Solcelle-salg firedoblet på halvt år

Siden nytår er det totale antal registrerede solcelleanlæg i Danmark mere end firedoblet. Det viser en opgørelse, som Spar Nord har lavet i samarbejde med Energinet.dk

2012 er godt på vej til at blive det år, hvor solcelleanlæg for alvor slår igennem i Danmark. Ved årets begyndelse var der i alt 2.681 solcelleanlæg registreret i Danmark, og det tal er i juni vokset til mere end det firedobbelte, nemlig 11.027 anlæg. I samlet ydelse svarer det til en stigning fra knap 11 megawatt til næsten 52 megawatt.

Kolossal stigning i vente
Hvis udviklingen fortsætter resten af året, er der tale om en stigning på over 900 procent i antallet af registrerede anlæg sammenlignet med sidste år. Det viser en opgørelse over udviklingen frem til 15. juni i år, som Spar Nord har lavet i samarbejde med Energinet.dk, der administrerer elnettet i Danmark.

Læs også: Svært at tjene penge på solcellemarkedet

”Det er helt ekstremt, det vi oplever lige nu,” siger boligansvarlig i Spar Nord Claus Conradsen i en pressemeddelelse. Han har i flere år stået i spidsen for et omfattende projekt, der via uddannelse og samarbejde med en række energivirksomheder har til formål at sætte bankens rådgivere i stand til at rådgive kunderne om energioptimering – blandt andet i form af solcelleanlæg.

”Vi har længe opfordret vores bolig-kunder til at forfølge de økonomiske fordele, der er ved solcelleanlæg, og nu ser det ud til, at der generelt er sket et gennembrud,” siger Claus Conradsen.

Attraktiv ordning
Ifølge pressechef i Energistyrelsen Ture Falbe-Hansen skyldes den høje vækst i antallet af solcelleanlæg en kombination af flere faktorer.

”En af forklaringerne på den voldsomme vækst er Nettomålerordningen, hvor ejere af solcelleanlæg ikke skal betale afgifter og moms af den strøm, som de selv producerer og forbruger inden for et år. Dertil kommer så et fald i anlægsprisen, der tilsammen giver en kortere tilbagebetalingstid i forhold til for bare få år siden, hvor solceller ikke kunne betale sig,” siger han.

Læs også: Nu kan solceller købes i supermarkedet

Claus Conradsen pointerer desuden, at de fleste boligejere også har mulighed for at lade sig beskatte efter virksomhedsskatteordningen, der giver mulighed for at afskrive på anlæggets anskaffelsespris, og det gør tilbagebetalingstiden endnu kortere.

-LA

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

SCANGRIP A/S

Sponseret

SCANGRIPs elektrikerlamper strålede ved Light + Building

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Installator.dk

Nu er hver femte personbil elektrisk

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

27.03.2026

Sted

Online + classroom

Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia