SAS-lounger er opgraderet med innovativ belysning

De renoverede SAS-lounger i Københavns Lufthavn er blevet udstyret med ny belysning, der skal give de rejsende en behagelig oplevelse.

Den nye belysning i SAS' lounger i Københavns Lufthavn trækker på erfaringer fra et lignende projekt i Oslos lufthavn. Foto: Anders Nielsen..

“Erfaringen fra vores lounge i Oslo viser, at de rejsende sætter pris på både det funktionelle lys, som vores Daylight Booster, men også det mere visuelle udtryk lyset giver for eksempel i indgangen til loungen”, siger Birgitta Sandhaag, product manager for SAS Lounges.

Imiteret dagslys
Signify, tidligere kendt som Phillips Lighting, har monteret en række lysløsninger, der skal give en behagelig ventetid for flyselskabets kunder.

Den nye guld-lounge byder på et daylight booster-område, der skal kvikke de flyrejsende op med sit imiterede dagslys.

“Det er alment kendt, at det rigtige lys kan virke opkvikkende og øge produktivitet og koncentrationsevne. Derfor har vi med daylight booster-området forsøgt at give de rejsende mulighed for at få ekstra lys og god energi inden afrejse, så de på den måde får den bedste start på deres rejse”, fortæller Astrid Simonsen Joos, CEO for Signify i Norden. 

Det nye Luminous Pattern skal forestille en glimtende by set fra et flyvindue om natten. Foto: Anders Nielsen..

Belysningen har mange muligheder
Det nye innovative lys byder på mange muligheder til forskellige anledninger, der skal gøre oplevelsen stærkere for de rejsende. 

Ved indgangen til loungen er der for eksempel monteret Luminous Textile-paneler i loftet. Dette lys har et bevægeligt mønster, som matcher gulvtæppet, der er speciallavet til SAS.

Og vægbelysningen, Luminous Patterns, skal minde de rejsende om lyshavet af en glitrende by, som de rejsende kan se, når de kigger ud ad flyvinduet om natten.

Derudover har Signify leveret armaturer som er 3D-printede og designet efter SAS’ ønsker i genanvendelige materialer.

Signify har også installeret Phillips Hue-belysning i lokaler tiltænkt til fordybelse. He kan den rejsende vælge mellem seks forskellige belysningstyper, eksempelvis læselys eller nedtonet lys. 

Læs også: Phillips Lighting hedder nu Signify

Alle de nye løsninger er koblet til Philips Dynalite System og kan derfor styres digitalt gennem touchscreens.

- SN

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

ECOFOSS - din professionelle samarbejdspartner og leverandør af LED belysning

Installator.dk

Andel fyrer mangeårig Clever-direktør

Installator.dk

Brødrene Dahl styrker køleforretningen

Installator.dk

Bravida sætter strøm til varebilerne = markant lavere omkostninger og gladere montører

Installator.dk

Mind Energy: Varm og tør sommer kan presse elpriserne op

Installator.dk

TEKNIQ: Rekrutteringspresset letter – men installationsbranchen mangler stadig folk

Installator.dk

Fremtidens varebiler 2026: Grønne, digitale og klar til nye forretningsbehov

Installator.dk

Daikin åbner nyt trænings- og oplevelsescenter i Fredericia

Installator.dk

Kemp & Lauritzen vinder seks priser ved Danish Digital Awards

Installator.dk

Øland får ny fransk ejer

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle