Solar køber stort ind i Sverige

Solar er klar til at købe Onniens forretningssegment VVS og aircondition i Sverige.

El- og VVS-grossisten Solar er klar til at underskrive aftale om opkøb af logistikvirksomheden Onninens VVS og aircondition aktiviteter i Sverige. Arkivfoto..

El- og VVS-grossisten Solar har indgået en aftale med det finske detailhandelskonglomerat Kesko Corporation om køb af udvalgte dele af virksomhedens logistikdatterselskab Onninens svenske forretningsaktiviteter, skriver Finans.

Læs også: Neotherm installerer køl og varme i træstammer og sten

Det er forretningssegmentet VVS og aircondition, der servicerer primært små og mellemstore installatører i Sverige, som Solar er klar til at underskrive en købskontrakt på.

”Vi har en stærk tilstedeværelse i Sverige, og med opkøbet styrker vi vores markedsposition inden for VVS samt klima og energi. Vi ser en god fremtid for denne forretning og ser frem til at byde nye kolleger velkommen til Solar-koncernen”, siger administrerende direktør i Solar, Jens Andersen.

Opkøbet af Onniens VVS og aircondition aktiviteter i Sverige omfatter 12 filialer med en omsætning på omkring 400 millioner kroner på årsbasis.

Handlen er afhængig af godkendelse fra de relevante myndigheder og ventes afgjort inden udgangen af andet kvartal.

Læs også: Ventilationsfirmaet Novenco får kæmpeordre fra Facebook

Solar vil informere om de finansielle effekter af handlen, når den er gennemført.

- SDN

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Eltel udvider fibersamarbejde med GlobalConnect

Installator.dk

Eltel udvider fibersamarbejde med GlobalConnect

Installator.dk

El-varebiler tager større bid af markedet

Installator.dk

Geografien afgør unges chance for et fritidsjob i teknikbranchen

Installator.dk

TEKNIQ: EU-plan for elektrificering er et vigtigt skridt

Installator.dk

Hver fjerde dansker udfører autorisationskrævende arbejde selv

Installator.dk

Brændstofkrise får installatører til at kigge mod elvarebiler

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Millionregn over 34 grønne energiprojekter

Installator.dk

Kapacitetskort viser ledig kapacitet i et presset elnet

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle