Renovering af storcenter giver kæmpe besparelse på elregning

Når den omfattende renovering af Storcenter Nord i Aarhus er færdig, vil centeret kunne spare over en halv million kWh på elregningen. Belysningen i hele centeret får sig en opgradering og bliver dermed væsentlig mere energivenlig.

Et elforbrug på godt 800.000 kWh om året, som reduceres til omkring 300.000 kWh om året. Så stor er den besparelse, som Storcenter Nord opnår, når de i løbet af oktober bliver færdige med en gennemgribende renovering af al lys i centeret. Foto: AURA..

Et elforbrug på godt 800.000 kWh om året, som reduceres til omkring 300.000 kWh om året. Så stor er den besparelse, som Storcenter Nord opnår, når de i løbet af oktober bliver færdige med en gennemgribende renovering af al lys i centeret. Elektrikerne fra AURA Installation har udskiftet og opsat det nye lys.

"Det er ikke én pære, lampe eller anden lyskilde i hele centeret, som ikke bliver rørt ved i løbet af renoveringen. Alt lige fra loftslys, til skrivebordslamper og facadelys og lyslogoer bliver udskiftet, og det gør, at vi kommer til at spare godt 500.000 kWh om året”, siger Kim Schibler Østerhaab, som er centerchef i Storcenter Nord.

AURA Installation har blandt andet udskiftet samtlige loftslamper i hele centeret. Og hvor der tidligere sad rækker med fire gamle, energislugende lamper, er det nu kun nødvendigt med rækker af tre LED lamper. De nye lamper giver et væsentligt bedre og mere effektivt lys samtidig med, at de bruger væsentlig mindre strøm. Desuden har elektrikerne også monteret skylights i centerets loft.

"De to meter brede lyskilder givet et fedt lys, så det nærmest ser ud som om, der kommer dagslys ind i centeret ovenfra. Vi har ikke voldsomt højt til loftet her, men de nye skylight er med til at åbne gangene op, og få dem til at synes større”, siger Kim Schibler Østerhaab.

Storcenter Nord og AURA Installation har samarbejdet gennem en lang årrække. Og fordi AURAs elektrikere er kommet i centeret i rigtig mange år, kender de alle kroge og hjørner af centeret, og ved hvor alting er, og hvordan kabler og installationer hænger sammen.

"Arbejdet bliver altid lavet professionel, problemerne bliver løst, og de bliver løst på en ordentlig måde", siger Kim Schibler Østerhaab.

Læs også: Lyset er slukket for lysstofrør

"Vi er glade for at få lov til at hjælpe Kim og Storcenter Nord med at renovere centeret, og være med til at sikre, at de sparer både på energien og pengepungen”, siger Jan Lystlund Poulsen, som er projektleder i AURA Installation.

Storcenter Nords investering i den nye belysning vil allerede have betalt sig selv hjem i løbet af to år.

- PiB

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

26.08.2025Alcadon ApS

Sponseret

Mødte du Mette fra Alcadon til DALO Industry Days?

26.08.2025Installator.dk

Lareno nu en del af Brødrene Dahl

26.08.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

LED-driver til industrielt dæmpbar belysning til forskellige dæmpesystemer

26.08.2025BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Se nyheder på HI25 stand G-5540

25.08.2025Alcadon ApS

Sponseret

Kan du spotte Niels?

25.08.2025Installator.dk

Elafgiftsdyk truer ladebranchens forretningsmodel

22.08.2025Installator.dk

Elbranchen mangler skuemestre: ”Man må selv tage ansvar”

21.08.2025Installator.dk

Fjernelse af elafgift kan ramme etablering af solcelleanlæg

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Messe
Danish Security Fair

AMBITIØS SIKKERHEDSMESSE Danmarks store fagmesse, der præsenterer de nyeste teknologier indenfor elektroniske og mekaniske produkter og systemer til sikring af mennesker, bygninger og områder. Med Danish Security Fair sigter vi efter, at gøre en positiv forskel for aktørerne indenfor sikkerhedsbranchen. Dette gælder for både udstillere og besøgende. Den gode kontakt og handel virker begge veje, og igennem en dialog samt professionelle netværk, skabes et fundament for fælles vækst. Danish Security Fair er stedet, hvor professionelle aktører møder nye kunder og kontakter. Messen har fokus på business og bundlinje for alle parter i sikkerhedsbranchen og arbejder for at skabe værdi i den danske sikkerhedsbranche. Messen giver mulighed for at etablere personlige relationer i en branche, som bliver mere og mere digitaliseret.

Dato

27.08.2025

Tid

09:00

Sted

MESSE C, Vestre Ringvej 101 - 7000 Fredericia

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Samarbejde, kommunikation og konfliktforebyggelse i projekteringsforløbet

Lær at indsamle lovpligtig dokumentation til at udføre byggesagsansøgninger og færdigmelde byggerier korrekt.

Dato

28.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup + Online

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Projektledelse og teknisk entreprisestyring

Bliv rådgiver og leder på entrepriser.

Dato

28.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

28.08.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Operations Management

Få kompetencerne til at optimere din virksomheds driftsprocesser og produktions-flows. Og skab mere værdi for virksomheden ved at planlægge og styre driftsopgaver mere effektivt.

Dato

28.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

28.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup