Regeringen investerer 128 mio. kr. i grønne teknologier

Klima-, energi- og forsyningsministeriet udbyder nu 128 mio. kr. til udvikling af teknologier til lagring og konvertering af strøm fra bl.a. vind- og solenergi. Pengene skal hjælpe med at nå målet om at reducere CO2-udledningen med 70 procent i 2030.

Klima-, energi- og forsyningsminister, Dan Jørgensen (S), er glad for, at regeringen nu afsætter 128 mio. kr. til udvikling af teknologier til lagring og konvertering af strøm fra bl.a. vind- og solenergi. Foto: Ulrik Jantzen..

Fakta om puljen:

  • Puljen skal finansiere projekter, der indeholder nye, innovative teknologier eller nye kombinationer af kendte teknologier.
  • Det forventes, at projekterne skal være markante og af betydelig størrelse.
  • Puljen er teknologineutral, hvilket vil sige, at alle relevante teknologier på området kan komme i betragtning til støtte.

Kilde: Klima-, energi- og forsyningsministeriet.

Hvis målet skal nås, kræver det dog ifølge Klima-, energi- og forsyningsministeriet, at der investeres i teknologier til lagring og konvertering af strøm fra bl.a. vind- og solenergi. Derfor har ministeriet valgt at afsætte 128 mio. kr. til netop dette.

”For at kunne nå vores ambitiøse mål for den grønne omstilling, skal vi investere massivt i udviklingen af fremtidens teknologier”, siger klima-, energi- og forsyningsminister, Dan Jørgensen (S), og fortsætter:

”Det gør vi blandt andet med den her pulje. De projekter, vi støtter her, skal muliggøre udnyttelsen af det kæmpe potentiale, der ligger i vedvarende energi og er et vigtigt skridt på vejen til 2030”.

Skal gøre Danmark til frontløber
Danmark har nogle af Europas største vindressourcer og en stærk vindmølleindustri. Teknologi til lagring og konvertering af den strøm, der produceres, er afgørende for at kunne udnytte det potentiale bedst muligt.

”Danmark skal indtage en global lederrolle og blive frontløber på teknologi til lagring og konvertering af grøn strøm”, siger Dan Jørgensen og fortsætter:

Læs også: EU-parlamentet vil skrue op for den vedvarende energi

”Vi skal udvikle fremtidens grønne løsninger, og det har vi et godt udgangspunkt for med den viden og teknologi, der er udviklet i Danmark og særligt i den danske vindindustri. Det fundament skal vi bygge videre på”.

- JMA
 

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Tilføj Bluetooth®-tryk til dine 230V ON/OFF sensorer - helt uden udskiftning!

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

07.01.2026Geovent

Sponseret

Bo Mortensen udnævnt til Salgschef i Danmark!

07.01.2026Installator.dk

Ny direktør i spidsen for Bygma Amager

07.01.2026Installator.dk

Tech Automation opkøber BP Eltavler

06.01.2026Installator.dk

Lemvigh-Müller styrker tilstedeværelsen i Jylland

06.01.2026Dansk Standard

Sponseret

Det danske EU-formandskab bæredygtighedscertificeret – igen

06.01.2026Installator.dk

Milliardær bliver majoritetsejer i Mariendal El-teknik

05.01.2026TEKNIQ

Sponseret

Rejsetid og udearbejde – få den bedste ordning for jeres virksomhed

05.01.2026Installator.dk

Gratis konsulenthjælp til arbejdsmiljø i el- og vvs-virksomheder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle