Schneider opgraderer Produktskolen

Fra den 1. januar opgraderer og samler Schneider Electric udbuddet af sine tekniske kurser i det nye Schneider Electric Uddannelsescenter, som erstatter Produktskolen.

Karsten Jakobsen er en af de medarbejdere i Schneider Electric, som underviser på det nye uddannelsescenter, hvor Schneider Electric samler alle sine tekniske kurser..

Opdateret viden er alfa og omega for alle, der arbejder med tekniske installationer. Derfor opgraderer Schneider Electric nu sit udbud af tekniske kurser med det nye Schneider Electric Uddannelsescenter. Dermed er det slut med det velkendte navn Produktskolen.

Men ifølge Daniel Jørgensen Eldon, der er leder af uddannelsescenteret, er navnet ikke det eneste nye.

”I Schneider Electric Uddannelsescenter samler vi en lang række kurser under én hat, også kurser i nye produkter og løsninger i Schneider Electric-familien, som jo vokser hele tiden. Det er her, danske fagfolk bliver klogere, dygtigere og mere effektive i deres arbejde, uanset hvilken form for tekniske installationer, de arbejder med,” siger Daniel Jørgensen Eldon.

Voksende behov
Udbuddet spænder vidt med kurser inden for elektrisk distribution, bygningsautomatik, industriel automation, brand og sikring, data og netværk, LK IHC og KNX samt styring af vand og fjernvarme. Programmet omfatter både produktspecifikke kurser og kurser i samlede løsninger. Daniel Jørgensen Eldon venter at byde mindst 2.000 kursusdeltagere velkommen i 2014.

”Vi ser et klart voksende behov i branchen for yderligere opkvalificering og efteruddannelse. Som en af de førende aktører i markedet skal vi selvfølgelig også være med til at løfte den opgave. For os handler det ikke kun om at sælge produkter, men i høj grad også at sikre, at slutkunderne får de rigtige løsninger til at optimere og effektivisere deres energiforbrug”, siger han.

Schneider Electric Uddannelsescenter slår dørene op den 1. januar.

-LA

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

20.11.2025Wexøe A/S

Sponseret

Ny markedschef skal styrke Wexøes løsninger til installatører, rådgivere og grossister

20.11.2025Installator.dk

VELTEK styrker sekretariatet

20.11.2025Installator.dk

Utilfredsstillende resultater fører til ny ledelse i Nordelektro

19.11.2025Installator.dk

GK Danmark opkøber Sjølund Svejse- og VVS-Service

19.11.2025Installator.dk

Skattestyrelsen advarer: Kædesvig kan ramme virksomheder hårdt

19.11.2025Installator.dk

Deadline nærmer sig hastigt for tusindvis af personligt ejede virksomheder

18.11.2025Geovent

Sponseret

Geovent-lærling i top-10 ved europæisk konkurrence i Lissabon!

18.11.2025Installator.dk

Forslag: Kommuner skal have større andel fra solceller og vindmøller

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

30.09.2025

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

17.11.2025

Sted

Online + classroom

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Ajour i Odense

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger.

Dato

27.11.2025

Sted

Odense

Danvak
Seminar
Lyd og støj i HVAC-installationer

Bliv klædt på til at håndtere lyd, støj og vibrationer i HVAC-installationer!

Dato

02.12.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

03.12.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart