Schneider Electric får pris for energiindsats

500 gæster på Copenhagen Creative Summit kårede fredag via sms-afstemning Schneider Electric som vinder af Carbon 20 award’en. Energispecialisten sparede på ét år 248.000 kWh timer på energiforbruget på hovedkvarteret i Ballerup.

Fakta om Carbon 20

  • Projektet: Et Offentligt-Privat Partnerskabsprojekt (OPP), hvor parterne skal arbejde med partnerskabsmodeller, klimatilpasning og CO2-reduktion på lokalt niveau.
  • Formål: 100 virksomheder skal reducere deres CO2-udledning med 20 procent
  • Finansiering: 50 procent finansieres af EU’s Life+ program og 50 procent finansieres af de deltagende partnere.
  • Partnere: Bag projektet står kommunerne: Albertslund, Allerød, Ballerup. Næstved, Herning, Kolding og København samt kommunernes Landsforening, DTU og Aalborg Universitet.
  • Tidsramme: Januar 2011-december 2013.
 
Læs mere om projektet her www.carbon20.dk

Små tiltag giver store besparelser. Energioptimering er en vigtig del af løsningen på fremtidens energiudfordring, hvor hele verden er tvunget til at skære ned på forbruget. Her til aften blev Carbon 20-awarden uddelt ved Copenhagen Creative Summit til en virksomhed, som har gjort en ekstra stor indsat for at reducere CO2-forbruget.

De 500 gæster kårede Schneider Electric til årets vinder for et grønt projekt i hovedkvarteret i Ballerup, hvor el-forbruget er reduceret med næsten 30 procent siden 2010. Det svarer til en CO2-reduktion på 25 procent. I Danmark ser den administrerende direktør prisen som et skulderklap efter en målrettet energiindsats.

Thomas Träger, nytiltrådt adm. direktør og Country President for Schneider Electric i Danmark..

"Det er dejligt med denne anerkendelse. Vi fokuserer ikke bare på at hjælpe andre virksomheder med at skære ned på deres energiforbrug til gavn for både miljøet og bundlinjen. Vi tager vores egen medicin og går forrest for at finde energibesparelser på vores hovedkontor. Vi startede med at sætte os et ambitiøst mål og har siden løftet barren. Og det fortsætter vi med," siger Thomas Träger, adm. direktør for Schneider Electric i Danmark.

Den grønne opskrift lyder på at eliminere alt unødigt standby forbrug og ved at involvere medarbejderne. Anerkendelsen går godt i spænd med Schneider Electrics vision om at være global specialist i energioptimering.

Bag Copenhagen Creative Summit er en bred sammenslutning af partnere og netværk, der alle arbejder for et grønnere erhvervsliv. Schneider Electric er med i Carbon 20-netværket, der er partner i Copenhagen Creative Summit.

-KPE

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Sinal henter ny kommerciel direktør

Installator.dk

Sinal henter ny kommerciel direktør

Installator.dk

Batterier vinder frem hos boligejere og virksomheder

Installator.dk

Bravida får stor teknikentreprise på nyt datacenter

Installator.dk

TEKNIQ og Blik & Rør går sammen om mental trivsel

Installator.dk

A&O skruer op for forventningerne efter stærkt kvartal

Installator.dk

Kapitalfond køber sig ind i SD+: Skal firedoble forretningen

Installator.dk

Bravida indgår landsdækkende aftale med Salling Group

Installator.dk

Store elkunder kan komme til at vente i årevis

Installator.dk

Høje elpriser kan give danskerne en dyr vinter

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup