Solcelle-salg firedoblet på halvt år

Siden nytår er det totale antal registrerede solcelleanlæg i Danmark mere end firedoblet. Det viser en opgørelse, som Spar Nord har lavet i samarbejde med Energinet.dk

2012 er godt på vej til at blive det år, hvor solcelleanlæg for alvor slår igennem i Danmark. Ved årets begyndelse var der i alt 2.681 solcelleanlæg registreret i Danmark, og det tal er i juni vokset til mere end det firedobbelte, nemlig 11.027 anlæg. I samlet ydelse svarer det til en stigning fra knap 11 megawatt til næsten 52 megawatt.

Kolossal stigning i vente
Hvis udviklingen fortsætter resten af året, er der tale om en stigning på over 900 procent i antallet af registrerede anlæg sammenlignet med sidste år. Det viser en opgørelse over udviklingen frem til 15. juni i år, som Spar Nord har lavet i samarbejde med Energinet.dk, der administrerer elnettet i Danmark.

Læs også: Svært at tjene penge på solcellemarkedet

”Det er helt ekstremt, det vi oplever lige nu,” siger boligansvarlig i Spar Nord Claus Conradsen i en pressemeddelelse. Han har i flere år stået i spidsen for et omfattende projekt, der via uddannelse og samarbejde med en række energivirksomheder har til formål at sætte bankens rådgivere i stand til at rådgive kunderne om energioptimering – blandt andet i form af solcelleanlæg.

”Vi har længe opfordret vores bolig-kunder til at forfølge de økonomiske fordele, der er ved solcelleanlæg, og nu ser det ud til, at der generelt er sket et gennembrud,” siger Claus Conradsen.

Attraktiv ordning
Ifølge pressechef i Energistyrelsen Ture Falbe-Hansen skyldes den høje vækst i antallet af solcelleanlæg en kombination af flere faktorer.

”En af forklaringerne på den voldsomme vækst er Nettomålerordningen, hvor ejere af solcelleanlæg ikke skal betale afgifter og moms af den strøm, som de selv producerer og forbruger inden for et år. Dertil kommer så et fald i anlægsprisen, der tilsammen giver en kortere tilbagebetalingstid i forhold til for bare få år siden, hvor solceller ikke kunne betale sig,” siger han.

Læs også: Nu kan solceller købes i supermarkedet

Claus Conradsen pointerer desuden, at de fleste boligejere også har mulighed for at lade sig beskatte efter virksomhedsskatteordningen, der giver mulighed for at afskrive på anlæggets anskaffelsespris, og det gør tilbagebetalingstiden endnu kortere.

-LA

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

17.02.2026Installator.dk

Nu bliver det lettere at sætte solceller op på offentlige bygninger

17.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

EVENT: Kom med til ASKx Conference 2026 Scandinavia

17.02.2026TEKNIQ

Sponseret

Gør ESG-arbejdet lettere med ny rabataftale

17.02.2026Installator.dk

Milliardprojekter dominerer byggeriet i 2026

16.02.2026Installator.dk

Tid til at finde de bedste unge talenter

16.02.2026Solar Danmark

Sponseret

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

13.02.2026Installator.dk

Flere seniorer bliver på arbejdsmarkedet trods pensionsalder

12.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Nyt partnerskab i international motorsport giver performance og præcision et nyt gear

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning

Schneider Electric A/S
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

25.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

26.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup