Stærkt regnskab fra Øland

Ventilationsvirksomheden Øland leverer et rekordresultat med en bruttofortjeneste på 55 millioner kroner. Dermed har virksomheden haft fremgang i 32 år i træk.

Øland kunne for 2012 præsentere sit hidtil bedste resultat i ventilationsvirksomhedens historie. Bruttofortjenesten rundede 55,2 millioner. Dermed fortsætter Øland den vækstkurs, der har været kendetegnende siden etableringen i 1980.

Direktør Johnny Øland tillægger klimatopmødet COP15 stor betydning for regnskabets resultat.

”Vi har meget at lave, fordi mange af de danske og europæiske tanker og visioner, der blev søsat i forbindelse med COP15, nu er ved at slå igennem. Klima og specielt energi er stadigvæk højt på den politiske dagsorden verden over. Det kan vi mærke på vores marked, hvor produkter og serviceydelser til reduktion af energiforbrug i byggerier er i stærkt vækst,” siger Johnny Øland og fortsætter:

Bevidste fravalg 
Regnskabets resultat bærer derforuden præg af nogle de bevidste til- og fravalg, Øland har foretaget de seneste år. Inden for kompetenceopbygning og udstyr er der blevet investeret massivt, hvilket nu begynder at give afkast.

”Vi har de seneste år haft et økonomisk råderum til at foretage nogle opkøb og investeringer i vigtige vækstområder. Det giver os mulighed for at være eksperter inden for de områder, vi beskæftiger os i dag og i fremtiden. Vi har fuld fart på vores aktiviteter, og det vil vi fortsætte med i 2013. Målet er hele tiden at udbygge vores rolle som markedsleder inden for vores kompetencefelter,” siger Johnny Øland.

-LA

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Geovent

Sponseret

Ventilationsaggregat med fokus på energieffektivitet og dokumenteret klimaaftryk

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Annonce

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Installator.dk

Nu er hver femte personbil elektrisk

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Installator.dk

Brancheforening: Brug for national strategi for energilagring

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle