Store projekter og serviceaftaler skal sikre Caverion fremgang

Caverion Danmark har lagt det negative resultat i 2017 bag sig og forventer fremgang i 2018.

Vi er en del af en robust koncern, og jeg forventer forbedret performance i år”, siger administrerende direktør i Caverion Danmark, Michael Højgaard. Foto: Caverion. .

Resultatet for teknikentreprenøren Caverion Danmark var negativt i 2017, og implementeringen af et nyt enterprise resource planning-system (ERP) i 2016 var ifølge selskabet blandt de største syndere. Mange interne ressourcer blev således brugt på udvikling og igangsætning af ERP-projektet i første halvår af 2017, oplyser Caverion, der har lagt en ny strategi og forventer fremgang i 2018.

”Driften har været ramt hårdt, men det har forbedret sig i anden halvdel af 2017. SAP (Caverions ERP-system, red.) kører fint, vi er en selvstændig division med egen ledelse tæt på markedet, og vi har en strategi frem mod 2020. Vores ordrebeholdning er solid, og vi har sidst på 2017 foretaget tilpasninger af organisationen. Vi er en del af en robust koncern, og jeg forventer forbedret performance i år”, siger administrerende direktør i Caverion Danmark, Michael Højgaard.

Satser på projekter og service
Som et væsentligt led i den nye koncernstrategi har Caverion styrket forretningen indenfor projekter og service.

I 2017 indgik teknikentreprenøren flere større aftaler, blandt andet skal selskabet levere bygningssystemer til det nye akutsygehus i Aabenraa. Desuden blev en stor offentlig privat-partnerskabsaftale (OPP) på kontorhuset Gellerup Nye Nord i Aarhus underskrevet, hvor Caverions del omfatter alle bygningssystemer efterfulgt af en 15-årig kontrakt på driften.

Desuden vandt Caverion Danmark i 2016 en stor kontrakt på OPP-kontorhuset Kalvebod Brygge i København samt en 20-årig driftsaftale efterfølgende.

Der er således både store projekter og løbende aftaler i ordrebogen hos Caverion Danmark, der pr. 1. januar 2018 igen blev en selvstændig division i Caverion-gruppen med en ny ledelse.

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

AO: Stabil start på 2026 trods vejrudfordringer

Installator.dk

Brancheorganisation: Brug for strategi for batterier og øget fleksibilitet i elnettet

Installator.dk

Ny salgschef i Schneider Electric: Skal omsætte energidata til konkret effekt

Installator.dk

Efterspørgslen på varmepumper stiger – men salget halter efter

Installator.dk

Blackstone investerer milliarder i Eurowind Energy

Installator.dk

Norlys kommer ud af 2025 med milliardtab

Installator.dk

Verdo får trecifret million-tab og sælger ud

Installator.dk

Energi Fyn lander hidtil bedste resultatet

Installator.dk

Grønne energiløsninger - muligheder i en tid med bump på vejen

Installator.dk

Pettinaroli A/S fejrer 50 år i VVS-branchen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle