Solcellebranchen føler sig holdt for nar

Solcellemarkedet bliver endnu engang ramt af bureaukratisk lovkaos, og solcellefirmaerne frygter, at de må dreje nøglen om i 2014, nu hvor EU-Kommissionen igen stiller nye spørgsmål til Energistyrelsen.

Solcellefirmaer må igen vente på afklaring om støtteordning, efter at EU-Kommissionen har stillet nye spørgsmål til Danmark..

 

Solcellefirmaer lukker, fordi EU-godkendelse af danske regler trækker ud, så skrap er udmeldingen fra solcellebranchen, der ikke mener, at politikerne kan byde det hårdt prøvede solcellemarked mere.

"Solcellemarkedet er nu sat helt i stå, og man holder en branche for nar. Derfor frygter vi, at mange aktører i branchen nu vælger at opgive,” siger Signe Antvorskov Krag, der er formand for VE-Byg under Dansk Byggeri til energiwatch.dk.

Nødråbet fra branchen, der i 2012 plastrede private hustage til med solceller og opstillede omkring 70.000 solcelleanlæg i Danmark, kommer, efter at EU-Kommissionen har forlænget godkendelsesproceduren for de danske solcelleregler ved at kræve yderligere svar af Energistyrelsen. Dermed aner man i branchen igen ikke, hvornår den næste solcellepulje kan blive frigivet. Udsigten til at få frigivet en pulje har ellers i den seneste tid skabt en vis optimisme i branchen.

Bureaukratisk spændetrøje 
Solcellefesten stoppede brat i starten af 2013, da regeringen ændrede vilkårene for den hidtil lukrative nettomålerordning, som fik private husejere til at falde over hinanden for at få installeret solceller på taget.

"Nu er det 573 dage siden, at Folketinget lukkede den eksisterende solcelleordning. Dengang var forventningen, at en ny solcellemodel kunne blive godkendt af EU-Kommissionen i løbet af 2013 eller senest i begyndelsen af 2014. Men nu er processen blevet forlænget, og da vi ikke har nogen tidshorisont, vil firmaer begynde at lukke, fordi de ikke kan leve med usikkerheden," forklarer Signe Antvorskov Krag til energiwatch.dk.

Det store lovkaos, betyder ifølge Signe Antvorskov Krag, at firmaerne er begyndt at afskedige ansatte igen.

"Uvisheden har sat markedet i stå, fordi firmaerne ikke ved, hvilke regler der er gældende. Det betyder, at hverken sælgere eller købere tør handle. Det frustrerende er, at vi end ikke hvad, hvad det er, EU-Kommissionen nu vil have svar på,” understreger hun til energiwatch.dk.

Læs også: Solceller går op i limningen

Ventetiden er det største problem
Solcellebranchen har ventet i halvandet år på en afklaring. Derfor mener formanden for VE-Byg, at det nu må være rimeligt, at branchen får at vide, om EU-Kommissionen kan og vil godkende den danske solcellemodel. Hvis det ikke sker, har branchen ventet forgæves i to år.

"Desværre har regeringen valgt at sætte solcelleområdet på stand-by, indtil der foreligger en EU-godkendelse. Det er et politisk valg, men man kunne godt give anlæggene en betinget godkendelse med forbehold for EU-godkendelsen for at skabe klarhed," siger Signe Antvorskov Krag til energiwatch.dk, og hun understreger samtidig, at der er et meget stort behov for, at partierne bag energiforliget skaber klarhed for, om de opførte 100 MW opfyldes overgangsbestemmelserne.

Læs også: Kommuner skrotter solceller på grund af bureaukrati

Klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen (R) udtrykker over for epn.dk forståelse for frustrationerne i solcellebranchen. Men han kan ikke hjælpe her og nu.

"Energistyrelsen svarer på Kommissionens spørgsmål så hurtigt det er muligt, i håb om at speede sagen op. Men mange af disse sager om godkendelse af statsstøtte tager desværre lang tid," siger Rasmus Helveg Petersen til epn.dk.

-LRI

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

13.02.2026Installator.dk

Flere seniorer bliver på arbejdsmarkedet trods pensionsalder

12.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Nyt partnerskab i international motorsport giver performance og præcision et nyt gear

11.02.2026Installator.dk

Stark og Sixt lancerer “Den Mobile Værktøjskasse”

11.02.2026Installator.dk

Markant stigning i salget af elvarebiler

10.02.2026Solar Danmark

Sponseret

Solar Group og Katko indgår strategisk partnerskab for at styrke den nordiske markedsposition

10.02.2026LAN-COM A/S

Sponseret

LAN-COM A/S tildelt AAA-kreditvurdering med gulddiplom

10.02.2026Installator.dk

Ahlsell udnævner ny salgsdirektør for Industri

10.02.2026Installator.dk

Jesper Hjulmand takker af som bestyrelsesformand

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Dansk Standard
Kursus
ATEX - diplomkursus - 2 dage

Dansk Standard har siden 2007 udbudt en ATEX-diplomuddannelse, som giver dig en omfattende viden om de grundlæggende principper indenfor eksplosive atmosfærer.

Dato

17.02.2026

Sted

Nordhavn, København

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning

Schneider Electric A/S
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026