Vi skal omlægge vores elforbrug

El & Teknik 2012, som afsluttes i dag, har i høj grad været præget af en fælles dagsorden: energieffektivisering.

Energieffektivisering og -renovering gennem blandt andet intelligente installationer, smartere belysning samt elementer til smart grid og vedvarende energi især i form af solceller har en fremtrædende plads på El & Teknik 2012.

Det gælder også mange af de meget velbesøgte arrangementer på Energiens Torv. På et af dem præsenterede Bent Ole Jonsen, direktør for klima og energi hos Solar, dét han kaldte en ny energipolitisk tidsalder. Han sagde blandt andet, at langt mere vedvarende energi skal sikre forsyningssikkerheden i fremtiden.

Mere vedvarende energi i forsyningsnettet er dog ikke uproblematisk. En af udfordringerne er, at energien bliver dyrere, en anden er, at vores energiforbrug skal nedbringes, og det skal ske gennem renovering af de eksisterende bygninger.

Det omfatter blandt andet decentrale energikilder som solenergi og ikke mindst varmepumper med buffertank, som kan bruges til oplagring. De bør ifølge Bent Ole Jonsen være en naturlig del af alle nye bygninger. Også elbilen bliver superaktuel som del af det smarte net.

Værdikæden skal vendes på hovedet
Halvdelen af vores energiforbrug skal komme fra vindmøller, og skal det fungere, er det en forudsætning, at vi ikke alene nedbringer vores energiforbrug, men også at vi gør både net og bygninger smartere. Vi skal med Bent Ole Jonsens ord vende værdikæden på hovedet.

I dag bruger vi energi på de tidspunkter, hvor vi har lyst, fremover skal vi vende os til at bruge energi, når den er der. Som et sigende eksempel brugte han ventilation.

”I dag foregår efterventilering af arbejdspladser typisk, når vi forlader arbejdspladsen og en time frem, det vil sige midt i højlastperioden, hvor rigtig mange går i gang med madlavningen. Den type af elforbrug må vi flytte til om natten, og her får vi brug for motivering i form af prisvariation,” sagde han.

Urealiserede besparelser
De offentlige bygninger er langt bagefter målene, hvad angår besparelser. For eksempel skulle staten i dag have sparet ti procent, men har kun nået tre.

En anden stor potentiel besparelse ligger i apparater, som i dag ikke er omfattet af energirammen, selvom de lægger beslag på cirka halvdelen af bygningernes energiforbrug - mindst i private erhvervsbygninger, hvor den største ”synder” er varme, køling og ventilation, mens IT står for 25 procent.

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

13.02.2026PHOENIX CONTACT

Sponseret

Ergonomisk montageanordning til klemmerækkeproduktion

12.02.2026Installator.dk

Rekordmange vil levere systemydelser til elnettet

12.02.2026Installator.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

12.02.2026NKT (Denmark) A/S

Sponseret

Køb 1500m NOIKLX 90 Dca – få en smart FM-radio med

10.02.2026Alcadon ApS

Sponseret

[FIBER TIL JER] Vi forbereder - I installerer

09.02.2026Installator.dk

Bred politisk aftale skal sikre hurtigere udbygning af elnettet

06.02.2026WAGO Denmark A/S

Sponseret

Traditionel installation kræver tid, værktøj og tålmodighed.

05.02.2026Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Professionel LED-belysning til industri og lager

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Dansk Standard
Kursus
ATEX - diplomkursus - 2 dage

Dansk Standard har siden 2007 udbudt en ATEX-diplomuddannelse, som giver dig en omfattende viden om de grundlæggende principper indenfor eksplosive atmosfærer.

Dato

17.02.2026

Sted

Nordhavn, København

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning

Schneider Electric A/S
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026