SIF Gruppen etablerer SIF Energi med fokus på private energikunder

Ny selvstændig enhed skal skabe et målrettet fokus på privatmarkedet for energiløsninger. Varmepumper, solceller og batteriløsninger ventes at blive centrale vækstområder.

Foto: SIF Gruppen

SIF Gruppen har etableret SIF Energi som en selvstændig enhed med fokus på energiløsninger til private boligejere og mindre erhverv.

SIF Gruppen beskæftiger omkring 600 medarbejdere og leverer tekniske installationer og serviceløsninger inden for blandt andet el, teknik, energi og infrastruktur. Koncernen har aktiviteter over hele landet og har gennem en årrække været aktiv inden for energiområdet med erhvervskunder og offentlige kunder som primære målgrupper.

Ifølge Morten Emerik Rasmussen, afdelingschef i SIF Energi, er etableringen af den nye virksomhed først og fremmest et spørgsmål om at skabe et dedikeret fokus på et kundesegment, som hidtil har været en del af forretningen, men som nu får sit eget strategiske fokus.

"Det handler om at skabe et målrettet fokus på privatkunder og mindre erhverv. Selvom SIF Gruppen allerede har stærke kompetencer inden for energiområdet, har dette segment ikke tidligere haft et selvstændigt fokus. Med SIF Energi samler vi indsatsen i en dedikeret virksomhed med et tydeligt kunde- og markedsfokus, samtidig med at vi holder den adskilt fra koncernens øvrige B2B-forretning. Derfor har vi etableret SIF Energi," siger han.

Samarbejde med Andel Energi

En vigtig del af satsningen er samarbejdet med Andel-koncernen. SIF Gruppen offentliggjorde tidligere et strategisk partnerskab med Andel Energi, som sammen med Clever og Watts udgør centrale dele af samarbejdet om levering af energirelaterede løsninger til private kunder.

Ifølge Morten Emerik Rasmussen bygger SIF Energi videre på både egne installationskompetencer og Andel-koncernens stærke position på markedet.

"Vi står som en seriøs partner med en stærk installationsforretning. Samtidig har vi et tæt samarbejde med Andel Energi, som er et meget anerkendt og solidt brand med en stor kundebase, som vi forventer at bygge videre på," siger han.

I samarbejdet er rollefordelingen klar.

"I det strategiske samarbejde fungerer vi som installationspartner for Andel Energi, og SIF Energi er etableret for at betjene og servicere den del af forretningen. Det er et tæt partnerskab, men det vil altid være Andel Energi, der har kundeforholdet og den direkte kundekontakt – det har de stor erfaring med. Vores fokus er installationsdelen, som er vores kernekompetence. Andel Energi ved, hvordan man driver en energiforretning og håndterer en stor kundebase. Det er netop kombinationen af vores kompetencer, der gør samarbejdet til et rigtig godt match," siger han.

Batterier bliver næste vækstområde

SIF Energi forventer især vækst inden for varmepumper og solcelleløsninger, men batteriteknologi vurderes også at få stigende betydning.

"Vi forventer især vækst inden for varmepumper, vedvarende energi gennem solceller og i stigende grad batteriløsninger. Batterier er nok det nyeste skud på stammen. Varmepumper og solceller har været kendte teknologier i mange år, men batterier er kommet ind som et nyt område, og det er noget, vi er meget nysgerrige på," siger Morten Emerik Rasmussen.

SIF Energi skal tilføre koncernen et nyt kundesegment og forventes på sigt at få en væsentlig rolle i den samlede forretning.

"Det vil blive en markant del af forretningen – både i volumen og omsætning. Vi kannibaliserer ikke på vores eksisterende kundebase, men får tilført et helt nyt kundesegment. Sammen med Andel får vi adgang til rigtig mange private kunder, og vi har derfor meget høje forventninger til SIF Energi og vækstpotentialet," siger han.

Han peger samtidig på, at håndteringen af mange private kunder stiller andre krav end traditionelle installationsopgaver.

"Noget af det, vi også forventer at kunne bidrage med til branchen, er en ny måde at håndtere tusindvis af servicekontrakter og privatkunder på. Det er et helt andet segment, som kræver stort fokus på kundecentre, booking, kundeservice og lignende. Her forventer vi at kunne udnytte stordriftsfordele og levere energiløsninger bredt gennem én samlet virksomhed," siger Morten Emerik Rasmussen og tilføjer:

"Der er ikke ret mange mellemstore aktører på markedet, som har den kapacitet."

Morten Emerik Rasmussen, afdelingschef i SIF Energi.. Foto: SIF Gruppen

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

TEKNIQ

Sponseret

Skybrud er ikke længere sjældne – derfor skal du have en beredskabsplan parat

Installator.dk

Andel sælger Ørsted-aktier for 3 mia. kr. og sender pengene i elnettet

Installator.dk

Rekordhøje priser på elmaterialer presser byggeprojekter

Installator.dk

Verdo bygger 10 MW batterianlæg på Randers Havn

Installator.dk

TEC indvier Energihuset i Gladsaxe

Installator.dk

Kemp & Lauritzen udpeger ny direktør for Teknikhuse

Installator.dk

Nyt værktøj skal gøre valg af ventilation lettere i etageboliger

Installator.dk

Nye regler åbner offentlige tage for solceller

Installator.dk

Elbilmesse udvider med varebiler

Installator.dk

Tommy Ahlers: Batterier skal spille en større rolle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

KUDSK Service
Webinar
Aktuatorer

Vi ser nærmere på motorisering af eksisterende ventiler og på, hvordan aktuatorer kan gøre ventilbetjeningen lettere og give mulighed for hurtigere sektionering.

Dato

11.09.2026

Tid

09:30

Sted

Online

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

14.09.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding