Snyd inden for byggebranchen afsløret

Udenlandske byggefirmaer bryder regler i forbindelse med arbejdsforhold. Det viser resultaterne af en aktion, som Arbejdstilsynet, SKAT og Politiet gennemførte for nylig.

Udenlandske virksomheder fusker med arbejdsforholdene. Det afslører en aktion foretaget af Arbejdstilsynet, SKAT og politiet. Aktionen var rettet mod udenlandske virksomheder inden for byggebranchen og det grønne område.

Læs også: Heftig debat om ny autorisations-lov

Overtrædelserne indebærer blandt andet problemer med arbejdsmiljøet samt snyd med skat og moms. Derudover er flere udenlandske virksomheder ikke er anmeldt korrekt i Registeret for Udenlandske Tjenesteydere (RUT). Tilsynschef i Arbejdstilsynet Karsten Bach Christensen fortæller:

”Vi må konstatere, at der fortsat er problemer med at overholde dansk lovgivning. Mange steder er vi stødt på arbejdsforhold, der var så farlige, at vi straks måtte gribe ind for at sikre de ansattes sikkerhed. Desuden er vi igen stødt på firmaer, der ikke er registreret i RUT”.

Arbejdstilsynet gennemførte i løbet af en dag 93 kontrolbesøg og gav i alt 70 reaktioner. Af disse var 57 reaktioner for alvorlige overtrædelser af arbejdsmiljøloven. Desuden blev det konstateret, at syv udenlandske virksomheder ikke var anmeldt korrekt i RUT. Disse sager vil nu blive vurderet nærmere med henblik på bødestraf.

Læs også: Uautoriseret arbejde tredoblet på fem år

Arbejdstilsynet kontrollerede arbejdsmiljøforhold og anmeldelse til RUT. SKAT kiggede på moms- og skatteforhold, og politiet kontrollerede arbejds- og opholdstilladelser.

Aktionen var den femte af årets otte landsdækkende aktioner mod social dumping. Dertil følger 24 regionale aktioner. Indsatsen mod social dumping er en del af udmøntningen af regeringens aftale med Enhedslisten om at styrke indsatsen mod social dumping.

-KK

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Inspectly ApS

Sponseret

Når dokumentation bliver til kommunikation – en overset mulighed i byggeriet

Installator.dk

1.500 elkunder blev flyttet ved en fejl. Nu kommer de tilbage

Installator.dk

AI-drevet digitalisering skyller ind over produktionsgulvene

Installator.dk

Norlys udnævner ny direktør for energiforretningen

Installator.dk

Begrænset netadgang sat på pause for større elkunder

Installator.dk

50-årig elkabel fejres i Danmark – men fremtiden er omstridt i Norge

Installator.dk

Fjernvarmen kræver højere prioritet i elnettet

Installator.dk

Velkommen-koncernen er nu erklæret konkurs

Installator.dk

A&O er tæt på at overtage norske Elektroimportøren

Installator.dk

Batterier går fra tilvalg mod standard: Grossist oplever markant skift i efterspørgslen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle