Studerende opnår landets første delautorisationer

For første gang i Danmark har studerende gennemført delautorisationseksamen inden for el i boliger.

Som de første i landet har 11 el-mesterstuderende gennemført og bestået delautorisationseksamen. Foto: UCN..

Fakta om delautorisationer

  • De nye efteruddannelser, der giver mulighed for at søge delautorisation hos Sikkerhedsstyrelsen, tager lidt over et år på deltid.
  • Delautorisationen inden for vand og afløb omfatter vandinstallationer i boliger og afløbsarbejde over terrænhøjde.
  • Delautorisationen inden for el omfatter alt autorisationskrævende el-arbejde i en bolig. 
  • Begge efteruddannelser på UCN act2learn i Aalborg er tilrettelagt, så de kan tages sideløbende med et job.

Kilde: UCN

UCN’s efter- og videreuddannelsesafdeling act2learn har som det første i landet haft en gruppe studerende gennem den nye delautorisationsuddannelse. I alt har 11 el-mesterstuderende gennemført og bestået delautorisationseksamen, og flere af dem er efterfølgende blevet certificeret af Sikkerhedsstyrelsen, oplyser UCN på sin hjemmeside.

At opnå delautorisation er blevet muligt, efter der sidste år trådte en ny lov i kraft på området. Det betyder, at andre faggrupper nu kan opnå delautorisation og udføre enkelte el- eller VVS-opgaver. Det kan eksempelvis være en murer, der efteruddanner sig til også at kunne udføre simpelt VVS-arbejde.

Læs også: Forstå de nye spilleregler og få større omsætning

De 11 studerende hos UCN act2learn afslutter til januar den toårige uddannelse til elmester, hvorefter de på lige vilkår med el-installatører kan søge om fuld el-autorisation hos Sikkerhedsstyrelsen. Alligevel giver det ifølge en af de studerende, Torben Andersen, der driver firmaet TA El-Service, god mening at have fået en delautorisation inden: 

”At jeg fik min delautorisation har betydet, at jeg fortsat kan lave boliginstallationer og dermed køre virksomheden videre, til jeg bliver el-mester til januar, selvom jeg mistede en medarbejder med fuld el-autorisation”, fortæller han til ucn.dk. 

Delautorisation i fremtiden
Uddannelseskonsulent fra UCN act2learn, Dennis Lindkvist Nørbjerg, fastslår, at det første forløb har givet gode erfaringer om både indholdet af uddannelsen samt eksamen. Erfaringer, som UCN vil bruge, når de næste hold i el, vand og afløb starter op i det nye år.

”Uddannelserne henvender sig eksempelvis til elektrikere, smede, VVS’ere eller fagfolk med anden relevant erhvervsuddannelse. Det kunne være teknisk personale i boligforeninger, hospitaler eller private virksomheder, hvor det er en fordel med autorisation til et afgrænset område inden for el- og VVS-opgaver”, siger Dennis Lindkvist Nørbjerg til ucn.dk.

Læs også: Organisationer raser over ny autorisationslov

Landets øvrige uddannelsesaktører er nu også begyndt at tilbyde delautorisationsuddannelser inden for el- og VVS-installatørfagene.

- CHM

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Fremtidens intelligente nødstrøm: Hjemmebatteriet indtager Danmark – men installationskvaliteten kræver det rette måleudstyr

Installator.dk

Nye regler åbner offentlige tage for solceller

Installator.dk

Elbilmesse udvider med varebiler

Installator.dk

Tommy Ahlers: Batterier skal spille en større rolle

Installator.dk

Energinet sænker eltariffen igen i 2027

Installator.dk

TEKNIQ-ønske til BR-revision: Skru ned for dokumentationskrav til simpelt byggeri

Installator.dk

Energinet: Flere transmissionsprojekter holder tid og budget

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

En god og ensartet kvalitet er grundlaget for en omkostningseffektiv produktion, tilfredse kunder, og evt. myndighedsgodkendelse. Derfor er kvalitetsstyring en essentiel del af virksomheden.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KUDSK Service
Webinar
Aktuatorer

Vi ser nærmere på motorisering af eksisterende ventiler og på, hvordan aktuatorer kan gøre ventilbetjeningen lettere og give mulighed for hurtigere sektionering.

Dato

11.09.2026

Tid

09:30

Sted

Online