Skru op for overvågningen med en enkelt optager

ABUS har øget antallet af kanaler på den nyeste model i serien af kvalitetssikre netværksoptagere. Den nye optager har 32 kanaler som alle optager i realtid med fuld opløsning samtidig.

Overvågningsbilleder fra butikscentre, parkeringskældre, boligforeninger eller andre større områder kan med den nye netværksoptager fra ABUS samles ét sted. ABUS, der leverer innovative overvågningsløsninger, har udviklet en netværksoptager med 32 kanaler. Den store kapacitet betyder ikke et kompromis med billedkvaliteten.

– Falliterklæringen for enhver overvågningsløsning er billeder af så ringe kvalitet, at de reelt ikke kan bruges til at identificere personer eller detaljer som cifre på nummerplader. Derfor har vi sikret fuld HD-opløsning i realtid på samtlige kanaler, uanset om alle 32 kameraer optager og lagrer billeder samtidig, forklarer Category Manager hos ABUS, Søren Brehm Jensen.

32-kanalsoptageren har dansk menu, der gør den simpel at betjene. Styresystemet er baseret på Linux-kode optimeret til overvågning, og modsat pc-baserede løsninger er det muligt at lægge restriktioner på brugerens adgang til systemet, så utilsigtede ændringer i opsætningen undgås.

– På en pc med et Windows-styresystem er det fristende lige at tjekke sin personlige mail på nettet. Men hvis eksempelvis vagtpersonalet bruger pc’en til andet end overvågning, risikerer man nedbrud og sort skærm på afgørende tidspunkter. Det sker ikke med en sikker løsning, hvor overvågningen er placeret på en optager, forklarer Søren Brehm Jensen.

Gratis adgang overalt

32-kanalsoptageren er velegnet til større og komplekse overvågningsløsninger. Det kan være i en kommune, hvor en it-afdeling ønsker at samle overvågning fra alle skoler centralt, eller til en butiksindehaver, der ønsker at samle overvågning fra flere filialer. Som ABUS’ øvrige optagere, der har henholdsvis 8 eller 16 kanaler, kan den nye optager nemlig integreres med softwaren ABUS CMS.  

ABUS CMS samler overvågningsbilleder i et simpelt interface på computeren, hvor livebilleder fra op til 50 optagere kan vises samtidig eller downloades centralt. Desuden kan man altid følge sine optagelser via nettet eller via en app, som kan downloades til både iPhone, iPad og android enheder.

ABUS CMS er gratis. Der kan tilføjes brugere og nye optagere uden udgift til licenser.

– Vi har udviklet en løsning, så man kan følge med i og skifte rundt mellem alle sine optagelser, uanset hvor i verden man befinder sig, hvis bare der er adgang til internettet. Kombineret med den nye optager er det en optimal løsning til større overvågningsopgaver, konstaterer Søren Brehm Jensen.

Yderligere specifikationer:

  • Fuld HD-opløsning (1080p) på alle kanaler
  • Realtidsoptagelse (25 fps.) på alle kameraer med fuld opløsning
  • Intuitiv menu, der giver overblik over alle indstillinger og parametre
  • Dansk menu
  • HDMI- og VGA-tilslutning
  • ONVIF-kompatibel

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Ny analyse: Kernekraft kan styrke vindmøllernes økonomi

Installator.dk

Elpriser sender tarifferne op til nytår

Installator.dk

Energinet vil frigøre op mod 5 GW med nye adgangsregler til elnettet

Installator.dk

InstallatørGruppen øger omsætningen markant – men overskudsgraden falder

Installator.dk

Varmepumpesalget stiger markant – men det er ikke de tilskudsberettigede, der trækker læsset

Installator.dk

Caverion vinder højspændingsordre til 67 millioner kroner

Installator.dk

Energinet kræver 150 millioner efter ulovligt prissamarbejde

Installator.dk

Intelligent bygningsautomatik vinder frem – men kortsigtet fokus bremser udviklingen

Installator.dk

Nye værktøjer skal sætte skub i udbredelsen af smart bygningsautomatik

Installator.dk

Tidligere Verdo-direktør skal stå i spidsen for Odsherred Forsyning

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Digitale forretningsstrategier og -modeller

Vil du have bedre forståelse for digital transformation og digitale strategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at vurdere og definere digitale forretningsstrategier, der skaber værdi for din virksomhed.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Roskilde)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.11.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Roskilde Park, Ved Ringen 2, 4000 Roskilde

Luxtek ApS
Kursus
Certificeringskursus i KNX

Få en officiel KNX-certificering hos Luxtek

Dato

04.11.2026

Tid

08:00

Sted

Maglebjergvej 13, 2800 Kgs. Lyngby

DTU
Efteruddannelse
Livscyklusanalyser og bæredygtigshedpåvirkninger

På dette kursus, som også er et diplommodul, lærer du at vurdere miljøbelastninger gennem et produkts livscyklus. Kurset dækker en LCA-screening af et produkt og dækker beregning af effekter på miljø, klima og natur.

Dato

04.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
Projektering og design af sprinkleranlæg

Teknisk og praktisk gennemgang af sprinkleranlæg iht. DBI RTL 251/4001 og BR18

Dato

05.11.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Projektering og design af sprinkleranlæg

Teknisk og praktisk gennemgang af sprinkleranlæg iht. DBI RTL 251/4001 og BR18

Dato

05.11.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut i Taastrup