Samarbejde med DBI styrker virksomheder

Virksomheder, der samarbejder med DBI, øger omsætningen 10-20 procent mere end sammenlignelige virksomheder, der ikke gør. Det viser en ny rapport fra konsulenthuset Incentive. For visse brancher er gevinsten endnu større.

Små og mellemstore virksomheder, der samarbejder med DBI, får både mere og hurtigere innovation end virksomheder, der ikke gør. Foto: DBI..

Når virksomheder indgår i et samarbejde med DBI – Dansk Brand- og sikringsteknisk Institut, stiger deres gennemsnitlige omsætning mere end konkurrenternes. Det er en af konklusionerne fra en ny rapport med titlen Samfundsøkonomisk vurdering af DBI’s aktiviteter som GTS-institut, som konsulenthuset Incentive har udarbejdet for DBI.

Incentive har analyseret udviklingen i omsætningen for DBI’s kunder og holdt den op mod udviklingen i en kontrolgruppe af sammenlignelige virksomheder, der er matchet ud fra en række parametre som for eksempel branche, omsætning og antal medarbejdere.

Analysen viser, at virksomheder, der indgår et samarbejde med DBI, 1-2 år senere har øget deres omsætning 10 til 20 procent mere end kontrolgruppen, og for arkitekt- og ingeniørvirksomheder er stigningen oppe på 20-30 procent. Analysen finder samtidig, at der ikke er nogen forskel på de to grupper i årene før samarbejdet med DBI begynder. Det giver en god indikation på, at den øgede omsætning ikke skyldes andre faktorer.

DBI’s forskningsdirektør Carsten Damgaard ser rapporten som dokumentation for, at DBI som et af de syv GTS-institutter (Godkendt Teknologisk Service) leverer værdi til både virksomhederne og til samfundet.

”Der er ikke noget bedre end at få bekræftet, at DBI’s forskningsprojekter ikke bare er nørderier til skuffen, men rent faktisk frembringer viden, der skaber værdi for vores samarbejdspartnere”, siger Carsten Damgaard.

Rapporten fra Incentive har også gennemgået den videnskabelige litteratur på området, som dokumenterer, at samarbejder med GTS-institutter forbedrer virksomhedernes økonomi, og at samarbejderne også tyder på en forbedret produktivitet, der i sidste ende påvirker samfundsøkonomien positivt.

Samarbejderne styrker også virksomhedernes innovationskraft. Effekten er størst ved tætte og lange samarbejder og gælder især for små og mellemstore virksomheder.

”Vi kan se, at det overordnede billede for GTS-institutter også gælder for DBI’s kunder. Når små og mellemstore virksomheder samarbejder med os, giver det både mere innovation og hurtigere innovation. I øvrigt helt i tråd med de intentioner, der ligger bag forskningsbevillingerne fra Uddannelses- og Forskningsstyrelsen”, siger Carsten Damgaard.

Endelig viser rapporten, at virksomheder, der samarbejder med GTS-institutter, får styrket deres netværk – ofte på tværs af brancher. Et eksempel kan være DBI’s forskningsprojekt om brand i elbiler på færger, hvor både rederier, forsikringsselskaber og bilproducenter har været samlet om at skabe uafhængig forskning, der er til gavn for alle led i kæden.

- PiB

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

05.07.2025SystemHouse Solutions AB

Sponseret

SIKRE NYHEDER FRA SYSTEMHOUSE SOLUTIONS

04.07.2025Installator.dk

Danske vejledninger om brand i batterianlæg kan lære af udlandet

19.06.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Brandsikring kræver ikke blot det rette udstyr – men også helhedstænkning og rettidig omhu.

17.06.2025EET Danmark A/S

Sponseret

Edge Computing og Edge AI: Pionerer inden for fremtidens intelligente sikkerhed

17.06.2025Installator.dk

El- og hybridbiler brænder mindre end andre biler

SIKKER ADGANG MED SYSTEMHOUSE SOLUTIONS - Danish Security Fair 2025

09.06.2025SystemHouse Solutions AB

Sponseret

03.06.2025ACO Nordic A/S

Sponseret

Avanceret afvanding og brandsikring på M4-metrostationerne

22.05.2025ADI Global Distribution A/S

Sponseret

Nordic Security Integration Expo

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

ECIT Consulting A/S
Webinar
Effektiv dokumentation af processer med Page Scripting i Microsoft Business Central

ECIT inviterer dig til et informativt webinar, hvor vi præsenterer den nye Page Scripting funktion i Microsoft Business Central. Lær, hvordan du kan bruge denne funktion til at dokumentere og teste dine forretningsprocesser effektivt, sikre kontinuerlig drift og undgå nedetid ved implementering af nye opdateringer.

Dato

09.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

09.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup