Solcellepuljer sikrer milliardomsætning

Omsætningen i installationsbranchen vil stige med over en milliard kroner i år, fordi der igen kommer gang i solcellemarkedet. Sådan lyder vurderingen fra Tekniq.

Efter næsten to et halvt års ventetid kom der i starten af februar en afklaring på reglerne for støtte til solcelleejere i Danmark. Dermed kan de installationsvirksomheder, der beskæftiger sig med solceller, se frem til, at der langt om længe kommer gang i markedet i løbet af 2015.

Ifølge Søren Rise, der er chefkonsulent i Tekniq, er det en anseelig meromsætning, som solcellemarkedet vil generere i 2015. Han vurderer, at branchens omsætning vil blive hævet med ”et godt stykke over en milliard kroner” som følge af de solcelleinstallationer, der vil blive igangsat i år.

Om solcellepuljen

Den 16. marts frigives en solcellepulje på i alt 60 megawatt (MW). Puljen er delt op i fire underpuljer, som fordeler sig på følgende måde:

  • Underpulje 1 - 18 MW uddeles til lejeboliger
  • Underpulje 2 - 12 MW uddeles til private personer.
  • Underpulje 3 - 15 MW uddeles til solcellelav.
  • Underpulje 4 - 15 MW uddeles til fælles solcelleanlæg ejet af en afdeling i en almen boligorganisation, en ejerforening m.v.

Kilde: Energinet.dk

Den beregning bygger han på, at det 16. marts bliver muligt for privatpersoner, boligforeninger og solcellelav at søge om forhøjet pristillæg til nye solcelleanlæg. I alt bliver der frigivet en pulje på samlet 60 MW, som uddeles efter først-til-mølle princippet (Se faktaboks). Dertil kommer - ifølge tal fra energinet.dk – 1.540 ikke-installerede solcelleanlæg, som er anmeldt inden den såkaldte overgangsordning lukkede i juni 2013. Disse anlæg er også berettiget til forhøjet pristillæg (1,02 kr. per kWh.), hvis de etableres. Samlet kommer de til at udgøre i omegnen af 100 MW, vurderer Søren Rise.

Alle kan være med
Han glæder sig over, at langt de fleste installationsvirksomheder kan få glæde af den meromsætning, som solcellerne vil generere i branchen, hvis det altså er et område, de satser på.

”Puljen på 60 MW er delt op i fire underpuljer, som er rettet mod forskellige kundegrupper – lige fra den almindelige boligejer til solcellelavet, der vil etablere markanlæg. Det betyder, at det her vil gavne alle installationsvirksomheder i Danmark. De har i hvert fald mulighed for at få en del af kagen, hvis de ønsker det”, siger Søren Rise.

En af de elinstallationsvirksomheder, der satser på at få konkrete ordrer ud af solcellepuljerne, er Dalmose El-Service, som ligger i Slagelse. Medejer Ole Christensen fortæller, at han i øjeblikket har et sted mellem 30 og 40 tilbud på solceller ude. De er alle til private og betinget af, at husejerne opnår forhøjet pristilskud.

”Halvdelen af den tid, jeg bruger på tilbudsgivning, har i øjeblikket med solceller at gøre. Men selv om jeg har lavet over 30 tilbud, kan jeg i realiteten risikere, at der ikke er en eneste af husejerne, der får positivt svar på ansøgningen om forhøjet pristilskud”, siger Ole Christensen.

Den usikkerhed gør, at han ikke på nuværende tidspunkt kan sige, om det bliver nødvendigt at ansætte flere montører. Ole Christensen vurderer dog, at han vil få brug for en eller to mand ekstra, hvis eksempelvis halvdelen af tilbuddene bliver til ordrer.

Ole Christensen understreger, at ligegyldigt hvordan det går med tilbuddene, vil 2015 aldrig blive et lige så godt solcelle-år som 2012. Den gang installerede virksomheden 250 solcelleanlæg.

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

METRO THERM A/S

Sponseret

Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Installator.dk

InstallatørGruppen: Børsintroduktion skal styrke international vækst og opkøb

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Installator.dk

Elselskaber må ikke bare flytte kunder

Installator.dk

Kriseramt energiselskab ansætter COO

Installator.dk

Energipriser og højere tilskud sender efterspørgslen på varmepumper i vejret

Installator.dk

Mads-Ole Astrupgaard ny bestyrelsesleder i Green Power Denmark

Installator.dk

Green Power Denmark vil have elektrisk trepart for erhvervslivet

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

PETTINAROLI A/S
Åbent hus
50 års jubilæum

Pettinaroli har været på det danske VVS-marked i 50 år og det fejres med en reception - fredag den 29. maj 2026 kl. 13-16, Mandal Allé 21 i Middelfart. Det vil være en fornøjelse for os, at byde kunder, samarbejdspartnere og venner af huset velkommen denne dag. Kom forbi og vær med til at gøre denne dag festlig Læs om hele Pettinarolis 50 årige rejse her: https://shorturl.at/pqtvX

Dato

29.05.2026

Tid

13:00

Sted

Mandal Allé 21, 5500 Middelfart

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg