Regeringens klimamål kan koste ejere af naturgasfyr dyrt

De danskere, der stadig opvarmer deres bolig ved hjælp af et naturgasfyr, kan formodentlig snart se frem til store udgifter. Hvis regeringens klimamål skal opnås, kræver det, at samtlige danske naturgasfyr udskiftes med varmepumper eller fjernvarme.

Danske naturgasfyr skal udskiftes med klimavenlige varmepumper. .

I hvert fald for dem, der er indehavere af et naturgasfyr.

Søndag kunne Berlingske, på baggrund af et lækket udkast fra regeringens klimapartnerskab for energi, afsløre, hvad det kræver af danskerne at opnå 70 procents reduktionen.

Blandt andet skal 1,5 millioner biler udskiftes med elbiler, der skal i stor stil investeres i havvind, og landet mangler solcelleparker, der skal have et samlet areal på størrelse med Samsø.

Derudover kræves en nødvendig udskiftning af de klimasyndige naturgasfyr rundt omkring i landet, hvilket kommer til at koste ejerne af fyrene dyrt.

For at udskifte et naturgasfyr med en af de mere klimavenlige løsninger varmepumper og fjernvarme, skal hver naturgasfyr-ejer betale 90.000 kr. for en varmepumpe og 40-50.000 kr. for installation af fjernvarme.

”Et skift til fjernvarme kræver, at du bor i nærheden af et fjernvarmenet, ellers må du købe en varmepumpe. Økonomien og ideen er smart over en tiårig periode, men det kan være op ad bakke med startprisen. Det er derfor forståeligt nok, at folk kan være modvillige”, siger Troels Hartung, energipolitisk konsulent fra Tekniq Arbejdsgiverne, til Berlingske.

Tårnhøje elregninger
Særligt for danskere, der bor i dårligt isolerede huse, bliver udskiftningen dyr. Her kan en varmepumpe hurtigt blive sat på overarbejde, og elregningen vil blive højere. 

Derfor kan ejerne af dårligt isolerede huse, udover investeringen i varmepumpen, blive tvunget til at punge ud for en efterisolering.

Dårlig isolering ses især i huse bygget op gennem 60’erne og 70’erne, forklarer Henrik Bisp, fagekspert i byggeteknik og energiformer hos Videnscentret Bolius:

”Hvis temperaturen er lav, vil det koste flere penge at opvarme huset i samme grad, når huset ikke har optimal isolering. Det vil derfor være en dårlig idé at få boligejere, som bor uden for fjernvarmenettet til at bruge varmepumper, fordi det ikke vil give dem en særlig god besparelse”, siger han til Berlingske.

Læs også: Klimavenlige varmepumper har fundet vej til Danmark

Af det lækkede udkast fremgår ikke, hvordan danskere, der ikke frivilligt udskifter deres varmekilde, skal tvinges til at betale for klimavenlige alternativer.

- SMF

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Energipriser og højere tilskud sender efterspørgslen på varmepumper i vejret

Installator.dk

TEKNIQ: Energipriser og mangel på arbejdskraft truer væksten

Installator.dk

Ewii-bud kan blive vendepunkt for kriseramt Odsherred Forsyning

Installator.dk

El-installatør etablerer nyt energiselskab med batteri-fokus

Installator.dk

Direktør advarer: Millionprojekter kan gå tabt ved længere elnet-pause

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Installator.dk

InstallatørGruppen: Børsintroduktion skal styrke international vækst og opkøb

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Installator.dk

Elselskaber må ikke bare flytte kunder

Installator.dk

Kriseramt energiselskab ansætter COO

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
PETTINAROLI A/S
Åbent hus
50 års jubilæum

Pettinaroli har været på det danske VVS-marked i 50 år og det fejres med en reception - fredag den 29. maj 2026 kl. 13-16, Mandal Allé 21 i Middelfart. Det vil være en fornøjelse for os, at byde kunder, samarbejdspartnere og venner af huset velkommen denne dag. Kom forbi og vær med til at gøre denne dag festlig Læs om hele Pettinarolis 50 årige rejse her: https://shorturl.at/pqtvX

Dato

29.05.2026

Tid

13:00

Sted

Mandal Allé 21, 5500 Middelfart

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

02.06.2026

Tid

15:00

Sted

Vejle

METRO THERM A/S
Konference
Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

I en tid med massive omstillinger stilles der nye krav til både teknologi, digitalisering og forretningsmodeller i varmesektoren. Den 3. juni samler METRO THERM førende stemmer og branchefolk på Hotel Nyborg Strand til en dag, der både udfordrer og inspirerer. Du får perspektiver, konkrete værktøjer og idéer, som du kan bruge i din hverdag – uanset om du arbejder med drift, projektering eller strategi i HVAC-markedet.

Dato

03.06.2026

Sted

Hotel Nyborg Strand

EET Danmark A/S
Kursus
Eksklusivt 2-dages Advanced XProtect Engineering Camp

Bliv skarpere på avanceret Milestone XProtect engineering Er du klar til at tage dine Milestone-kompetencer til næste niveau? Vi inviterer til et eksklusivt 2-dages MEC-kursus (Milestone Engineering Camp) – et avanceret teknisk kursus for dig, der allerede arbejder med Milestone og ønsker dybere indsigt i installation, optimering, fejlfinding og best practice i komplekse XProtect-miljøer. Kurset giver dig hands-on viden og teknisk forståelse inden for de mest centrale og avancerede områder i Milestone XProtect.

Dato

03.06.2026

Tid

09:00

Sted

EET Danmark - Birkerød

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia