Statsligt ejendomskøb skal også energirenoveres

Bygningsstyrelsen køber en større ejendom til Retten i Odense og vil i samme omgang energirenovere bygningen, hvilket skal hæve den fra energimærke D til B.

Energirenoveringen skal resultere i en reduktion i bygningens energiforbrug på cirka 45 procent. Foto: Bygningsstyrelsen..

Ejendommen på Albanigade 30 i Odense hører fremover til Bygningsstyrelsen, der netop har købt den 4.200 kvadratmeter store bygning til 69 millioner kroner. Ejendommen skal fremover bruges af Retten i Odense.

I forbindelse med købet skal bygningen have en gennemgribende energirenovering, som hæver energimærket fra D til B. Det sker blandt andet ved at etablere et nyt ventilationsanlæg, skifte vinduerne og udskifte lyskilder til led-belysning.

Læs også: Nye beregningsmodeller kan sætte gang i energirenoveringer

Det betyder konkret en reduktion i ejendommens energiforbrug på omkring 45 procent svarende til en besparelse på omkring 175.000 kroner årligt.

Retten i Odense bor på to adresser i byen, hvor staten indtil nu har ejet den ene ejendom. Med købet af Albanigade 30 ejer staten begge ejendomme, hvilket der, ifølge Bygningsstyrelsens direktør, Rasmus Brandt Lassen, findes flere gevinster ved.

"Albanigade 30 passer rigtig godt ind i vores portefølje i Odense, og ved at købe ejendommen sparer vi hvert år staten for cirka 4 millioner kroner. Samtidig glæder det mig, at vi kan give bygningen et løft på energimærket og skabe moderne arbejdspladser for vores kunder", siger han.

- HCL

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Tilføj Bluetooth®-tryk til dine 230V ON/OFF sensorer - helt uden udskiftning!

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

22.12.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien

19.12.2025Installator.dk

Først i Norden: AI-styring giver markante besparelser i BESS- og solcelleanlæg

19.12.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

03.12.2025Guldager A/S

Sponseret

FN's Internationale Dag for Personer med Handicap – 3. december

20.11.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

18.11.2025Installator.dk

Andel Energi åbner fysiske butikker

12.11.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Når rådgiver og leverandør spiller på samme hold – ikke hver sin banehalvdel

05.11.2025Condair A/S

Sponseret

Sådan kan du undgå problemer forårsaget af vinterens tørre indeklima

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle