Solar gør forretningen mere digital

Sourcing- og servicevirksomheden Solar udvikler sig på den digitale front og lancerer to nye tiltag, som begge er baseret på åbne standarder.

Solar tror på, at Internet of Things bliver en drivkraft for tekniske installationer. Derfor lancerer sourcing- og servicevirksomheden nu to nye, digitale tiltag..

Med en investering i norske Viva Labs, som udvikler intelligente løsninger til hjemmet, og en eksklusivaftale med det israelske softwareselskab Panoramic Power tager Solar endnu et skridt i den digitale udvikling af forretningen.

De to nye tiltag er begge baseret på åbne standarder. Hos Solar tror man nemlig på, at tingenes internet – eller Internet of Things – bliver en drivkraft for tekniske installationer.

Læs også: Solar opdaterer digital platform

”Automatisering af hjemmet er tingenes internet for boligejere, og vi tror, det er lige på tærsklen til at vinde bredt indpas", siger Hugo Dorph, kommerciel direktør hos Solar..

”Automatisering af hjemmet er tingenes internet for boligejere, og vi tror, det er lige på tærsklen til at vinde bredt indpas. Emner som automatisering af hjemmet, energibesparelser og øget sikkerhed står alle højt på dagsordenen”, siger Hugo Dorph, kommerciel direktør hos Solar.

Adgang til nye platforme
Solar har erhvervet sig 20 procent af aktierne hos Viva Labs, hvilket giver adgang til en enkel og intuitiv smart home-platform og en brugervenlig app.

”Vi får en kompetent partner inden for home automation og en platform, hvorpå vi kan levere stærke smart home-løsninger gennem kanalpartnere, såsom sikkerheds-, energi- og telekommunikationsvirksomheder, der er på udkig efter måder at tilføre mere værdi til deres kunderelationer”, siger Hugo Dorph.

Med aftalen med Panoramic Power får Solar adgang til en platform, hvorpå virksomheden kan bygge nye forretningsservices, der skal hjælpe industrikunder til besparelser og driftsfordele. Det sker ved hjælp af nem overvågning af deres elektriske udstyr i produktionen.

Læs også: Solar investerer millioner i projektstyringsplatform

”Panoramic Power giver nogle servicemuligheder for Solar og vores installationskunder, mens vores industrikunder bliver hjulpet til hurtige og mærkbare fordele uden unødvendige udgifter til udstyr og uden den kompleksitet og forstyrrelse, som kendes fra traditionelle overvågningsløsninger”, fortæller Hugo Dorph.

Solar markedsfører over 150.000 varer og beskæftiger omkring 3.000 medarbejdere.

- KLZ

KUDSK Service

Sponseret

Kudsk Service sikrer drift under renovering på hotel og konferencecenter

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

03.03.2026Installator.dk

Kemp & Lauritzen leverer “utilfredsstillende” 2025-resultat

03.03.2026LAN-COM A/S

Sponseret

LAN-COM A/S shortlisted til Scandinavian Business Awards 2026

03.03.2026Installator.dk

Mangel på medarbejdere koster ordrer i installationsbranchen

02.03.2026Lemvigh-Müller A/S

Sponseret

Lemvigh-Müller ansætter Jan Yde Larsen som ny Market Director for stål

02.03.2026Installator.dk

Tidligere DSB-chef bliver bestyrelsesformand i InstallatørGruppen

02.03.2026Installator.dk

Nu dominerer elbilerne totalt blandt private

27.02.2026Installator.dk

TEKNIQ: Styrkelse af rammevilkår skal i fokus i valgkampen

27.02.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

ALMEMO® MA104 – seneste generation datalogger fra Ahlborn

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Webinar
Installatørwebinar med ELsikkerhed

Hvert år afholder ELsikkerhed en webinar-version af vores populære fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

04.03.2026

Sted

Online

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Milestone

Forbliv sikker med XProtect Open Platform Adgangskontrol

Dato

05.03.2026

Tid

10:00

Sted

Webinar

Dimex
Messe
Intelligente bygninger og bæredygtige installationer i fokus på Light + Building 2026

Når Light + Building åbner dørene i Frankfurt fra 8. til 13. marts 2026, bliver det med et klart fokus på installation, energioptimering og intelligent bygningsdrift. Messen samler ingeniører, installatører, teknikere og arkitekter for at vise, hvordan elektrificering, netværksbaserede systemer og bygningsautomation kan skabe mere bæredygtige og fleksible bygninger.

Dato

08.03.2026

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Danvak
Gå-hjem-møde
Vandinstallationer – kvalitet, sikkerhed og materialer

Professionelle, der arbejder med vandinstallationer, står midt i skærpede myndighedskrav, stigende fokus på drikkevandssikkerhed og voksende forventninger fra både bygherrer og brugere. Danvaks fagtekniske eftermiddag giver et samlet, praksisnært overblik over netop de områder, der lige nu har størst betydning for projektering, udførelse og drift.

Dato

10.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup