Solar gør forretningen mere digital

Sourcing- og servicevirksomheden Solar udvikler sig på den digitale front og lancerer to nye tiltag, som begge er baseret på åbne standarder.

Solar tror på, at Internet of Things bliver en drivkraft for tekniske installationer. Derfor lancerer sourcing- og servicevirksomheden nu to nye, digitale tiltag..

Med en investering i norske Viva Labs, som udvikler intelligente løsninger til hjemmet, og en eksklusivaftale med det israelske softwareselskab Panoramic Power tager Solar endnu et skridt i den digitale udvikling af forretningen.

De to nye tiltag er begge baseret på åbne standarder. Hos Solar tror man nemlig på, at tingenes internet – eller Internet of Things – bliver en drivkraft for tekniske installationer.

”Automatisering af hjemmet er tingenes internet for boligejere, og vi tror, det er lige på tærsklen til at vinde bredt indpas", siger Hugo Dorph, kommerciel direktør hos Solar..

”Automatisering af hjemmet er tingenes internet for boligejere, og vi tror, det er lige på tærsklen til at vinde bredt indpas. Emner som automatisering af hjemmet, energibesparelser og øget sikkerhed står alle højt på dagsordenen”, siger Hugo Dorph, kommerciel direktør hos Solar.

Adgang til nye platforme
Solar har erhvervet sig 20 procent af aktierne hos Viva Labs, hvilket giver adgang til en enkel og intuitiv smart home-platform og en brugervenlig app.

”Vi får en kompetent partner inden for home automation og en platform, hvorpå vi kan levere stærke smart home-løsninger gennem kanalpartnere, såsom sikkerheds-, energi- og telekommunikationsvirksomheder, der er på udkig efter måder at tilføre mere værdi til deres kunderelationer”, siger Hugo Dorph.

Med aftalen med Panoramic Power får Solar adgang til en platform, hvorpå virksomheden kan bygge nye forretningsservices, der skal hjælpe industrikunder til besparelser og driftsfordele. Det sker ved hjælp af nem overvågning af deres elektriske udstyr i produktionen.

Læs også: Solar investerer millioner i projektstyringsplatform

”Panoramic Power giver nogle servicemuligheder for Solar og vores installationskunder, mens vores industrikunder bliver hjulpet til hurtige og mærkbare fordele uden unødvendige udgifter til udstyr og uden den kompleksitet og forstyrrelse, som kendes fra traditionelle overvågningsløsninger”, fortæller Hugo Dorph.

Solar markedsfører over 150.000 varer og beskæftiger omkring 3.000 medarbejdere.

- KLZ

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

De Radikale overtager Klima-, energi- og forsyningsministeriet

Installator.dk

De Radikale overtager Klima-, energi- og forsyningsministeriet

Installator.dk

TEKNIQ: Grøn milliardplan kræver mindre bureaukrati og flere faglærte

Installator.dk

Danfoss investerer 75 mio. kr. i Frankrig for at styrke varmepumpeproduktionen

Installator.dk

Morten Blegvad ny finansdirektør i Brødrene Dahl

Installator.dk

Maj sendte elprisen op igen

Installator.dk

AI-værktøj åbner bygningsdata og sparer energi

Installator.dk

DM i Skills øger unges interesse for erhvervsuddannelser

Installator.dk

Danskerne stoler stadig ikke på virksomheders grønne markedsføring

Installator.dk

Juniormesterlære gavner både elev og virksomhed

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle