Refusion til solcelle-ejere blev en fuser

Ladeoperatørne looad.dk og Clever har stoppet deres refusion af elafgiften til husejere med solceller på taget og elbil i garagen. De to selskaber havde ellers åbenet for muligheden, men skatteminister Rasmus Stoklund (S) satte foden ned.

Adm. direktør i ladeoperatøren Looad.dk, Søren Behnfeld, har måttet droppe refusionen af elafgift til ejere af elbiler med solcelleanlæg. "Men vi har ikke opgivet," siger han.. Foto: Looad.dk

Tusindvis af danske solcelleejere må igen se i vejviseren efter muligheden for at få refusion af afgiften for strøm til opladning af deres elbil. Clever og looad.dk annoncerede ellers muligheden i fjor, men en udmelding fra skatteministeren fik dem til at stoppe igen.

“Skatteminister Rasmus Stoklund udtalte midt i november, at man ikke som ladeoperatør må udbetale refusion til elbilsejere med solceller. Derfor stoppede vi,” siger Søren Behnfeld, der er adm. direktør i Looad.dk.

De to selskaber var de eneste på markedet, der tilbød denne refusion via Clever Box og Clever One og hos Looad hos kunder, der også købte el af selskabet via Looad Connect.

Hos looad.dk krævede refusionen - ud over en service- og elfaftale med selskabet - at solcelleanlægget tilhørte gruppe 1-5, og at der var registreret en forbrugsmåler, der viste husstandens forbrug fra elnettet samtidig med, at husstanden hverken benyttede elvarme eller varmpepumpe.

Dermed ville det ifølge Looad være muligt at sikre, at refusion af opladning af elbilen kun skete, når strømme kom direkte fra elnettet og altså hverken fra solcellerne - eller et eventuelt batteri - hvortil der ikke var betalt afgift.

Men i et svar til Folketingets Skatteudvalg skrev ministeren den 11. november bl.a.:

“En ladeoperatør kan ikke få refunderet elafgift på vegne af en privatkunde, når kunden har etableret et solcelleanlæg med mulighed for produktion af afgiftsfritaget elektricitet på den samme adresse. Årsagen er, at opladningen i disse tilfælde ikke udelukkende er sket med elektricitet, hvoraf der er afregnet elafgift. Det er således ikke muligt at dokumentere, i hvilket omfang der er anvendt elektricitet til opladningen, hvoraf der er afregnet afgift.”

Og på den baggrund valgte selskaberne at stoppe ordningen, der blev introduceret i juni i fjor. Det skete, da de den 2. december i fjor opdaterede deres vilkår og fastslog, at afgiftsrefusion ved opladning af elbilen ikke længere er muligt for husstande med solceller.

Men Søren Behnfeld har ikke givet op.

“Vi er fortsat i tæt dialog med skattemyndighederne og arbejder på en løsning. Det er også derfor, at vi kun har suspenderet ordningen midlertidigt. For der skal jo findes en løsning,” siger han.

Da refusionen til kunder med solceller blev stoppet, sendte Looad et brev ud til alle sine kunder.

“Her skrev vi, at de ville blive fuldt kompenseret for hele november måned og modtage en lille kompensation for december og januar i håb om, at de fortsat vil støtte op, for vi vil bestemt ikke lægge en mulig løsning i graven,” siger Søren Behnfeld.

Og direktøren ser positivt på, at der bliver fundet en løsning, så elbilsejere med solceller kan få refunderet afgiften for den strøm, de trækker fra elnettet.

“Det bygger jeg på, at der er kommet lidt støj i markedet og at skatteministeren også skriver, at der skal findes en løsning,” siger han.

Skatteministeren peger i sit svar på, at regeringen har et ønske om at fremskynde udviklingen af grøn transport i Danmark.

“Det vil i den sammenhæng være relevant at se på, hvordan situationen for elbilejere med solcelleanlæg bedst kan håndteres,” skriver Rasmus Stoklund i sit svar.

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Find skjulte fejl i fuld drift med det nye akustiske kamera Megger MPAC208

Installator.dk

Green Power Denmark vil have elektrisk trepart for erhvervslivet

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Installator.dk

InstallatørGruppen vil på børsen i København

Installator.dk

Energinet udskifter 400 kV-kabler i Øresund

Installator.dk

Første spadestik til Danmarks største højspændingsstation

Installator.dk

Green Power Denmark introducerer vidensbank om energi

Installator.dk

V2Grid: Den oplagte løsning har fortsat lange udsigter

Installator.dk

Norlys afsætter 50 mio. kr. til grønne og innovative projekter

Installator.dk

Danmarks 2030-klimamål står til at blive indfriet

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
Teknisk Lederuddannelse

Passer til projektleder, entrepriseleder/formand, serviceleder og facility manager

Dato

21.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

21.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby