Sjællands første grønne bygning

NCC indvier den første Green Building på Sjælland, der med de to første lejere, Capgemini Danmark A/S og Estee Lauder Cosmetics A/S, næsten er fuldt udlejet.

Bygningen, Vallensbæk Company House, er på 6.000 m2 og bliver NCC Property Developments anden af slagsen med Green Building-status. Den første blev indviet i Kolding i april og den tredje i rækken følger i Odense i starten af 2010. Green Building-princippet indebærer, at bygningen har et beregnet energiforbrug, der ligger mindst 25 % under energirammen. På den måde opnås både en vedvarende CO2-reduktion samt lavere driftsomkostninger for lejerne. I takt med at kravene i de nationale bygningsreglement strammes, stiger også kravene til de kommende Green Buildings. Og det grønne princip er noget man hos NCC har tænkt sig af følge.
”Vores målsætning er, at mindst 75 % af alle vore fremtidige projekter skal opfylde Green Building standard, men jeg kan ikke udelukke, at vi ender med gøre det endnu bedre en det,” siger administrerende direktør Nikolaj Hertel. Det er også noget kunderne sætter pris på.
”Capgemini-gruppen er medunderskriver på FNs Global Compact, og derfor er det helt naturligt for Capgemini Danmark, at vi vælger en Green Building som vores næste domicil. Vi arbejder konstant på at få energiforbruget af vores IT-systemer ned. Den anden store post på vores energiregnskab er vores kontor, hvorfor det har været et tungtvejende argument for Capgemini, at NCC har kunnet tilbyde en bygning med et meget lavt energiforbrug,” siger adm. direktør Pia Rybenfeldt, Capgemini Danmark. For de virksomheder, der vil udnytte muligheden for at tage aktivt stilling til virksomhedens CO2-besparelser, er der endnu et mindre lejemål på godt 700 m2 ledigt.
-AK

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Grønt lys for InstallatørGruppens opkøb af nordjysk installatør

Installator.dk

Forbrugerrådet: Aconto-opkrævninger bør afskaffes

Installator.dk

Koble udvider til Sønderjylland med ny partner i Tønder

Installator.dk

TEKNIQ: Forhøjet seniorfradrag kan ikke stå alene

Installator.dk

Energinet sparer 650 mio. kr. på reserver i 2026

Installator.dk

DI: Giv datacentre mulighed for egen grøn strøm

Installator.dk

Regeringen fylder grønne varmepuljer op med 500 mio. kr.

Installator.dk

Lemvigh-Müller henter ny VVS-direktør

Installator.dk

Økonomiaftale åbner for milliardinvesteringer i nedslidte skoler

Installator.dk

400 lærlinge har gennemført sikkerhedsuddannelse

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle