Stor nordjysk el- og VVS-forretning ramt af stigende omkostninger

Holm El- og VVS A/S i Vodskov måtte i sit seneste regnskab realisere et mio-tab efter bl.a. stigende omkostninger og flere tabsgivende projekter.

Foto: Holm El og VVS

Den 50 år gamle virksomhed blev i det seneste regnskabsår 2022/23 ramt af en kombination af lavere dækningsgrad og en række tabsgivende projekter.

Oveni kom en tabt retssag, der belaster regnskabet, der blev afsluttet 30. juni i fjor med ca. 800.000.

Samlet set førte til et tab efter skat på 3,5 mio. kr. mod et overskud i det foregående år på 1,5 mio. kr., fremgår det af selskabets regnskab.

Omsætningen landede på 36,9 mio. kr. mod 37,0 mio. året før.

Ledelsen betegner resultatet som “utilfredsstillende”.

“Der er i dette regnskabsår konstateret flere tabsgivende projekter over de seneste år, hvor der ikke har været den nødvendige styring i gennemførslen og sikring af den ønskede lønsomhed. Ledelsen har i slutningen af regnskabsåret øget fokus på lønsomheden i de projekter, der nu er under gennemførsel,” hedder det i en kommentar til regnskabet.

Resultatet har ført til, at selskabets egenkapital er faldet fra 7,9 mio. kr. til 2,9 mio. kr.

For at stryke kapitalberedskabet har virksomheden fået tilført 2 mio. kr. i form af et ansvarligt lån.

Holm El- og VVS A/S beskæftigede i regnskabsåret i gennemsnit 70 medarbejdere.

Ledelsen forventer et uændret aktivitetsniveau i indeværende regnskabsår, men et positivt resultat.

“De positive forventninger skyldes en fortsat solid ordrebeholdning,” skriver ledelsen i regnskabet.

Installator.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

09.01.2026Armadan A/S

Sponseret

Øget viden. Øget ro i maven. To nye brandtekniske rådgivere hos Armadan

09.01.2026Installator.dk

Dansk automatisering helt i top

08.01.2026Installator.dk

Rambøll udvider med stort opkøb

08.01.2026Installator.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

07.01.2026Geovent

Sponseret

Bo Mortensen udnævnt til Salgschef i Danmark!

07.01.2026Installator.dk

Ny direktør i spidsen for Bygma Amager

07.01.2026Installator.dk

Tech Automation opkøber BP Eltavler

06.01.2026Installator.dk

Lemvigh-Müller styrker tilstedeværelsen i Jylland

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle