Solar skal sælge Googles smart home-produkter

Solar bliver leverandør af det Google-ejede Nests smart home-produkter og kan dermed tilbyde kunderne endnu flere intelligente, automatiske løsninger.

Produkter fra Google-ejede Nest vil i fremtiden kunne findes hos Solar. Blandt andre overvågningskameraet IQ Lifestyle, der kan genkende ansigter og ikke behøver brugerbetjening. Foto: Nest..

Solar udvider forretningen inden for smarte, automatiske og intelligente løsninger til hjemmet ved at blive forhandler af Google-virksomheden Nests smart home-produkter.

Amerikanske Nest er netop rykket til Danmark med sin produktportefølje indenfor sikkerhed og alarmering – blandt andet med trådløse, smarte kameraer og røgalarmer.

”Vi fokuserer både på kunder og muligheder med stor fremtidig værdi. Vores kunder tænker kommercielt og er produktive og digitale. Derfor er Nest et godt match. Vi bliver i stand til at tilbyde et stærkt brand med innovative produkter”, siger Solars kommercielle direktør, Hugo Dorph.

Læs også: Googles smart home kommer til Danmark

Hugo Dorph ser gode forretningsmuligheder for både Solar selv og Solars professionelle kunder, ved at virksomheden begynder at sælge Nests produkter:

”Vi kan koble det sammen med vores træningsaktiviteter for at udvikle installatørernes kompetencer inden for home automation. Når vi uddanner og aktiverer installatørerne, får de værktøjer til at skabe en forretning inden for smart home-segmentet, og vi kan dermed generere leads til vores kunder. På denne måde kan vi skabe forretningsmuligheder både for vores installatører og for os selv”, siger han.

Læs også: Ledere skal indtænke intelligent energistyring

Solar investerede tilbage i januar i norske Viva Labs smart home-platform, hvilket også underbyggede den digitale og intelligente udvikling af forretningen og produktprogrammet. Smart home-platformen fra Viva skal i fremtiden være det centrale netværk for alle Solars automationsenheder til hjemmet.

-CHM

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Belimo A/S

Sponseret

Ny energieffektiv teknologi giver bedre styring

Installator.dk

Verdo får trecifret million-tab og sælger ud

Installator.dk

Energi Fyn lander hidtil bedste resultatet

Installator.dk

Grønne energiløsninger - muligheder i en tid med bump på vejen

Installator.dk

Pettinaroli A/S fejrer 50 år i VVS-branchen

Installator.dk

Vinderne af DM i Skills 2026 er kåret

Installator.dk

Elektrikeruddannelsen hitter – men lærepladser mangler trods markant løft

Installator.dk

Energinet har sat strøm til Vestkystforbindelsen

Installator.dk

Formand: Fjernvarmen har leveret som forventet

Installator.dk

InstallatørGruppen opkøber stor nordjysk installationsvirksomhed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle