauritzen genvinder stor aftale med Forsvaret

Installator.dk

Fart på salget af energibesparende løsninger

Installator.dk

Brødrene Dahl: Flere kvinder sætter kurs mod VVS-branchen

Installator.dk

Kemp & Lauritzen leverer “utilfredsstillende” 2025-resultat

Installator.dk

Energinet sætter nettilslutninger på pause: Kritisk for hele området, siger TEKNIQ

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex
Messe
Intelligente bygninger og bæredygtige installationer i fokus på Light + Building 2026

Når Light + Building åbner dørene i Frankfurt fra 8. til 13. marts 2026, bliver det med et klart fokus på installation, energioptimering og intelligent bygningsdrift. Messen samler ingeniører, installatører, teknikere og arkitekter for at vise, hvordan elektrificering, netværksbaserede systemer og bygningsautomation kan skabe mere bæredygtige og fleksible bygninger.

Dato

08.03.2026

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Danvak
Gå-hjem-møde
Vandinstallationer – kvalitet, sikkerhed og materialer

Professionelle, der arbejder med vandinstallationer, står midt i skærpede myndighedskrav, stigende fokus på drikkevandssikkerhed og voksende forventninger fra både bygherrer og brugere. Danvaks fagtekniske eftermiddag giver et samlet, praksisnært overblik over netop de områder, der lige nu har størst betydning for projektering, udførelse og drift.

Dato

10.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Zenitel

Smart og sikker adgangsstyring med Zenitel Video-intercom

Dato

12.03.2026

Tid

10:00

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

13.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst