Servodan satser på ekspertsupport

Servodan vil på årets El & Teknik-messe præsentere en række nye energieffektive nyheder inden for lysstyring suppleret med kompetent ekspertsupport.

Servodan bruger sin tilstedeværelse på El & Teknik-messen til at præsentere en række produktnyheder, men den nye og væsentligste satsning i år er ekspertsupport. Servodan vil forsøge at skille sig ud, og derfor har den 54 år gamle virksomhed i år arbejdet med flere tilgange til messen.

Marketingchef i Servodan Per Eggen. Foto: Servodan .

”Overskriften er nyheder og support. Vi satser på vores mange nye produkter samtidig med, at vi hele ugen vil have vores projekteringseksperter på standen. Det er noget, vi ikke har gjort tidligere, men det skal prøves i år,” siger marketingchef i Servodan Per Eggen og fortsætter:

”Vi har jo en række mennesker ansat, der ikke laver andet end at rådgive installatører og rådgivere om den optimale lysstyringsløsning, og de skal selvfølgelig med for at vejlede de folk, der kommer forbi standen. Jeg tror, at det vil øge bevidstheden om denne unikke funktion hos Servodan, som alle reelt kan trække på og få stor gavn af. For der er faktisk rigtig mange penge at spare, hvis man vender de forskellige løsninger med en ekspert, før man bare sætter en række sensorer op.”

Energibesparelse er kodeordet
I år satser virksomheden særligt på sit nye LED-belysningsprogram og en række nye stand-alone sensorer i 230 V, der kan mindske energiforbruget betragteligt.

”Stort set hver eneste komponent, som vi sælger, reducerer strømforbruget. De nyheder, vi kommer med, dækker reelt hele paletten, lige fra simple on/off-løsninger til meget avancerede løsninger med ægte zonestyret dæmp af belysningen i tre zoner, herunder trådløse løsninger. Det vil sige fra 30 til 70 procent energibesparelse. Så der er jo mange penge at hente ved at få lavet den helt rigtige løsning,” siger Per Eggen.

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

Installator.dk

TEKNIQ: Energipriser og mangel på arbejdskraft truer væksten

Installator.dk

Ewii-bud kan blive vendepunkt for kriseramt Odsherred Forsyning

Installator.dk

El-installatør etablerer nyt energiselskab med batteri-fokus

Installator.dk

Direktør advarer: Millionprojekter kan gå tabt ved længere elnet-pause

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Installator.dk

InstallatørGruppen: Børsintroduktion skal styrke international vækst og opkøb

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Installator.dk

Elselskaber må ikke bare flytte kunder

Installator.dk

Kriseramt energiselskab ansætter COO

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
PETTINAROLI A/S
Åbent hus
50 års jubilæum

Pettinaroli har været på det danske VVS-marked i 50 år og det fejres med en reception - fredag den 29. maj 2026 kl. 13-16, Mandal Allé 21 i Middelfart. Det vil være en fornøjelse for os, at byde kunder, samarbejdspartnere og venner af huset velkommen denne dag. Kom forbi og vær med til at gøre denne dag festlig Læs om hele Pettinarolis 50 årige rejse her: https://shorturl.at/pqtvX

Dato

29.05.2026

Tid

13:00

Sted

Mandal Allé 21, 5500 Middelfart

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

02.06.2026

Tid

15:00

Sted

Vejle

METRO THERM A/S
Konference
Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

I en tid med massive omstillinger stilles der nye krav til både teknologi, digitalisering og forretningsmodeller i varmesektoren. Den 3. juni samler METRO THERM førende stemmer og branchefolk på Hotel Nyborg Strand til en dag, der både udfordrer og inspirerer. Du får perspektiver, konkrete værktøjer og idéer, som du kan bruge i din hverdag – uanset om du arbejder med drift, projektering eller strategi i HVAC-markedet.

Dato

03.06.2026

Sted

Hotel Nyborg Strand

EET Danmark A/S
Kursus
Eksklusivt 2-dages Advanced XProtect Engineering Camp

Bliv skarpere på avanceret Milestone XProtect engineering Er du klar til at tage dine Milestone-kompetencer til næste niveau? Vi inviterer til et eksklusivt 2-dages MEC-kursus (Milestone Engineering Camp) – et avanceret teknisk kursus for dig, der allerede arbejder med Milestone og ønsker dybere indsigt i installation, optimering, fejlfinding og best practice i komplekse XProtect-miljøer. Kurset giver dig hands-on viden og teknisk forståelse inden for de mest centrale og avancerede områder i Milestone XProtect.

Dato

03.06.2026

Tid

09:00

Sted

EET Danmark - Birkerød

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia