Skru op for overvågningen med en enkelt optager

ABUS har øget antallet af kanaler på den nyeste model i serien af kvalitetssikre netværksoptagere. Den nye optager har 32 kanaler som alle optager i realtid med fuld opløsning samtidig.

Overvågningsbilleder fra butikscentre, parkeringskældre, boligforeninger eller andre større områder kan med den nye netværksoptager fra ABUS samles ét sted. ABUS, der leverer innovative overvågningsløsninger, har udviklet en netværksoptager med 32 kanaler. Den store kapacitet betyder ikke et kompromis med billedkvaliteten.

– Falliterklæringen for enhver overvågningsløsning er billeder af så ringe kvalitet, at de reelt ikke kan bruges til at identificere personer eller detaljer som cifre på nummerplader. Derfor har vi sikret fuld HD-opløsning i realtid på samtlige kanaler, uanset om alle 32 kameraer optager og lagrer billeder samtidig, forklarer Category Manager hos ABUS, Søren Brehm Jensen.

32-kanalsoptageren har dansk menu, der gør den simpel at betjene. Styresystemet er baseret på Linux-kode optimeret til overvågning, og modsat pc-baserede løsninger er det muligt at lægge restriktioner på brugerens adgang til systemet, så utilsigtede ændringer i opsætningen undgås.

– På en pc med et Windows-styresystem er det fristende lige at tjekke sin personlige mail på nettet. Men hvis eksempelvis vagtpersonalet bruger pc’en til andet end overvågning, risikerer man nedbrud og sort skærm på afgørende tidspunkter. Det sker ikke med en sikker løsning, hvor overvågningen er placeret på en optager, forklarer Søren Brehm Jensen.

Gratis adgang overalt

32-kanalsoptageren er velegnet til større og komplekse overvågningsløsninger. Det kan være i en kommune, hvor en it-afdeling ønsker at samle overvågning fra alle skoler centralt, eller til en butiksindehaver, der ønsker at samle overvågning fra flere filialer. Som ABUS’ øvrige optagere, der har henholdsvis 8 eller 16 kanaler, kan den nye optager nemlig integreres med softwaren ABUS CMS.  

ABUS CMS samler overvågningsbilleder i et simpelt interface på computeren, hvor livebilleder fra op til 50 optagere kan vises samtidig eller downloades centralt. Desuden kan man altid følge sine optagelser via nettet eller via en app, som kan downloades til både iPhone, iPad og android enheder.

ABUS CMS er gratis. Der kan tilføjes brugere og nye optagere uden udgift til licenser.

– Vi har udviklet en løsning, så man kan følge med i og skifte rundt mellem alle sine optagelser, uanset hvor i verden man befinder sig, hvis bare der er adgang til internettet. Kombineret med den nye optager er det en optimal løsning til større overvågningsopgaver, konstaterer Søren Brehm Jensen.

Yderligere specifikationer:

  • Fuld HD-opløsning (1080p) på alle kanaler
  • Realtidsoptagelse (25 fps.) på alle kameraer med fuld opløsning
  • Intuitiv menu, der giver overblik over alle indstillinger og parametre
  • Dansk menu
  • HDMI- og VGA-tilslutning
  • ONVIF-kompatibel

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

28.01.2026Installator.dk

Benny Yssing trækker sig fra formandsposten efter mistillid

27.01.2026Installator.dk

TEKNIQ: Energiø Bornholm er et grønt gennembrud

27.01.2026Lan-com A/S

Sponseret

LAN-COM A/S indgår partneraftale med Schleifenbauer Products BV

27.01.2026Coromatic A/S

Sponseret

Fra egne rækker: Intern profil udnævnt til salgsdirektør

27.01.2026Guldager A/S

Sponseret

Vand skal behandles med respekt

27.01.2026TEKNIQ

Sponseret

Sådan sikrer din virksomhed sig mod vanvidskørsel

27.01.2026Installator.dk

Lemvigh-Müller investerer massivt i nyt centrallager

23.01.2026Installator.dk

Ny DI-brancheplatform skal give teknik- og installationsvirksomheder en større stemme

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle