Store installationsvirksomheder øger indtjeningen

Installationsbranchens store virksomheder hævede indtjeningen per medarbejder markant i 2013. Det viser en omfattende analyse fra revisionshuset Deloitte.

I mange år har det været sådan, at de mindre virksomheder i installationsbranchen tjener flere penge per medarbejder end de store virksomheder. Sådan er det fortsat, men i 2013 er de store virksomheder blevet markant bedre til at tjene penge.

Det viser Deloittes netop offentliggjorte analyse af installationsbranchen.  

Læs også: Jyske installatører tjener mere end sjællandske

Ifølge Deloitte er det primære resultat per ansat fra 2012 til 2013 steget med 81 procent i virksomheder med over 40 ansatte, mens det faldt med ni procent i virksomheder med 5 – 40 ansatte. Samtidig kører færre af de store virksomheder med underskud, mens de mindre virksomheder har sværere ved at skabe overskud.

Enterprise marked i bedring
Bo Odgaard, der er partner i Deloitte, analyserer udviklingen således:

”Der er færre store virksomheder med underskud og færre deciderede tabsprojekter her. Entreprisemarkedet er i bedring uden at være prangende. Det er gået fra at være blodrødt til nu at være lyserødt, hvis man kan bruge det billede”, siger Bo Odgaard til Licitationen.

Læs også: Tekniq venter tilbagegang i 2015

De store virksomheder realiserer i 2013 et gennemsnitligt resultat på 22.000 kroner per medarbejder, mens virksomhederne med under 40 ansatte – trods fald i 2013 – fortsat tjener væsentligt mere, nemlig 48.000 kroner per ansat.

Analysen omfatter 1.369 virksomheder. Virksomhederne beskæftiger i alt godt 26.000 ansatte.

Læs hele Deloittes analyse i den vedhæftede pdf:

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

14.11.2025Installator.dk

Organisationer jubler over europæisk regelforenkling

14.11.2025Installator.dk

Ahlsell opkøber dansk arbejdstøjmærke

13.11.2025Installator.dk

Synergi skal have ny direktør

13.11.2025Installator.dk

Kemp & Lauritzen opruster lærlingeindsatsen med ny rolle

12.11.2025Condair A/S

Sponseret

To 30-års jubilæer markerer Condairs rejse fra dansk startup til global markedsleder

12.11.2025Installator.dk

Rosa Jensen er Ahlsells nye direktør for strategi og forretningsudvikling

12.11.2025Installator.dk

Nyt strategisk partnerskab om intelligente solcelleløsninger

11.11.2025Installator.dk

Faglærte fædre tager mere ansvar hjemme

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle