Store projekter og serviceaftaler skal sikre Caverion fremgang

Caverion Danmark har lagt det negative resultat i 2017 bag sig og forventer fremgang i 2018.

Vi er en del af en robust koncern, og jeg forventer forbedret performance i år”, siger administrerende direktør i Caverion Danmark, Michael Højgaard. Foto: Caverion. .

Resultatet for teknikentreprenøren Caverion Danmark var negativt i 2017, og implementeringen af et nyt enterprise resource planning-system (ERP) i 2016 var ifølge selskabet blandt de største syndere. Mange interne ressourcer blev således brugt på udvikling og igangsætning af ERP-projektet i første halvår af 2017, oplyser Caverion, der har lagt en ny strategi og forventer fremgang i 2018.

”Driften har været ramt hårdt, men det har forbedret sig i anden halvdel af 2017. SAP (Caverions ERP-system, red.) kører fint, vi er en selvstændig division med egen ledelse tæt på markedet, og vi har en strategi frem mod 2020. Vores ordrebeholdning er solid, og vi har sidst på 2017 foretaget tilpasninger af organisationen. Vi er en del af en robust koncern, og jeg forventer forbedret performance i år”, siger administrerende direktør i Caverion Danmark, Michael Højgaard.

Satser på projekter og service
Som et væsentligt led i den nye koncernstrategi har Caverion styrket forretningen indenfor projekter og service.

I 2017 indgik teknikentreprenøren flere større aftaler, blandt andet skal selskabet levere bygningssystemer til det nye akutsygehus i Aabenraa. Desuden blev en stor offentlig privat-partnerskabsaftale (OPP) på kontorhuset Gellerup Nye Nord i Aarhus underskrevet, hvor Caverions del omfatter alle bygningssystemer efterfulgt af en 15-årig kontrakt på driften.

Desuden vandt Caverion Danmark i 2016 en stor kontrakt på OPP-kontorhuset Kalvebod Brygge i København samt en 20-årig driftsaftale efterfølgende.

Der er således både store projekter og løbende aftaler i ordrebogen hos Caverion Danmark, der pr. 1. januar 2018 igen blev en selvstændig division i Caverion-gruppen med en ny ledelse.

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Danfoss investerer 75 mio. kr. i Frankrig for at styrke varmepumpeproduktionen

Installator.dk

Maj sendte elprisen op igen

Installator.dk

AI-værktøj åbner bygningsdata og sparer energi

Installator.dk

DM i Skills øger unges interesse for erhvervsuddannelser

Installator.dk

Danskerne stoler stadig ikke på virksomheders grønne markedsføring

Installator.dk

Juniormesterlære gavner både elev og virksomhed

Installator.dk

Energinet varsler ny model og forlænger pause for nettilslutninger

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Bravida vinder mio-entreprise på Novo-byggeri

Installator.dk

TEKNIQ: Energipriser og mangel på arbejdskraft truer væksten

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
METRO THERM A/S
Konference
Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

I en tid med massive omstillinger stilles der nye krav til både teknologi, digitalisering og forretningsmodeller i varmesektoren. Den 3. juni samler METRO THERM førende stemmer og branchefolk på Hotel Nyborg Strand til en dag, der både udfordrer og inspirerer. Du får perspektiver, konkrete værktøjer og idéer, som du kan bruge i din hverdag – uanset om du arbejder med drift, projektering eller strategi i HVAC-markedet.

Dato

03.06.2026

Sted

Hotel Nyborg Strand

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Horsens)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

09.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Bygholm, Schüttesvej 6, 8700 Horsens

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

10.06.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

10.06.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

11.06.2026

Tid

15:00

Sted

Kolding