Rullende produktlancering med lys til hjernen
Belysningsvirksomheden Thorn inviterer til september rådgivende ingeniører, arkitekter, installatører og andre...
Startskuddet for Thorns mobile udstilling, Travelling Light, gik den 25. juni i Glasgow. Til september gæster udstillingen Århus og København..
Belysningsvirksomheden Thorn inviterer til september rådgivende ingeniører, arkitekter, installatører og andre byggerådgivere inden for i et spændende univers af lys. Et mobilt showroom formet som en halvkugle med en diameter på ti meter og seks meter til loftet danner rammen om Travelling Light, hvor Thorn lancerer en række nye produkter og desuden byder på et foredrag om lysets indvirkning på den menneskelige hjerne. Travelling Light besøger i alt 70 større byer fordelt på 21 lande. I Danmark gæster eventen og det mobile showroom København og Århus, henholdsvis den 8. og 10. september.
Lysets betydning for hjerne og krop samt byggeriets stigende krav om energibesparende funktioner stiller store krav til fleksibel lysstyring. Blandt produktnyhederne er da også et nyt, kompakt lysstyringssystem, SensaModular, der ved at kombinere manuel regulering, bevægelsesstyring og dagslysstyring sikrer optimal energibesparelse og komfort.
Desuden kan SensaModular programmeres til forskellige lysscenarier, så brugeren med et enkelt tryk på en knap kan ændre rummets lys og opnå den perfekte stemning og atmosfære til eksempelvis en stilleaften i svømmehallen.
De mange muligheder til trods er SensaModular simpel og logisk i sin opbygning, og systemet er nemt både at montere og betjene. Den velkendte Glacier pendelserie præsenteres i en ny udgave, der kombinerer kravene til effektivitet og montage med det enkle og klassiske design.