Stigende efterspørgsel efter specialiserede seminarer

Med flere krav til kompetencer og et øget fokus på præcision i byggerier er interessen for specialiserede seminarer steget. Sanitetsvirksomheden Geberit, der regelmæssigt afholder seminarer, bemærker en stigning i antallet af rådgivere, bygherrer og ingeniører, der ønsker at holde sig opdateret på viden inden for branchen, og som ser dette som en konkurrencefordel.

Sanitetsvirksomheden Geberit, der regelmæssigt afholder seminarer, bemærker en stigning i antallet af rådgivere, bygherrer og ingeniører, der ønsker at holde sig opdateret på viden inden for branchen, og som ser dette som en konkurrencefordel. Foto: Geberit..

Sanitetsvirksomheden Geberit har i mange år afholdt seminarer for fagfolk om relevante problemstillinger i branchen, nye tendenser og innovative produkter, men efterspørgselen har aldrig været større på seminarerne end i dag. Ifølge Geberit skyldes det blandt andet, at der i branchen stilles større krav til kvaliteten af de udførendes kompetencer, ligesom der er mere opmærksomhed på fejl i byggerier og byggesjusk, fortæller Allan Løve fra Geberit.

”Vi ser en øget interesse for vores seminarer fra især rådgivere, bygherrer og ingeniører. Mange kommer for at styrke deres viden, hvor der i dag er større forventninger til, at de kan rådgive omkring relevante problemstillinger. I Geberit synes vi, det er vigtigt at dele ud af vores viden og det kan vi gøre igennem disse seminarer”, fortæller Allan Løve, der er salgschef og ansvarlig for Geberits seminarer.


Geberit afholder omkring 4-6 seminarer og webinarer om året og de er gratis at deltage i. Seminarierne er ledet af Geberits rådgiverkonsulenter Bjarne Laustsen og Michael Schougaard samt altid minimum en ekstern ekspert, som deler ud af sin ekspertise på det specifikke emne. De seneste emner har været brugsvandsinstallationer, afløbshydraulik og brand og til september afholder Geberit endnu et seminar i samarbejde med Danfoss om energioptimerende og bæredygtige løsninger.


En som har deltaget i flere af seminarerne, er Anthony Bolton, partner og projektleder i det rådgivende ingeniørfirma SINUZ:

”Jeg har deltaget i samtlige af Geberits seminarer. Senest i et om korrosion i brugsvandsinstallationer. Det er super relevant for min dagligdag som ingeniør, hvor jeg sidder meget med renoveringsopgaver. Det er vigtigt, at jeg er velinformeret og opdateret på nye løsninger på markedet. Jeg tager altid værdifuld viden med mig og har eksempelvis lært om Geberits FlowFit forsyningssystem. Et fantastisk produkt, som jeg siden har arbejdet med flere gange”, udtaler Anthony Bolton fra SINUZ.

Læs også: Projektforslag skal genberegnes for at undgå fejlinvesteringer

Udover at det kan give konkurrencemæssige fordele at være opdateret på nye og bedre løsninger inden for VVS-branchen, danner seminarerne også rammer for at netværke med ligesindede fagfolk.

”Det er fantastisk at se, hvordan vores seminarer også skaber rum til, at fagfolk fra branchen kan mødes og udveksle erfaringer om det gode byggeri. Hos Geberit tror vi på, at møder som disse ikke kun fremmer læring og viden, men også giver anledning til vigtig sparring”, fortæller Allan Løve, salgschef hos Geberit.

- PiB

KUDSK Service

Sponseret

Kudsk Service sikrer drift under renovering på hotel og konferencecenter

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

06.03.2026Installator.dk

TEKNIQ: S gentager fortidens pensionsfejl

06.03.2026Installator.dk

Ny kampagne sætter fokus på bedre udstyr -- til alle

05.03.2026Inspectly ApS

Sponseret

Sådan undgår du at spilde timer på at lede efter dokumenter og aftaler

05.03.2026Installator.dk

Installatørpanelets bud på de vigtigste opgaver for en ny regering

05.03.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

05.03.2026Installator.dk

Kemp & Lauritzen genvinder stor aftale med Forsvaret

04.03.2026Genvex

Sponseret

Vil du vide, hvordan moderne modulbyggeri ser ud? Se med her!

04.03.2026METRO THERM A/S

Sponseret

Kom med til Inspirationsdag 2026

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Dimex
Messe
Intelligente bygninger og bæredygtige installationer i fokus på Light + Building 2026

Når Light + Building åbner dørene i Frankfurt fra 8. til 13. marts 2026, bliver det med et klart fokus på installation, energioptimering og intelligent bygningsdrift. Messen samler ingeniører, installatører, teknikere og arkitekter for at vise, hvordan elektrificering, netværksbaserede systemer og bygningsautomation kan skabe mere bæredygtige og fleksible bygninger.

Dato

08.03.2026

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Danvak
Gå-hjem-møde
Vandinstallationer – kvalitet, sikkerhed og materialer

Professionelle, der arbejder med vandinstallationer, står midt i skærpede myndighedskrav, stigende fokus på drikkevandssikkerhed og voksende forventninger fra både bygherrer og brugere. Danvaks fagtekniske eftermiddag giver et samlet, praksisnært overblik over netop de områder, der lige nu har størst betydning for projektering, udførelse og drift.

Dato

10.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Zenitel

Smart og sikker adgangsstyring med Zenitel Video-intercom

Dato

12.03.2026

Tid

10:00

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

13.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst