Stærkt regnskab fra Øland

Ventilationsvirksomheden Øland leverer et rekordresultat med en bruttofortjeneste på 55 millioner kroner. Dermed har virksomheden haft fremgang i 32 år i træk.

Øland kunne for 2012 præsentere sit hidtil bedste resultat i ventilationsvirksomhedens historie. Bruttofortjenesten rundede 55,2 millioner. Dermed fortsætter Øland den vækstkurs, der har været kendetegnende siden etableringen i 1980.

Direktør Johnny Øland tillægger klimatopmødet COP15 stor betydning for regnskabets resultat.

”Vi har meget at lave, fordi mange af de danske og europæiske tanker og visioner, der blev søsat i forbindelse med COP15, nu er ved at slå igennem. Klima og specielt energi er stadigvæk højt på den politiske dagsorden verden over. Det kan vi mærke på vores marked, hvor produkter og serviceydelser til reduktion af energiforbrug i byggerier er i stærkt vækst,” siger Johnny Øland og fortsætter:

Bevidste fravalg 
Regnskabets resultat bærer derforuden præg af nogle de bevidste til- og fravalg, Øland har foretaget de seneste år. Inden for kompetenceopbygning og udstyr er der blevet investeret massivt, hvilket nu begynder at give afkast.

”Vi har de seneste år haft et økonomisk råderum til at foretage nogle opkøb og investeringer i vigtige vækstområder. Det giver os mulighed for at være eksperter inden for de områder, vi beskæftiger os i dag og i fremtiden. Vi har fuld fart på vores aktiviteter, og det vil vi fortsætte med i 2013. Målet er hele tiden at udbygge vores rolle som markedsleder inden for vores kompetencefelter,” siger Johnny Øland.

-LA

Installator.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

28.04.2025Genvex

Sponseret

Ses vi på VVS-messen 2025?

28.04.2025BG Termic Plus

Sponseret

TERMIC PLUS – din totalleverandør til boligventilation

28.04.2025BG Termic Plus

Sponseret

NYHED: EPS kanalsystem til varmegenvindingsventilation – effektiv og tidsbesparende

23.04.2025Belimo A/S

Sponseret

Du kan ikke styre noget, du ikke måler

15.04.2025Geovent

Sponseret

Frisk luft til padelspillere hos Match Padel i Silkeborg!

03.04.2025Genvex

Sponseret

Kom med til Bornholm og mød "Mr. Genvex"

03.04.2025VELTEK

Sponseret

Bæredygtighed i fokus på VELTEK Ventilations medlemsmøde

25.03.2025Genvex

Sponseret

Du kan få hjælp til finansieringen af dit ventilationsanlæg

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Eaton Electric Danmark
Seminar
Teknisk seminar om 3 fasede UPS - Brøndby

Eaton inviterer til teknisk seminar om 3 fasede UPS. Bliv klogere på hvordan du designer fremtidens UPS-løsninger til bygninger, sundhedssektoren, industrien og datacentre.

Dato

06.05.2025

Tid

07:30

Sted

Gammelager 14, 2605 Brøndby (Hos Solar)

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 TEKNISK BASISKURSUS varmepumper 🔧

Kurset giver dig kendskab til varmepumpernes styringsprincipper, anlægsopbygning og giver dig en generel viden om opstart af varmepumper - både jordvarme og luft-til-vand varmepumper. Kurset vil indeholde en del praktiske opgaver.

Dato

06.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
El-sikkerhed, diplomkursus - 2 dage

Over 2 dage giver kurset et godt kendskab til lovgivning og standarder indenfor elektrisk sikkerhed, og til hvordan kravene efterleves i praksis.

Dato

06.05.2025

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding Kokholm 2 6000 Kolding

Danvak
Kursus
Linjetabsberegning med HEAT2, Grundkursus

Kuldebroer kan have væsentlig betydning for bygningers energiforbrug, og i værste fald kan de medføre kondens og risiko for svamp og skimmel i konstruktioner og på overflader.

Dato

07.05.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Aarhus

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Kvalitet, sikkerhed og miljø (EL)

Få kvalitet, miljø og sikkerhed til at gå op i en højere enhed.

Dato

07.05.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Schneider Electric A/S
Messe
ROBOTBRAG 2025! Prep din virksomhed med robotter

Find inspiration til, hvad der kan lade sig gøre med AI og robotteknologi – og hvordan du bedst forbereder din virksomhed til fremtiden. Kom til ROBOTBRAG – inklusiv DIRA Business – hos Teknologisk Institut i Odense

Dato

08.05.2025