Syddansk Erhvervsskole sparer én million om året med energistyring

Syddansk Erhvervsskole har sat sig for at spare 14 procent af energiforbruget frem mod 2020. En svær, men ikke umulig, opgave, der er godt på vej til at blive løst med energistyringssoftware fra Schneider Electric.

Energistyring og –overvågning fra Schneider Electric har vist, at Syddansk Erhvervsskole kan spare en sjettedel af energiforbruget. Arkivfoto. .

”Tidligere havde vi svært ved at få overblik over forbruget, og energimålerne snurrede bare mod skyerne”. Sådan beskriver el-supervisor på Syddansk Erhvervsskole, Jesper Hald Christiansen, den situation, Danmarks største erhvervsskole var i, da arbejdet med at spare 14 procent af energiforbruget inden 2020 begyndte i for ni år siden.

Og det krævede da også sit at finde frem til energisparrepotentialer på de 150.000 kvadratmeter fordelt på 11 adresser i tre byer. Derfor valgte Syddansk Erhvervsskole i foråret 2017 at investere i styringssoftwaren EcoStruxure Power Monitoring Expert fra Schneider Electric. Med softwaren kunne skolen monitorere forbruget af el, varme og vand og få resultaterne i både tal og grafer.

”Vi havde derfor brug for at monitorere forbruget helt ned på afdelingsniveau – og finde frem til, hvor besparelser skulle ske”, fortæller Jesper Hald Christiansen. Han fortsætter:

”Vi havde også behov for at lokalisere energispildet fra eksempelvis utætte køleskabe og defekte ventilationsanlæg. Hvis vi kigger på ventilationsdelen, så har vi 60-70 store anlæg i gang i døgndrift, og det koster mange penge i en kæmpe institution som vores”.

Med energiovervågningen fra Schneider Electric fandt erhvervsskolen ud af, at energispildet nåede op over en million kroner om året ud af skolens samlede energiudgifter, som i 2016 var på cirka seks millioner.

Læs også: Dansk ventilationsfirma skal forbedre indeklimaet i London Tower Bridge

Ud over styringssoftwaren har Syddansk Erhvervsskole også investeret i Schneider Electrics PowerTags, der måler energiforbruget helt ned på gruppeafbryderniveau og overfører dataen trådløst via Smartlink.

”Hvis jeg har mistanke om, at et køleskab eller ventilationsanlæg bruger for meget el eller vand, så sætter jeg en PowerTag op og måler forbruget. Ja – måske sparer vi ikke så meget på et enkelt køleskab, men alt i alt, så kan vi faktisk spare mere end en million kroner hvert år”, siger Jesper Hald Christiansen.

Læs også: Avanceret lys, varme og ventilation i 1.014 rum

Skolens mål med at sparre 14 procent af energiforbruget fra 2008 til 2020 er godt på vej til at blive nået. Indtil videre har Syddansk Erhvervsskole reduceret forbruget med ni procent, og det går stadig i den rigtige retning.

-CHM

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Schneider Electric A/S

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Bravida vinder mio-entreprise på Novo-byggeri

Installator.dk

TEKNIQ: Energipriser og mangel på arbejdskraft truer væksten

Installator.dk

Ewii-bud kan blive vendepunkt for kriseramt Odsherred Forsyning

Installator.dk

El-installatør etablerer nyt energiselskab med batteri-fokus

Installator.dk

Direktør advarer: Millionprojekter kan gå tabt ved længere elnet-pause

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Installator.dk

InstallatørGruppen: Børsintroduktion skal styrke international vækst og opkøb

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
PETTINAROLI A/S
Åbent hus
50 års jubilæum

Pettinaroli har været på det danske VVS-marked i 50 år og det fejres med en reception - fredag den 29. maj 2026 kl. 13-16, Mandal Allé 21 i Middelfart. Det vil være en fornøjelse for os, at byde kunder, samarbejdspartnere og venner af huset velkommen denne dag. Kom forbi og vær med til at gøre denne dag festlig Læs om hele Pettinarolis 50 årige rejse her: https://shorturl.at/pqtvX

Dato

29.05.2026

Tid

13:00

Sted

Mandal Allé 21, 5500 Middelfart

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

02.06.2026

Tid

15:00

Sted

Vejle

METRO THERM A/S
Konference
Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

I en tid med massive omstillinger stilles der nye krav til både teknologi, digitalisering og forretningsmodeller i varmesektoren. Den 3. juni samler METRO THERM førende stemmer og branchefolk på Hotel Nyborg Strand til en dag, der både udfordrer og inspirerer. Du får perspektiver, konkrete værktøjer og idéer, som du kan bruge i din hverdag – uanset om du arbejder med drift, projektering eller strategi i HVAC-markedet.

Dato

03.06.2026

Sted

Hotel Nyborg Strand

EET Danmark A/S
Kursus
Eksklusivt 2-dages Advanced XProtect Engineering Camp

Bliv skarpere på avanceret Milestone XProtect engineering Er du klar til at tage dine Milestone-kompetencer til næste niveau? Vi inviterer til et eksklusivt 2-dages MEC-kursus (Milestone Engineering Camp) – et avanceret teknisk kursus for dig, der allerede arbejder med Milestone og ønsker dybere indsigt i installation, optimering, fejlfinding og best practice i komplekse XProtect-miljøer. Kurset giver dig hands-on viden og teknisk forståelse inden for de mest centrale og avancerede områder i Milestone XProtect.

Dato

03.06.2026

Tid

09:00

Sted

EET Danmark - Birkerød

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia